Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej – leczenie zapalenia jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej określane inaczej jako zapalenie błony śluzowej. Jest to szeroki proces zapalny, który może objąć całą powierzchnię jamy ustnej, a także warg. Dolegliwości bólowe związane z określoną jednostką chorobową są bardzo uciążliwe. Przyczynia się to do dużych utrudnień związanych z normalnym przyjmowaniem pokarmów oraz płynów. Błona śluzowa przybiera wówczas różne formy. W początkowej fazie rozwoju choroby jest to łagodna zmiana zabarwienia, która może przeobrazić się w liczne nadżerki, a także owrzodzenia.

Zapalenie jamy ustnej – przyczyny choroby

Różne okoliczności przyczyniają się do powstania określonej jednostki chorobowej. Występuje również dużo odmian danej choroby. Zapalenie jamy ustnej może być wywołane przez czynnik infekcyjny, nieprawidłowo dobrane protezy, alergię kontaktową na określone pokarmy oraz substancje chemiczne, radioterapię oraz chemioterapię nowotworów, afty, niedobory żywieniowe oraz palenie papierosów.

Zapalenie jamy ustnej – objawy

W przypadku zapalenia, ktory wywołany został przez czynnik infekcyjny w postaci drobnoustrojów, najczęściej pojawia sie opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Jest ono związane z wirusem Herpes simplex. Zasadniczo ten rodzaj zapalenia jamy ustnej najczęściej pojawia się u dzieci do lat 6. Rozwój wirusa w organizmie trwa blisko 5 dni. Wówczas pojawiają się wykwity na błonie śluzowej jamy ustnej.

Po odejściu pierwszej infekcji, dochodzi do zatrzymania się wirusa w zwojach nerwu trójdzielnego. W dalszej kolejności pojawia się powracająca opryszczka. Jednostka chorobowa przybiera postać pęcherzyków, które rozwijają się na błonie śluzowej. Środowisko jamy ustnej sprzyja pękaniu pęcherzyków, doprowadzając w ten sposób do kształtowania sie bolesnych nadżerek.

Pojawiają się wówczas ogólne objawy sygnalizujące o chorobie, takie jak: podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowe, powiększone węzły chłonne, a także przygnębienie i zły nastrój. Do gojenia się powstałych ran dochodzi w przeciągu 8-10 dni. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że określona jednostka chorobowa nie zostawia po sobie żadnych śladów, jej pierwotnej obecności w organizmie człowieka.

Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie jamy ustnej wywołane użytkowaniem protez zębowych nazywane jest inaczej kandydozą zanikową. Nieprawidłowo przygotowane protezy protetyczne przyczyniają się do powstania stanu zapalnego w jamie ustnej. Przestrzenie pomiędzy płytą protezy a śluzówką jamy ustnej to idealne miejsce do rozwoju grzybów, z gatunku Candida. Naruszona przez drobnoustroje błona śluzowa nie jest już barierą ochronną dla rozwoju grzybów. W ten sposób dochodzi do szybkiej infekcji. Biorąc pod uwagę rozległość form ujawniony został następujący podział stomatopatii protetycznych: punktowe zaczerwienienie błony śluzowej, pełne zaczerwienienie śluzówki, przerost brodawkowaty błony śluzowej.

Do zapalenia jamy ustnej dochodzi także w związku z występowaniem alergii kontaktowej na określone pokarmy oraz substancje chemiczne. W tym przypadku pojawiają się następujące symptomy świadczące o powstaniu stanu zapalnego: rumień, obrzęk, nadżerki, a także owrzodzenia.

Określona jednostka chorobowa wywołana może być również przez radioterapię oraz chemioterapię nowotworów. Preparaty stosowane w terapii nowotworów mają działanie selektywne, gdyż działają tylko na komórki nowotworowe. W wyniku terapii dochodzi także do uszkodzeń szybko dzielących się zdrowych komórek. W wyniku tych naruszeń pojawiają się szerokie owrzodzenia, a także nadżerki błony śluzowej. Ujawniają się tutaj również silne bóle. Formom tym towarzyszą zaczerwienienia, a także obrzęk błony śluzowej.

Objawy zapalenia jamy ustnej wywołane przez nawracające afty, związane są w szczególności z pojawieniem się nadżerek oraz owrzodzeń na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej. Cechą charakterystyczną owrzodzeń jest ich płytkość oraz biały lub szary nalot. Pojawia się tutaj duża bolesność zmienionych chorobowo miejsc.

Zapalenie jamy ustnej – leczenie

Wielość przyczyn powodujących powstanie zapalenia jamy ustnej powoduje, że różne są także metody leczenia określonej jednostki chorobowej. Niezmiernie ważną kwestią jest tutaj likwidacja czynnika wywołującego dolegliwość. W przypadku istnienia realnych możliwości, wprowadzone zostaje tutaj leczenie przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze. Bardzo ważną sprawą jest także przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, gdyż uzupełnienie braków pokarmowych, spowoduje wzmocnienie całego organizmu.

Pojawiają się także sytuacje, w których nie da się określić co jest przyczyną wywołującą powstanie określonej jednostki chorobowej. W takim przypadku wykorzystywane jest leczenie objawów, którego celem jest zapewnienie ulgi pacjentowi i zmniejszenie jego dyskomfortu. Działanie jest wówczas nakierowane także, na walkę z odczuwalnym bólem.

W sytuacji gdy odczuwana przez pacjenta dolegliwość identyfikowana jest z zapaleniem jamy ustnej, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W prawidłowym dbaniu o jamę ustną ważną kwestią jest to, żeby do szczotkowania wybierać miękką szczoteczkę, delikatnie czyścić zęby, a także używać przeciwbakteryjnych płynów i płukanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *