Domowe sposoby na nadciśnienie

Domowe sposoby na nadciśnienie – jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

Domowe sposoby na nadciśnienie – nadciśnienie tętnicze to coraz częściej spotykany problem, obecnie dotyczy on blisko 10 milionów ludzi, a z roku na rok ta liczba rośnie. Bardzo często ten problem jest bagatelizowany, co prowadzi do poważnych uszkodzeń naszego organizmu. Na szczęście istnieją domowe sposoby na walkę z nadciśnieniem. Poznajmy jednak najperw sam problem i jego objawy.

Ciśnienie tętnicze to siła z jaką krew napiera na ściany największych tętnic a czasie skurczu serca, a później rozkurczu. Skurcz serca skutkuje wtłoczeniem do aorty określonej objętości krwi oraz niewielkim rozciągnięciem ściany aorty. Jak nietrudno się domyślić, wzrost poziomu krwi połączony ze stosunkowo małą zmianą rozmiaru skutkuje natychmiastowym wzrostem ciśnienia. Następnie rozchodzi się dalej wzdłuż przebiegu tętnic i tworzy falę ciśnieniową.

W momencie, gdy rozciągnięty fragment tętnicy wraca do swojej pierwotnej wielkości następuje zmagazynowanie energii z aktywności serca, na które pozwala właśnie rozciągnięcie ściany aorty. Odbywająca się obwodowo wzdłuż przebiegu naczynia miana kształtu zapewnia nieustanne działanie ściany naczynia na obecną w jego wnętrzu krew, co jest nazywane efektem powietrzni. Zmiany średnicy tętnic mają rzecz jasna swą celowość.

Zapewniają ciągłe tłoczenie krwi na obwód, utrzymanie jej prawidłowego przepływu i dodatnich wartości ciśnienia. W rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma pomiarami ciśnienia, wyżej wymienionym ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym. W przypadku osób dorosłych norma dla ciśnienia skurczowego nie powinna przekraczać 140, a dla ciśnienia rozkurczowego 80.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze może przez wiele lat nie dawać żadnych oznak, a może zdażyć się też tak, że pojawią się symptomy znane dla innych schorzeń. Ze diagnozowaniem nadciśnienia możemy tak naprawdę poradzić sobie sami. Najczęściej lekarz kardiolog zaleca regularne pomiary ciśnienia tętniczego i notowanie wskazań ciśnieniomierza, gdyż w ten sposób będziemy w stanie zobaczyć odstępstwa od normy.

Objawy, które dodatkowo towarzyszą nadciśnieniu możemy zaobserwować gołym okiem, im więcej objawów, tym pewniejsze, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze. Najczęściej pojawia się ból głowy, który określa się mianem tępego nacisku. Dodatkowo towarzyszą mu zawroty głowy, nieustanne zmęczenie i krwawienie z nosa. U chorych pojawiać może się także kłopot z bezsennością, ucisk w klatce piersiowej, zaburzenie pracy serca, takie jak kołatanie.

Na szczęście, jak już wspomnieliśmy istnieją domowe sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zmianę nawyków, wysoką skuteczność zapewniają też zioła, które w wielu przypadkach są doskonałą alternatywą dla leków lub potęgują ich działanie. Domowe sposoby nie tylko pomogą wspomóc walkę z nadciśnieniem, ale także poprawią ochronę serca przed skutkami stresu, czy napięcia nerwowego i znacznie poprawią nasze samopoczucie.

Domowe sposoby na nadciśnienie – zestawienie

• Codzienne spacery na świeżym powietrzu wspomogą serce w prawidłowym pompowaniu krwi. Warto wybierać tereny zdala od ruchliwych ulic, gdyż cisza i spokój dodatkowo będzie działać odprężająco i pomoże zlikwidować poziom stresu w organizmie. Zaleca się przynajmniej trzydziestominutowy spacer.

• Wprowadzenie czosnku do diety ma również dobre działanie. Badania wykazały, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, w skuteczny sposób hamuje enzym ACE, który jest bezpośrednio zaangażowany w regulację ciśnienia krwi.

• Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny bezzwłocznie wyeliminować sól z jadłospisu. Dzienna norma dla chorych to jedynie pół łyżeczki i nie powinniśmy jej przekraczać.

• Picie powdy kokosowej, która jest bogata w potas pomoże u osób narażonych na stres, ponieważ wspomoże pracę serca, która u osób zmagających się z ciągłym stresem może być zaburzona. Woda kokosowa może być stosowana jako środek prewensyjny, gdyż zmniejszy ryzyko nadciśnienia, a dodatkowo zapobiega miażdżycy.

Domowe sposoby na nadciśnienie

• Jeśli palisz papierosy powinieneś natychmiast przestać. Nie jest tajemnicą, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, jak również innych poważnych chorób. Jeśli dodatkowo palacz prowadzi niezdrowy tryb życia, spożywa dużo alkoholu i nie pilnuje diety nie trudno o nadciśnienie.

• Warto umieścić w swojej diecie produkty bogate w potas, który wspomaga pracę serca. Bombą potasową są na przykład banany, awokado, kiwi i ziemniaki. Normą dla osób dorosłych jest 4000 – 5000 mg potasu dziennie, warto zadbać o dostarczenie tej dawki, gdyż na pewno ochroni on nasze serce.

• Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest otyłość, duży procent zachorowań dotyczy właśnie ludzi otyłych. Jeśli uważasz, że ważysz zbyt dużo powinieneś natychmiast wziąć się za pracę nad sobą i zrzucić kilka kilogramów. Nie dość, że odciążysz serce, które narażone jest na większy wysiłek, to dodatkowo zapewnisz sobie lepsze samopoczucie.

• Dużą rolę odgrywa także picie herbaty z hibiskusem, a to dzięki zawartych w niej antyoksydantom. Warto zrobić sobie przerwę na herbatkę, bo dodatkowo będziemy mieli czas na zebranie sił i złapanie oddechu pomiędzy wykonywanymi pracami.

• Jedzenie ciemnej czekolady pomaga w uelastycznieniu naczyń krwionośnych. Gorzka czekolada, podobnie jak woda kokosowa nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale dodatkowo zapobiega miażdżycy. Najlepiej sprawdzi się czekolada z zawartością kakao powyżej 70%, spokojnie możemy zjeść 60 gramów dziennie, aby zauważyć, że problemy z nadciśnieniem znikną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *