Korony zębowe

Korony zębowe – rodzaje korony, wytrzymałość, pielęgnacja

Korony zębowe to „czapa” w kształcie zęba, która jest umieszczona nad zębem, aby pokryć ząb, przywrócić jego kształt i rozmiar, siłę, a także poprawić wygląd. Korony zębowe, które są umocowane na miejscu, całkowicie zamykają całą widzialną część zęba, która leży nad i powyżej linii dziąseł.

Dlaczego potrzebna jest korona zębowa?

Korona zębowa może być potrzebna w następujących sytuacjach:

  • aby chronić słaby ząb (na przykład przed próchnicą) przed złamaniem lub przetrzymaniem części pękniętego zęba,
  • aby przywrócić złamany już ząb lub ząb, który został poważnie zużyty,
  • do przykrycia i podtrzymywania zęba z dużym wypełnieniem, gdy nie ma już zbyt wiele zęba,
  • trzymanie mostka dentystycznego w danym miejscu,
  • aby zakryć zniekształcone lub mocno przebarwione zęby,
  • na pokrycie implantu dentystycznego,
  • aby dokonać kosmetycznej modyfikacji.

W przypadku dzieci, korona zębowa może być używana na zębach pierwotnych (mleczakach) w celu:

  • zachowania zęba, który został tak zniszczony prze próchnicę, że nie może utrzymać wypełnienia,
  • ochrony zębów dziecka z wysokim ryzykiem próchnicy zębów, szczególnie, gdy dziecko ma trudności z codzienną higieną jamy ustnej.
  • zmniejszenia częstotliwości znieczulenia ogólnego u dzieci niezdolnych do współpracy ze względu na wiek, zachowanie lub historię choroby, aby w pełni postępować zgodnie z zaleceniami prawidłowej opieki stomatologicznej.

W takich przypadkach, stomatolog dziecięcy może zaproponować założenie korony ze stali nierdzewnej.

Jakie rodzaje korony są dostępne?

Korony zębowe stałe mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, z metalu (takiego jak złoto lub inny stop), z porcelany stopionej na metal, z całej żywicy lub z całej masy ceramicznej.

Korony zębowe ze stali nierdzewnej są prefabrykowanymi koronami, używanymi na zębach stałych, głównie jako środek tymczasowy. Korona chroni ząb lub wypełnienie, a korona stała jest wykonana z innego materiału. W przypadku dzieci, korona ze stali nierdzewnej jest powszechnie stosowana do założenia pierwotnego zęba, który został przygotowany do jej dopasowania. Korona pokrywa cały ząb i chroni go przed dalszym rozkładem.

Kiedy mleczny ząb wychodzi, by zrobić miejsce na stały ząb, korona wychodzi z niego naturalnie. Ogólnie rzecz biorąc, korony ze stali nierdzewnej stosowane są do zębów mlecznych, ponieważ nie wymagają wielokrotnych wizyt dentystycznych, a zatem są bardziej opłacalne niż korony na zamówienie i profilaktyczna opieka stomatologiczna potrzebna jest do ochrony zęba bez korony.

Metale stosowane w koronach obejmują stopy o wysokiej zawartości złota lub platyny lub stopy metali nieszlachetnych (np. stopy kobaltu-chromu i niklu-chromu). Metalowe korony wytrzymują gryzienie i żucie dobrze i prawdopodobnie są najbardziej wytrzymałe. Ponadto metalowe korony rzadko się kruszą lub pękają. Kolor metaliczny jest główną wadą. Metalowe korony są dobrym wyborem dla niewyrżniętych do końca zębów trzonowych.

Korony zębowe

Korony zębowe dentystyczne wykonane z porcelany mogą być dopasowane kolorystycznie do sąsiednich zębów (w przeciwieństwie do metalowych koron). Jednak w przypadku tego rodzaju korony,w porównaniu z koronami metalowymi lub z żywicznymi, występuje większe zużycie przeciwległych zębów. Porcelanowa część korony może również ulegać wiórkowaniu lub zerwać.

Obok koron pełnoceramicznych korony porcelanowo-topione wyglądają jak zwykłe zęby. Jednak czasami metal, znajdujący się pod porcelaną korony może być widoczny jako ciemna linia, szczególnie na linii dziąseł, a jeszcze bardziej, jeśli dziąsła się cofną. Te korony mogą być dobrym wyborem dla zębów przednich i tylnych, jak również długich mostów, w których metal jest potrzebny do uzyskania wytrzymałości.

Korony dentystyczne wykonane z żywicy są tańsze niż inne rodzaje koron. Jednak zużywają się one wraz z upływem czasu i są bardziej podatne na pęknięcia niż korony porcelanowo-metalowo-topione.

Pełnoceramiczne lub całkowicie porcelanowe korony dentystyczne zapewniają lepszy naturalny kolor niż jakikolwiek innych rodzaj koron i mogą być bardziej odpowiednie dla osób z alergiami na metal. W przypadku zębów przednich i tylnych można stosować korony pełnoceramiczne.

Tymczasowe korony mogą być wykonane  w gabinecie dentystycznych, podczas gdy większość koron stałych wykonywanych jest w laboratorium dentystycznym. Zwykle korony tymczasowe są wykonane z materiału na bazie akrylu lub ze stali nierdzewnej i mogą być stosowane jako tymczasowe uzupełnienia do czasu skonstruowania stałej korony przez laboratorium.

Jak długo wytrzymują takie korony?

Średnio korony dentystyczne wymagają 5-15 lat. Żywotność korony zależy od ilości „zużycia” korony, tego jak przestrzegamy dobrych praktyk higieny jamy ustnej i nawyków, związanych z ustami (powinniśmy unikać takich przyzwyczajeń, jak szlifowanie lub zaciskanie zębów, żucie lodu, obgryzanie paznokci i używanie zębów do otwierania opakowania).

Czy wymagają specjalnej opieki?

Korona nie wymaga szczególnej opieki, ale należy pamiętać, że nie oznacza, że taki ząb z koroną jest chroniony przed próchnicą  lub chorobami dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *