Proteza zębowa

Proteza zębowa – jak dbać o codzienną higienę? Poradnik dla pacjentów!

Proteza zębowa wymaga odpowiedniej dbałości o jej higienę i stan. Nie wystarczy wrzucenie jej do szklanki z wodą czy wypłukanie pod bieszącą wodą. Podobnie jak na zębach również na protezie występuje osad z kawy, herbaty i jedzenia. Brak higieny protezy sprawia, iż dziąsła zaczynają chorować.

Proteza zębowa

Higiena protezy zębowe ma znaczenie dla zdrowia, jak i dla komfortu korzystania z niej oraz trwałości samej protezy. Dzięki pielęgnacji protezy zawsze wygląda świeżo i estetycznie. Poprzez niedomywanie protezy możemy mieć nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli nieodpowiednio dbamy o czystość protezy rychło możemy nabawić się grzybicy jamy ustnej, bowiem proteza to doskonałe siedlisko dla grzybów i bakterii.

Protezę ruchomą należy czyścić dokładnie po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie. Istotne znaczenie ma używany klej do protez. Jego zadaniem jest utrzymywanie protezy na miejscu. Klej stosuje się poprzez nałożenie go na suchą protezę i umieszczenie w jamie ustnej dociskając kilak sekund. Gdy masz zamiar stosować klej wybierz odpowiedni, czyli taki co nie zawiera cynku i jest bezpieczny dla zdrowia.

Ciało obce

Jakby nie patrzeć proteza zębowa zawsze jest ciałem obcym. Z uwagi na ten fakt może powodować podrażnienia czy stan zapalny, a co za tym idzie ból. Mechaniczne podrażnienie lub uszkodzenie tkanek jamy ustnej jest skutkiem niedopasowania protez lub ich usterek. Każda nowa proteza wymaga dopasowania się tkanek do niej.

Jednak co z bólem, gdy pojawia się po latach od stosowania protezy? Warto udać się do stomatologa, bowiem mogło dojść do obtarcia podniebienia podczas jedzenia, bądź też mógł powstać stan zapalny w wyniku infekcji. Doraźnie można stosować żele łagodzące ból lub płyny łagodzące.

Codzienna higiena

Pamiętaj aby protezę wyjmować na noc i odkładać na co najmniej 6 do 8 godzin. Całodobowe noszenie protezy sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych jamy ustnej. Zamiast umieszczania protezy w wodzie przechowuj ją w szczelnym pojemniku dającym suchość. Myjąc protezę myj ją dokładnie dbając o czyszczenie wszystkich zakamarków. Zastosuj precyzyjne dwustronne szczoteczki.

Nie myj protezy pastą do zębów gdyż ma ona charakter ścierny i wówczas proteza będzie przyciągać osady jako powierzchnia chropowata. Dodatkowo raz na tydzień możesz użyć proszku celem zdezynfekowania protezy. Jeśli nie chcesz odbarwić protezy unikaj wody utlenionej. Ponadto dbaj o przyzębie. Język czyść szczoteczką, płucz jamę ustną oraz masuj dziąsła miękką szczoteczką pobudzając krążenie.

Staraj się nie używać codziennie kleju gdyż przesusza śluzówkę podniebienia. Ruchome protezy wymieniaj co około piec lat. Odpowiednia higiena minimalizuje wszelkie niedogodności sztucznego uzębienia. Nie eliminuje przypadków kiedy organizm nie toleruje protezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *