Łąkotka

Łąkotka – objawy pęknięcia lub zwyrodnienia, problemy

Łąkotka często ulega uszkodzeniom, mimo to ratuje się ja na wiele sposobów. Jej usuniecie pozbawia nas bólu, jednak prowadzi do zwyrodnień w stawie kolanowym. Wcześniej czy później ból powraca, zmienia się tylko jego przyczyna. Warto rozważyć usuniecie łąkotki i zastąpienie jej implantem, co zapobiega problemom w przyszłości.

Łąkotka – problemy ze stawem kolanowym

Uraz łąkotki jest bardzo powszechny, zwłaszcza w wieku średnim dochodzi do wielu urazów stawu kolanowego. Zdarza się to nie tylko sportowcom, bywa ze łąkotka pęka podczas zwyczajnych codziennych zajęć. Łąkotki, bowiem w kolanie są dwie – przyśrodkowa i boczna to twory chrzęstno-włókniste, które są stworzone z kolagenu w kształcie półksiężyca. Zaledwie jedna trzecia łąkotki jest prawidłowo odżywiana i ukrwiona, stad też pękniecie nie rokuje pozytywnie, jakoby się ona zrosła, odbudowała.

Łąkotka odpowiada za amortyzację stawu kolanowego, co za tym idzie jej usunięcie naraża staw na urazy. Jednocześnie łąkotka się „zużywa” destabilizując kolano i ograniczając jego ruchomość, gdy powoduje ból podczas ruchu. Chrząstki w naturalny sposób się zużywają z wiekiem. Urazy łąkotki dotyczą głównie osób po 30 roku życia. W młodym wieku pękniecie łąkotki zwykle wiąże się z silnym urazem, sportem wysiłkowym itp. Z wiekiem w łąkotce zaczyna brakować kolagenu i traci swą elastyczność, co za tym idzie jej pekanie nie jest niczym nadzwyczajnym.

Objawy pęknięcia lub zwyrodnienia

Poza pękaniem łąkotka może ulegać zwyrodnieniu w procesie starzenia się i eksploatacji organizmu. Pojawia się wówczas ból kolana, nogę coraz trudniej wyprostować. Uszkodzenia łąkotki mogą być rozmaicie zlokalizowane co także wpływa na objawy. W przypadku uszkodzenia tzw. języczka występuje chwilowe blokowanie kolana, chrupanie i uczucie przeskakiwania.

Te objawy to efekt przesuwania się ułamanego elementu łąkotki. Jeśli to tylko zwyrodnienie pojawia się ból po bokach kolana. Zazwyczaj towarzyszy bólowi obrzęk oraz wysięk. Zdarza się iż łąkotka pęka poziomo i wtedy dochodzi do wysięku płynu stawowego. By zdiagnozować problem i ocenić stan łąkotki, względnie zakwalifikować ja do leczenia lub usunięcia należy wykonać tzw. testy łąkotkowe oraz USG,a czasem też RMI.

Testy łąkotkowe

Testy łąkotkowe stanowią element diagnostyczny i polegają na wykonaniu określonych ruchów nogą ( skręt podudzia, zgięcie w kolanie i biodrze oraz wyprost do kata prostego). Ból przy danym ruchu wskazuje na określone uszkodzenie. Analizy wyniku testu łąkotkowego dokonuje ortopeda i to on podejmuje decyzje o zabiegu chirurgicznym usunięcia łąkotki. Możliwość zastąpienia jej implantem to doskonałe rozwiązanie.

Niemniej u osób młodych stosowane jest najpierw leczenie uszkodzonej łąkotki, bowiem naturalna chrząstka jest o wiele bardziej elastyczna, wytrzymała niżeli implant mogący powodować rozmaite trudności. Wbrew pozorom łąkotka spełnia wiele funkcji w naszym organizmie i nie powinniśmy się jej pozbawiać zbyt prędko i pochodnie, nawet mając opcję wstawienia implantu stabilizującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *