Podwyższony cholesterol – przyczyny powstawania, leczenie

Podwyższony cholesterol, czym tak właściwie jest, jakie są jakie przyczyny, skąd się bierze oraz jakie są możliwości leczenia tego schorzenia. Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Po pierwsze cholesterol, zacznijmy od tego czym on tak właściwie jest. A więc aby każdy z ludzkich organizmów był w stanie prawidłowo funkcjonować musi zawierać cholesterol.

Jest on niczym innym jak organicznym związkiem chemicznym, dzięki któremu można określić całkowitą zawartość tłuszczu w organizmie. Skąd jednak się on bierze u każdej jednostki? Jak łatwo się domyślić pewna pochodna procentowa tego związku pochodzi z pożywienia które codziennie każdy człowiek dostarcza organizmowi, aby ten był w stanie prawidłowo funkcjonować. Ale największy udział w produkcji ma tutaj organ, którym jest wątroba.

To wątroba produkuje ponad 80% cholesterolu, który posiadamy w organizmie. Zaznaczyć należy iż w przypadku tego schorzenia należy odwoływać się do dwóch kluczowych pojęć, a są nimi, potocznie zwane:

⦁ „dobry cholesterol” (DHL)
⦁ „zły cholesterol” (LDL)

Podwyższony cholesterol

Łatwo możemy powiedzieć, iż dobry cholesterol to pewnie ten, który nie zagraża naszemu zdrowiu. I tak właśnie jest, ale spróbujmy przyjrzeć mu się dokładniej. Oprócz oczywiście tego, że każdy z tych typów zupełnie inaczej wpływa na organizm, zaznaczyć należy też, że każdy z nich w zupełności różni się od siebie budową. Zacznijmy więc od tego mniej przyjemnego złego cholesterolu czyli LDL.

Tak najczęściej określana jest frakcja lipoproteinowa, która charakteryzuje się bardzo niską gęstością. Odnieśmy się również do tego czy są same lipoproteiny, to nic innego jak połączone wspólnie tłuszcz i białko. Frakcja ta zajmuje się tutaj komunikacją i przesyłaniem cholesterolu z wątroby do reszty organizmu.

Jednak jak się okazuje to za szybki przepływ powoduje powstanie „czopa” w tętnicach. Takim sposobem dochodzi do tego, że owym złym cholesterolem zostają obklejone ściany tętnic. HDL natomiast, to lipoproteina, która wyraża się wysoką gęstością. W wypadku prawidłowego cholesterolu to wątroba go przyjmuje i w dalszej fazie ulega on metabolizmowi.

Podwyższony cholesterol – przyczyny powstawania

Jak łatwo się domyślić, zły cholesterol nie bierze się z znikąd. Z racji tego, że to my sami dostarczamy go w pewnej części do naszych organizmów z pożywieniem, kluczowe jest to co jemy. Zdrowa dieta w bardzo dużym stopniu pomoże uchronić się przed LDL. Jak się jednak okazuje u poszczególnych przypadków mogą pojawić się genetyczne predyspozycje do stanu w którym pojawia się nieprawidłowy cholesterol.

Najgorsze lecz i najniebezpieczniejsze okazują się tutaj choroby, które mogą okazać się powodowane nieprawidłowym cholesterolem. Zaliczamy do nich takie schorzenia jak: zawały, udary mózgu, problemy z trzustką, a nawet zapalenie tego narządu, miażdżyca czy również choroby serca w tym choroba niedokrwienna. Jeśli zaś wrócimy do diety to zaznaczyć należy produkty, które w dużej mierze posiadają w swoich wartościach nasycone kwasy tłuszczowe.

Właśnie takie wyroby jedzone często i bez ograniczeń powodują powstawanie cholesterolu, oczywiście tego nieprawidłowego. Takie produkt to głównie: ser żółty, różnego rodzaju kiełbasy, salami, wątróbka. Należy zwrócić również uwagę na ilość spożywanego czerwonego mięsa, słodyczy co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci! Decydując się na potrawy smażone również jesteśmy narażeni na zwiększanie się poziomu cholesterolu w naszym organizmie.

Podwyższony cholesterol – jak leczyć cholesterol?

Wnioskując z wcześniejszych informacji sami możemy zapobiegać powstawaniu złego cholesterolu. Jednak jeśli już niestety mamy taki problem, to aby skutecznie z nim walczyć, oczywiście kluczowa będzie zmiana diety i bardziej szczegółowe zwracanie uwag na produkty, które zjadamy. Oczywiście korzystna w tym wypadku będzie aktywność fizyczna. Kluczowe w diecie okazują się warzywa, oraz produkty z pełnego ziarna.

Kluczową rolę odgrywa tutaj błonnik, który zapewnia świetną ochronę poprzez to iż utrudnia przedostawanie się cholesterolu do organizmu, działa jako swoista tarcza. Sterole i stenole dla nich również powinno znaleźć się miejsce w naszej kuchni. Możemy dostarczać je do organizmu poprzez takie wyroby jak: orzechy, sezam, oleje. Nie bez powodu są one takie ważne w przypadku osób cierpiących na podwyższony cholesterol. To dzięki nim możliwe jest obniżenie stężenia cholesterolu, ale również są one bardzo pomocne w hamowaniu wchłaniania się LDL w przewodzie pokarmowym.

Oczywiście kolejne rozwiązanie to pomoc farmaceutyczna i stosowanie leków, które służą obniżaniu poziomu lipidów we krwi. Należy jednak pamiętać, że każdy środek farmakologiczny oprócz działania na dane schorzenie, niesie też za sobą skutki uboczne, które mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia jak i życia pacjenta. Dlatego jeśli tylko masz jeszcze możliwość walczyć z tym problemem w sposób naturalny bez chemicznej ingerencji to zrób to już teraz, bo nie warto czekać!

Czy cholesterol pełni jakieś ważne funkcje w naszych organizmach?

To naprawdę bardzo dobre pytanie! Otóż jak się okazuje takich funkcji jest dość dużo i są one bardzo ważne w związku z tym, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Bardzo dużą rolę cholesterolowi przypisuje się w toku przyswajania przez człowieka witaminy D3, która wpływa na zdrowie każdego z nas.

Pomocny jest on również w prawidłowym działaniu systemu odpornościowego ludzi. Nie bez znaczenie jest też jego rola w przypadku wielu hormonów, takich jak na przykład: progesteron, testosteron, estrogeny oraz kortyzon. Problem z cholesterolem może też okazać się problemem z prawidłową płodnością jak się okazuje, bo jak wiadomo poszczególne z wyżej wymienionych hormonów w dużej mierze za nią odpowiadają.

Cholesterol i problemy z nim codziennie dotykają setki, tysiące a nawet miliony ludzi na całym świecie. Jednak póki każdy z nas może mieć choć minimalny wpływ aby nasz organizm działał prawidłowo i spełniał wszystkie podstawowe funkcje tak jak się należy warto zadbać o zdrowie trochę wcześniej niż w momencie pojawienia się schorzenia.

Tak więc nie czekaj, poświęć trochę więcej czasu i skupienia na to czym się odżywiasz, oraz jaki na co dzień prowadzisz tryb życia. A przede wszystkim staraj się przekazać swoim dzieciom te lepsze nawyki, aby w przyszłości nie musiały martwić się problemem o którym dzisiaj mówimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *