Infekcje pęcherza u kobiet

Infekcje pęcherza u kobiet – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Infekcje pęcherza u kobiet – infekcje pęcherza moczowego dotykają najbardziej kobiet. Warunkuje to bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej z pochwą i odbytem. Najczęstsze z nich to zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek. Jeśli chodzi o częstość występowania znajdują się one na drugim miejscu, zaraz po grypie i infekcjach grypopochodnych.

ZAKAŻENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO

Powstaje poprzez wnikanie bakterii do pęcherza moczowego, a dalej do innych części układu moczowego, tam mogą namnożyć się i spowodować stan zapalny. Stan zapalny powstaje tak, że bakterie mogą wniknąć do pęcherza moczowego, a następnie do innych części układu moczowego, namnożyć się i spowodować opisywaną dolegliwość. W ciągu życia u 20%, czyli u jednej na pięć kobiet wystąpi chociaż jeden raz zapalenie układu moczowego. Jest to 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn.

Przyczyną może być w ty wypadku nieprawidłowa pielęgnacja miejsc intymnych. Oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku, kąpiele w basenach. Źródłem zakażenia może być również własna flora bakteryjna jelita grubego, a pierwszym punktem zagnieżdżenia infekcji miąższ nerek. Dalej jej podłożem będzie niekiedy wielokrotne cewnikowanie lub wykonana cystomia, a także ciąża. Ciąża, podczas której następuje zmniejszenie się napięcia cewki moczowej, a powiększająca się macica. To powoduje ucisk na moczowody, tam gromadzą się resztki moczu, które są pożywką dla bakterii.

Infekcje pęcherza u kobiet

Zapalenie układu moczowego objawia się bólem podczas oddawania moczu, częstym oddawaniem moczu, bólami w podbrzuszu, gorączka, bóle krzyża i niekiedy krwiomocz. By osłabić objawy niezastąpione będą domowe sposoby takie jak nasiadówki, termofory i zioła działające kojąco, przeciwzapalnie i łagodząco. Niezbędna jest jednak wizyta u lekarza, która kończy się zazwyczaj podaniem antybiotyku.

Przy tak częstej i niechcianej przypadłości sprawdzi się wcześniejsza ochrona i zapobieganie powstaniu zapalenia poprzez picie około 2 litrów płynów dziennie, nie wstrzymywanie oddawania moczu, podmywanie pod bieżącą wodą co najmniej dwa razy dziennie, zachowanie właściwej higieny w toalecie, a co za tym idzie używanie właściwych płynów do higieny intymnej. Sprawdzi się też używanie pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne.

ODMIEDNICZKOWE ZAPALENIE NEREK

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą i powstaje wskutek nieleczonej lub źle leczonej infekcji cewki moczowej lub pęcherza moczowego, która rozprzestrzeniła się aż do nerek. Nieleczone może dojść do rozwoju przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, a w konsekwencji do niewydolności tego narządu.

Choroba może być wynikiem zapalenia bakteryjnego i jest to 80% przypadków, a bakterie te pochodzą z dolnych dróg moczowych i do nerek dostają się przez moczowody. Dalej może być skutkiem zapalenia wirusowego, za które odpowiadają wirusy z rodziny Herpes, na przykład powszechnie znany wirus opryszczki. Do zakażenia nim dochodzi zazwyczaj podczas kontaktów seksualnych. Przyczyną jest również zapalenie grzybicze, które występuje u chorych z obniżoną odpornością leczonych antybiotykami lub lekami immunosupresyjnymi oraz u jednostek długotrwale cewnikowanych. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć postać przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do nerek poprzez krew.

Z kolei przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek będzie wynikiem zaniedbań związanych z nieliczeniem, bądź nieefektywnym leczeniem zakażenia cewki moczowej lub opisanego wyżej ostrego zapalenia odmiedniczkowego nerek, a także zakażenia pęcherza moczowego. W ostatnim przypadku bakterie zalegające w drogach moczowych przedostają się do nerki przez moczowód i tam wywołują stan zapalny.

Infekcje pęcherza u kobiet – czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka są wady rozwojowe i zaburzenia odpływu z układu moczowo-płciowego, czego powodem będą kamienie nerkowe, zmiany nowotworowe, przerost prostaty lub rozrost tkanek. Zachorowaniu sprzyjają również ciąża, cukrzyca, cofanie się moczu z pęcherza do nerek (tak zwany refleks), dalej wskazuje się zaburzenia neurologiczne z zaburzeniami pęcherza moczowego, przykładowo po udarze mózgu. Kolejne to intensywne życie seksualne lub cewnik w pęcherzu moczowym.

Typowymi objawami są stany podgorączkowe lub gorączka, ogólne osłabienie organizmu, nadciśnienie tętnicze, tak zwane objawy dyzuryczne, czyli ból podczas oddawania moczu, częstomocz, parcie na mocz wraz z pieczeniem, krwiomocz. Ale również dolegliwości układu pokarmowego, między innymi bóle brzucha, nudności, wymioty.

Infekcje pęcherza u kobiet – leczenie

Leczenia rozpoczyna się od badania moczu. U chorych występuje w nim białkomocz, krwiomocz, wzrost liczby krwinek białych i bakterii jest umiarkowany. Na stan zapalny wskazują podniesione CRO i OB, obecność leukocytozy i wzrost poziomu mocznika. Dwa ostatnie odzwierciedlają zaburzenia pracy nerek. Wykonuje się też badania ultradźwiękowe, a czasami nawet biopsję nerki. Powrót do zdrowia rozpoczyna najczęściej podawanie antybiotyków, a do tego zaleca się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W skrajnych przypadkach wykonuje się operację, która ma na celu wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *