Pęcherz neurogenny

Pęcherz neurogenny – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Pęcherz neurogenny to nieprawidłowe funkcjonowanie oddawania moczu spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego. Neurogenna dysfunkcja pęcherza nie może być uważana za niezależną chorobę. To wspólny zespół łączący stan wynikający z wrodzonymi lub nabytymi zmianami przy różnych poziomach ośrodków nerwowych unerwiających pęcherz i zapewniających funkcje wydalania moczu.

Pęcherz neurogenny – przyczyny

Przyczyną neurogennego pęcherza jest często nieprawidłowość występująca na jednym z wielu poziomów regulacji procesu oddawania moczu. Wśród dorosłej populacji niedomagania występują często w wyniku:

Ponadto, może dojść do nieprawidłowości w wyniku takich chorób:

 • Układu nerwowego, zwłaszcza o charakterze zapalnym
 • Zapalna choroba zwyrodnieniowa
 • Nowotworu, na przykład gruźliczaka
 • Polineuropatii cukrzycowej (mrowienie w dłoniach i utratą czucia)
 • Pochodzenia toksycznego
 • Perlaka (guz)
 • Zapalenie mózgu i rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia
 • Zapalenie wielokorzeniowe i wielonerwowe
 • Stwardnienie rozsiane
 • Pourazowe uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego: udary, pęknięcia, złamania, interwencje chirurgiczne narządów miednicy.
 • Wrodzone wady końcowej części kręgosłupa, rdzenia kręgowego, układu nerwowego pęcherza moczowego.

Neurogenny pęcherz jest powszechny wśród dzieci. Zespół ten może być skutkiem urazu porodowego lub wrodzonych zaburzeń w drogach moczowych, wrodzonych problemów z ośrodkowym układem nerwowym. Po przeniesieniu choroby neurologicznej na zapalenie pęcherza moczowego może zmniejszyć to elastyczność pęcherza, zmniejszając jego pojemność, wywołując zespół neurogennego pęcherza.

Naruszenie neurogennego pęcherza występuje, jako patologiczne zatrzymanie moczu lub jako nietrzymanie moczu. Prawdziwemu nietrzymaniu moczu towarzyszy brak poczucia wypełnienia pęcherza. Pacjent nie może utrzymać moczu, nie gromadzi się w pęcherzu i jest stale wydalany, gdy tylko wchodzi do pęcherza.

W przypadku wiotkiego pęcherza przerywany jest odruch opróżniania pęcherza. Pęcherz jest wypełniony, a odruch nie działa. Gdy pęcherz się przeleje, mocz z powodu mechanicznego wydłużenia zwieracza wewnętrznego wypływa w małych porcjach. W tym przypadku duża ilość moczu pozostaje w pęcherzu.

Kolejnym naruszeniem wrażliwości pęcherza może być brak odczucia pełności i popędu oddawania moczu. W tym naruszeniu osoba nie czuje pęcherza i należy zawsze pamiętać o potrzebie oddania moczu. Zaburzenie to, zwłaszcza w połączeniu ze skurczem zwieracza, może prowadzić do patologicznej ekspansji pęcherza, wrzucając mocz do moczowodów i nerek z rozwojem zapalenia w nich.

Wraz z niemożnością kontrolowania oddawania moczu, takie patologiczne odczucia w pęcherzu mogą powstawać, jako uczucie nadmiernego wypełnienia tzw. fałszywą chęcią oddania moczu. Fałszywe pragnienia mogą występować bardzo często, pozbawiając osobę możliwości pracy i normalnej komunikacji.

Biorąc pod uwagę fakt, że neurogenność pęcherza prowadzi do wyraźnych zaburzeń, przebieg choroby jest często komplikowany przez śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, które powoduje stwardnienie i skurcz pęcherza. To poważne powikłanie zwiększa zagrożenie dla nerek, a w niektórych przypadkach wymaga specjalnych interwencji chirurgicznych w celu zwiększenia pojemności pęcherza.

Pęcherz neurogenny – objawy

Częstym objawem pęcherza neurogennego, który pojawia się w zmianach zlokalizowanych powyżej centrum moczu, jest:

 • Częstsze oddawanie moczu niż zwykle
 • Szybkie, trudne oddawanie moczu, które powoduje ból
 • Bezwzględne nietrzymanie moczu.

W przejawie oznak neurogennego pęcherza nie ma ustalonego systemu. Fakt ten szczególnie wpływa na aktywność społeczną osób, które czują się niekomfortowo z ich pojawieniem się i obawiają się, że objawy wystąpią w najbardziej nieodpowiednim momencie.

W przypadku wystąpienia uszkodzenia w obszarze mózgu, istnieje odruchowy skurcz pęcherza moczowego przy małej jego objętości i nietrzymanie moczu. Funkcja uszkodzenie rdzenia polega na tym, że cierpi siatkowo-rdzeniowa ścieżka, która odgrywają rolę w aktywności wypieracza, jak i zwieracza cewki moczowej. Dlatego istnieje mimowolne zmniejszenie wypieracza i zmniejszenie zwieracza cewki moczowej. W związku z tym oddawanie moczu jest opóźnione, wzrasta ciśnienie wewnątrz pęcherza.

Również popularnym objawem jest sporadyczne oddawanie moczu, przechodzące w odstępach czasowych. Kiedy strumień zostaje przerwany, ból pojawia się w kroczu i podbrzuszu. W tej sytuacji pęcherz nie jest całkowicie opróżniony, a resztkowy mocz może prowadzić do różnych stanów zapalnych pęcherza moczowego i dróg moczowych. W przypadku takiego uszkodzenia zwieracz odpręża nie 100%,  może pojawić się porażenie, co prowadzi do nietrzymania zwieracza.

Pęcherz neurogenny – diagnostyka

Ogromne znaczenie w diagnostyce neurogennego pęcherza mają badania laboratoryjne i instrumentalne. Diagnostyka laboratoryjna obejmuje ogólną analizę moczu, test Zimnitsky’ego, ogólne badanie krwi, biochemiczny test krwi. Na podstawie badań rentgenowskich przeprowadza się przegląd radiologiczny, wstępna pirelografia (radiologiczna ocena miedniczki nerkowej). Istotnymi metodami diagnostyki instrumentalnej są ultrasonografia nerek i pęcherza, renografia radioizotopowa, cystoskopia, badanie urodynamiczne i badanie wideo-dynamiczne (uroflowmetria, cystometria, sfinkterometria).

Pęcherz neurogenny – leczenie

Leczenie pęcherza neurogennego bezpośrednio zależy od przyczyny uszkodzenia nerwu i wymaga przede wszystkim leczenia pierwotnej choroby. Istnieją trzy główne kierunki leczenia: farmakologiczne, elektrostymulacyjne i chirurgiczne.

Głównym rodzajem leczenia jest stosowanie środków farmakologicznych. Gdy wymagana jest retencja moczu, wymagany jest również odpowiedni drenaż pęcherza przy użyciu stałego cewnika, zapobieganie infekcji dróg moczowych lub leczenie infekcji urologicznej w przypadku jej rozwoju za pomocą środków antyseptycznych lub antybiotyków. U pacjentów z nietrzymaniem moczu podejmuje się kroki w celu zniwelowania odruchowego wycieku z pęcherza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *