Czosnek dęty – skuteczne leczenie

Czosnek dęty (allium fistulosum) to inaczej cebula walijska lub znana w polskiej kuchni cebula siedmiolatka. Należy do rodziny czosnkowatych i jest rośliną wieloletnią. Tworzy kępy złożone z wielopędów. Jest to popularnie uprawiana roślina w przydomowych ogródkach i chętnie spożywana w różnej postaci.

Bogactwo składników

Czosnek dęty doskonale zimuje w gruncie, w porze letniej wydaje zielone pędy, które charakteryzują się ostrym zapachem czosnku oraz smakiem. Owocem rośliny są pędy, nie zaś część podziemna jak bywa to w przypadku cebuli zwyczajnej, czy czosnku. Zrywając pędy należy pamiętać by ich nie wyrywać z ziemi a jedynie przycinać ponad nią. Co istotne pędy są smaczne i jadalne przed ich zakwitnięciem. W fazie kwitnienia są one twarde i gorzkie. Czosnek dęty kwitnie na kolor biały, na szczytach pędów pojawiają się okrągłe kwiaty. Roślinę ceni się nie tylko za jej smak, jednak za bogactwo składników odżywczych, jakie wpływają na wzmocnienie organizmu i jego odporności. Pośród najważniejszych należy wymienić kwas askorbinowy oraz nikotynowy, a także karoten i witaminę C. ponadto czosnek dęty zawiera ryboflawinę, tiaminy i olejki eteryczne a także minerały takie jak magnez, potas, czy żelazo.

Czosnek dęty w fitoterapii

Tej odmiany czosnku używano już w starożytności by uleczyć sporo dolegliwości. Stosowano go również w przyrządzaniu potraw, którym dodawałam ostrości,wyrazistości smaku i aromatu. Według współczesnych badań zaledwie 150g czosnku dętego wystarcza, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń, potas oraz witaminy A i C. tym samym czosnek dęty to coś więcej niżeli tylko jedna z przypraw, warzywo i dodatek w diecie. Karoten zawarty w czosnku znacząco poprawia kondycję naszej skóry, zaś witaminy, kwas askorbinowy wzmagają wydolność układu immunologicznego pokonując liczne bakterie i wirusy z otoczenia. Spożycie czosnku dętego zapobiega przeziębieniom i infekcjom, jak również zakażeniom bakteryjnym, przyczynia się do eliminacji stanów zapalnych. To świetny środek na grypę, gorączkę i schorzenia żołądka. Uchodzi podobnie jak cebula za idealny środek dezynfekujący. Można go stosować do wewnątrz jak i na zewnątrz. Warto zapamiętać iż czosnek działa moczopędnie, przez co doskonale oczyszcza organizm wyzbywając się toksyn.

Czosnek dęty w diecie

Czosnek dęty jest idealnym dodatkiem wspomagającym dietę i zdrowe żywienie. Jest polecany osobom z problemami z łaknieniem i trudnościami metabolicznymi. Ponadto czosnek dęty leczy wątrobę, rozpuszcza kamienie nerkowe i wspiera leczenie reumatyzmu. Dzięki składnikom zawartym w czosnku można zapobiec miażdżycy i nadciśnieniu. Systematyczne spożywanie czosnku dętego to samo zdrowie. Wystarczy dodać czosnku do sałatek, jako dekoracja dania, czy zjeść na kanapce. Możliwości jest wiele. Szczypior wykorzystywany jest zarówno do smażenia, gotowania jak i na surowo. Bulwa będąca częścią podziemną bywa dodawana do dań mięsnych, nadaje ona ostrość potrawom. Szczypior stosowany jest jako wzmacniacz smaku i zielona dekoracja, zwłaszcza wiosennych posiłków. Coraz częściej spotkać można również czosnek dęty marynowany w zalewie.

Preparaty z czosnku

Z czosnku dętego wykonać możemy zarówno syrop, jak tez nalewkę. By wykonać odżywczy syrop wystarczy główka czosnku, sok z cytryny oraz kilka łyżeczek miodu, szklanka wody. Czosnek wymaga zmiażdżenia, po czym miazgę łączy się z pozostałymi składnikami dokładnie mieszając i pozostawia na dwa, trzy dni w zamkniętym naczyniu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem w spożywaniu czosnku są wrzody żołądka oraz osoby z zapaleniem żołądka. Ponadto należy uważać na dawkowanie czosnku, gdyż w nadmiarze działa na organizm pobudzająco i może prowadzić do rozdrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *