Urazy więzadeł

Urazy więzadeł – przyczyny, objawy, leczenie więzadeł

Urazy więzadeł są naruszeniem łączności więzadła w wyniku jego uszkodzenia (zerwania częściowego lub całkowitego). Przyczyną są zwykle obrażenia podczas uprawiania sportu i wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Więzadła stawu skokowego i kolanowego są najczęstsze. Urazy więzadeł objawiają się bólem, obrzękiem, ograniczeniem chodu. Często w miejscu urazu w ciągu 2-3 dni pojawia się wyraźny krwiak.

Urazy więzadeł – przyczyny

Urazy więzadeł wiążą się zerwaniem więzadła lub pojedynczego włókna. Dolne kończyny cierpią częściej niż kończyny górne. Bezpośrednią przyczyną obrażeń jest nadmierny zakres ruchu przekraczający elastyczność wiązadeł. Najczęstsze powody urazu to obracanie stopy, rzadziej wykręcanie ręki na przykład w przypadku nieudanego upadku lub uprawiania sportów kontaktowych.

Stopień uszkodzenia więzadeł może wiązać się z lekkiego rozciągnięciem, przy którym wszystkie objawy mijają po 2-3 tygodniach, aż do całkowitego zerwania, co wymaga leczenia chirurgicznego.

 • Urazy więzadeł kostki

Jest to najczęstszy uraz więzadeł. Zwykle występuje, gdy stopa jest odwrócona do środka. Najczęściej więzadła znajdują się pomiędzy kością strzałkową i kością skokową lub kością strzałkową i piętą.

 • Urazy bocznych więzadeł stawu kolanowego

Urazy więzadeł bocznych występują, gdy wymuszone jest boczne ugięcie nogi. Jeśli noga jest odchylona na zewnątrz, wewnętrzne więzadło może zostać uszkodzone, jeśli wewnętrzne więzadło zostanie uszkodzone wewnętrznie.

 • Urazy krzyżowych więzadeł stawu kolanowego

Natomiast więzadła krzyżowe znajdujące się we wnęce stawu kolanowego ulegają uszkodzeniu w przypadku skrajnych ruchów. Więzadło krzyżowe przednie zwykle pęka, gdy uderza w tylną powierzchnię zgiętego stawu kolanowego, więzadło tylne ulega zerwaniu na przedniej powierzchni nogi lub ostrym przedłużeniu stawu kolanowego. Urazy więzadeł krzyżowych powstają z reguły w wyniku urazu sportowego.

Urazy wiązadeł – objawy

W przypadku zaobserwowania wyraźnego przesunięcia kości względem siebie, staw jest poważnie zdeformowany, ruch nie jest możliwy, gdy zostanie wykryta próba biernych ruchów i odporności na sprężystość.

Bez względu na umiejscowienie urazu, rozróżniane są trzy stopnie urazów więzadeł:

 • I stopień – częściowy uraz wiązadeł przy zachowaniu ich ciągłości i integralności mechanicznej. Inaczej mówiąc jest to naciągnięcie więzadła, pojawia się niezbyt mocny ból. Nie powstają siniaki, obrzęk może być niewielki.
 • II stopień – dochodzi do zerwania większości włókien wiązadła. Powstają siniaki i obrzęki, odczuwana jest bolesność podczas poruszania, oraz niestabilność stawów.
 • III stopień – całkowite zerwanie więzadła. Pojawia się ostry ból, krwiak, obrzęk oraz niestabilność stawów.

Osoby z urazem wiązadeł odczuwają również trzeszczenie i ograniczenie mobilności.

Można wyróżnić:

 • Urazy wiązadeł kostki
 • Urazy bocznych więzadeł stawu kolanowego
 • Urazy krzyżowych więzadeł stawu kolanowego

Ogólne objawy urazów wiązadeł:

 • Ból od lekkiego do bardzo intensywnego
 • Obrzęk umiarkowany lub silny
 • Odczuwanie drętwienia w miejscu uszkodzenia wiązadła
 • Siniaki na niewielkim obszarze lub rozległy krwotok (pęknięcie naczyń krwionośnych)
 • Zaczerwienienie w miejscu urazu wiązadła
 • Ograniczenie możliwości chodzenia
 • Trzeszczenie słyszane podczas zerwania wiązadła
 • Możliwość wystąpienia stanu zapalnego kaletki i zapalenia ścięgien
 • Nadmierna ruchomość kości.

Urazy wiązadeł – diagnostyka

Rozpoznanie urazu więzadeł ortopeda/traumatolog ustala na podstawie stwierdzonych obrażeń i przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Aby ocenić stopień urazu więzadeł, lekarz zaleca USG lub MRI stawu. Tylko w sytuacji całkowitego zerwanie więzadeł stawu, pacjent wymaga pozostania w szpitalu.

Urazy wiązadeł – leczenie

Leczenie urazów więzadeł częściowych odbywa się w izbie przyjęć. Pacjentom zalecany jest odpoczynek, fizjoterapia i zajmowanie wyższej pozycji chorej kończyny. Pierwszego dnia w miejsce obszaru urazu wiązadeł zalecane jest stosowanie zimnego okładu. Podczas chodzenia lekarz może zalecić nałożenie ciasnego bandaża, aby utrzymać staw i chronić więzadła przed dalszym urazem. W spoczynku bandaż musi być zdjęty.

Po całkowitym zerwaniu więzadła chorzy przebywają w szpitalu. Kończyna zostaje unieruchomiona, lekarz przepisuje leki przeciwbólowe i fizjoterapię. Okres leczenia wynosi zwykle 2-4 tygodnie, pełne wyzdrowienie więzadła następuje po około 10 tygodniach. Z reguły operacja przywrócenia sprawności więzadła odbywa się w sposób planowy. Jednak w niektórych przypadkach interwencja chirurgiczna może być przeprowadzona natychmiast po przyjęciu.

Leczenie urazu więzadeł może obejmować fizjoterapię: UHF, zmienne pola magnetyczne, a następnie parafina. Natomiast w przypadku zabiegu chirurgicznego końce uszkodzonego więzadła są łączone przy użyciu plastikowych ścięgien. W przypadku leczenie urazu wiązadeł krzyżowych kolana lekarz może przeprowadzić nakłucia stawu kolanowego. Operacje są zwykle wykonywane 5-6 tygodni po urazie, ponieważ wczesna interwencja chirurgiczna może prowadzić do rozwoju przykurczu stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *