Migrena w ciąży

Migrena w ciąży – Jak poradzić sobie z migreną w ciąży?

Migrena w ciąży, chociaż zdarza się relatywnie sporadycznie, jest niezwykle trudną oraz uciążliwą przypadłością. Ogromny ból głowy pojawia się po jednej bądź obu stronach głowy oraz może utrzymywać się poprzez parę godzin, oraz chociażby dni. Migrena jest jedną spośród najpowszechniejszych, długotrwałych dolegliwości układu nerwowego. Wyróżnia się niezwykle silnym bólem głowy, jaki może utrzymywać się od paru godzin do chociażby paru dni.

Wedle rozmaitych źródeł od 1 do 10 procent pań właśnie podczas ciąży przeżywa swój pierwszy atak migreny. U 60% pań jakie chorują na migrenę od wielu lat, ciąża zwiększa częstość występowania symptomów choroby. Jest także duża grupa pań, u jakich ilość ataków bólu migrenowego i ich siła zmniejszyły się. Do owej grupy klasyfikowane są szczególnie panie z tak nazywaną migreną menstruacyjną uzależnioną od krwawień miesiączkowych. Wahania hormonów to podstawowy czynnik występowania migreny w ciąży, jednakże należałoby pamiętać, iż nie jest to jedyny winny.

Bóle migrenowe w ciąży

Nie każdy ból głowy jest migreną. Migrena kwalifikowana jest do tzw. samoistnych bólów głowy, więc takich, jakich źródłem nie są poważne podstawy organiczne, ani jakie nie występują w przebiegu pozostałych dolegliwości. Charakterystyczne ataki migreny polegają na ogromnym, jednostronnym bólu głowy o charakterze pulsującym. Mogą mu towarzyszyć wymioty, nudności, światłowstręt, wrażliwość na dźwięki oraz zapachy, silna potliwość ciała, łzawienie oczu. Czasami występują także chwilowe symptomy neurologiczne, takie jak: cierpnięcie kończyn, zawroty głowy, zakłócenia mowy, zakłócenia odczuwania. Migrena w okresie ciąży występuje zwykle w pierwszym trymestrze oraz połączona jest z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Wysoki natężenie hormonów ciążowych może doprowadzać do rozregulowania się ciśnienia krwi oraz ma wpływ na ogromne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, również w obszarze mózgu – co skutkuje męczącymi bólami głowy.

Podstawy migreny u ciężarnych

Identycznie jak pozostałe bóle głowy w ciąży, migrena może mieć związek ze zmianami hormonalnymi u ciężarnych. Hormony nie są jednakże jedynym winowajcą. Profesjonaliści są zdania, iż migrena w ciąży może być wywołana poprzez zmiany w szlakach nerwowych, brak równowagi w związkach chemicznych w mózgu (np. serotoniny, jaka pomaga regulować ból w układzie nerwowym), i również poprzez zmiany w przepływie krwi do mózgu. Do wystąpienia migreny w ciąży mogą przyczynić się także następujące elementy: stres, przemęczenie, mocne światła, głośne hałasy, wysoka bądź niska temperatura, dym tytoniowy, poniektóre posiłki, zwłaszcza przetworzona żywność. Poniektóre panie, jakie przed zajściem w ciążę miewały bóle migrenowe, w okresie czekania na dziecko doznają pogłębienia symptomów. Pozostałe – wprost odwrotnie, rzadziej doświadczają objawów migreny.

Jakie są symptomy migreny w ciąży?

Na bóle głowy skarży się mnóstwo przyszłych matek, jednakże o migrenie możemy mówić wówczas, kiedy są specyficzne symptomy dla owego zaburzenia. Przy napadzie migrenowym pojawia jednostronny ból głowy, o silnym charakterze pulsującym. Ponadto możesz czuć wrażliwość na zapachy oraz dźwięki, pojawić się mogą wymioty, nudności, zawroty głowy i światłowstręt. Poniektóre przyszłe matki skarżą się także na zbytnią potliwość. Zdarza się, iż migrenę zwiastuje aura, w trakcie jakiej będziesz miała zakłócenia wzroku w formie mroczków oraz błysków. W poszczególnych wypadkach może pojawić się jednakowo cierpnięcie, niedowład, i chociażby afazja. Aura migrenowa trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Leczenie migreny w ciąży

Niejednokrotnie u osób z wykrytą migreną w ciąży instynktownie dochodzi do obniżenia ilości epizodów bólowych bądź pełnego ustąpienia dolegliwości, chociażby do czasu zakończenia karmienia. Niestety nie u wszystkich pań migrena przechodzi. Leczenie dolegliwości bólu migrenowego u pań w ciąży jest dużo bardziej ograniczone ze względu na zagrożenie używania poszczególnych substancji, dlatego także większość środków łagodzących ból głowy jest przeciwskazana w ciąży. Zakazane są np. niesteroidowe środki przeciwzapalne. Jedynym relatywnie bezpiecznym środkiem znieczulającym w ciąży jest paracetamol. Wykorzystując owe środki należy niewątpliwie uważać, żeby nie przewyższać dziennej dawki maksymalnej – 3 gramów na dzień. Substancją, jaka może załagodzić ból głowy w ciąży jest również kofeina. Pomimo, iż niejednokrotnie wymieniana jako element powodujący migrenę, niektórym pacjentom specjalista może polecić jej spożywanie w ilościach nie przekraczających 200 mg.

Czy migrena w ciąży jest groźna?

Sama migrena prócz owego, iż jest trudną przypadłością oraz wywołuje ogromny ból dla dziecka nie przynosi za sobą ryzyka. Tylko wykorzystywane środki przeciwmigrenowe mogą nieść ewentualne zagrożenie dla płodu. Część spośród nich ma oddziaływanie teratogenne (trujące oddziaływanie na zarodek, zarodek wywołujące śmierć bądź choroby rozwojowe). Więc tak jak nadmieniono wcześniej, kobiety borykające się migrenowymi bólami głowy przed zajściem w ciąże powinny skonsultować się z ginekologiem oraz neurologiem w celu modyfikacji kuracji, tak, żeby była ona efektywna w zapobieganiu oraz uśmierzaniu bólu głowy, i jednocześnie bezpieczna dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *