grypowe zapalenie płuc

Grypowe zapalenie płuc – jak leczyć grypowe zapalenie płuc?

Grypowe zapalenie płuc to poważna i uciążliwa choroba. Sprawdź, skąd się bierze i jak postępować, kiedy wystąpi u Ciebie lub Twoich bliskich.

Przyczyny

Grypowe zapalenie płuc to choroba wirusowa. Jej przyczyną są wirusy grupy typu A i B. W większości przypadków zapadają na nią osoby, które już wcześniej borykały się z chorobami układu oddechowego o przewlekłym charakterze. Szczególnie narażeni na jej wystąpienie są chorzy na astmę, a także osoby, u których zdiagnozowana została przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Grypowe zapalenie często dotyka również osoby z niedoborami odporności, przewlekłymi chorobami nerek lub układu krążenia. Zapalenie, o którym w tym miejscu mowa, bardzo rzadko pojawia się u osób, które wcześniej cieszyły się dobrym zdrowiem.

Lista objawów występujących w przypadku grypowego zapalenia płuc może być naprawdę długa. Co więcej, potrafią być one dla chorego szczególnie uciążliwe. Wśród nich znajdują się zwłaszcza wysoka gorączka, uporczywy kaszel, katar, duszności, przyspieszony oddech, bóle mięśni, a nawet sinica. Niekiedy przebieg choroby jest tak ciężki, że konieczne okazuje się przetransportowanie chorego do szpitala.

Nierzadko zdarza się również, że osoba dotknięta owym zapaleniem pluje krwią, co spowodowane jest przedostaniem się wirusa do płuc. Jak łatwo zauważyć, wiele objawów grypowego zapalenia płuc przypomina grypę. Dzieje się tak dlatego, że zapalenie to stanowi jej powikłanie. Jeżeli więc dana osoba choruje na grypę, a mimo leczenia ta ostatnia nie ustępuje, to konieczne mogą okazać się konsultacje lekarskie, ponieważ niejednokrotnie w takim wypadku okazuje się, że u chorego rozwija się właśnie grypowe zapalenie płuc.

Leczenie

W doskonałej większości przypadków leczenie grypowego zapalenia płuc ma charakter objawowy. Najczęściej zaleca się więc stosowanie preparatów przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W tym celu doskonale sprawdza się zwłaszcza paracetamol. Jeżeli chorego męczy silny i uporczywy kaszel warto sięgnąć również po leki przeciwkaszlowe lub wykrztuśne. Ważne jest również, aby osoba cierpiąca na grypowe zapalenie płuc dużo czasu poświęcała na odpoczynek, a także aby dbała o prawidłowe nawodnienie organizmu. W przypadku palaczy zaleca się również, aby zrezygnowali oni z sięgania po tytoń.

Jak już zostało wspomniane, niejednokrotnie zdarza się, że przebieg choroby jest na tyle ciężki, że niezbędna jest hospitalizacja. W szpitalu stosuje się wobec pacjenta zwłaszcza tlenoterapię, która ma na celu zwiększyć stężenie tlenu w powietrzu. Ma to ułatwić choremu oddychanie, które podczas grypowego zapalenia płuc może być znacznie utrudnione.

Jeżeli zaś chodzi o antybiotyki, to ich profilaktyczne przyjmowanie nie jest dobrym pomysłem. Lekarz zastosuje antybiotykoterapię w przypadku wtórnego bakteryjnego zapalenia płuc, będącego wynikiem nadkażenia bakteryjnego.

A jeżeli już o profilaktyce mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć również o szczepieniach, które w przypadku grypowego zapalenia płuc mogą okazać się szczególnie pomocne. Ze względu na fakt, że choroba ta stanowi powikłanie towarzyszące grypie, to aby go uniknąć, warto zaszczepić się właśnie na tę ostatnią. Szczepionki na grypę obejmują takie typy wirusów, które najczęściej wywołują tę chorobę. Niestety, takich wirusów wciąż przybywa. Dlatego, aby uniknąć zachorowania, konieczne jest coroczne poddawanie się takiemu szczepieniu.

Całkowite wyleczenie – czy to możliwe?

Na szczęście tak. Trzeba jednak pamiętać, że okres od zachorowania do całkowitego wyleczenia zależny jest od wielu czynników, a w tym od przebiegu choroby, a także od predyspozycji organizmu. U większości chorych objawy ustępują po upływie kilku tygodni. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ten okres znacznie się wydłuża i wynosi nawet kilkanaście tygodni. Całkowite wyleczenie to długotrwały proces i trzeba dać organizmowi czas, aby uporał się z dręczącymi go objawami.

Najdłużej do pełnego zdrowia dochodzą osoby w podeszłym wieku, a także Ci, u których występują również inne choroby o przewlekłym charakterze. Oczywiście należy też nadmienić, że stan osoby chorej stabilizuje się już wcześniej. Najczęściej ma to miejsce w ciągu kilku dni od momentu, w którym podjęła ona leczenie. Ważne, aby po ustąpieniu choroby odpowiednio o siebie dbać. Należy właściwie się ubierać i zadbać o bogatą w owoce i warzywa dietę. Aby organizm mógł dostatecznie się zregenerować konieczna jest też odpowiednia ilość snu.

Co zrobić, aby uchronić się przed chorobą?

Jak już zostało wyżej wspomniane, w uniknięciu zachorowania tak i na grypę, jak i na grypowe zapalenie płuc, najważniejsza jest profilaktyka. Dlatego naprawdę warto poddawać się szczepieniu każdego roku. Oczywiście, mimo to wciąż istnieje szansa na zarażenie, jednak przebieg choroby u osoby zaszczepionej jest z reguły dużo bardziej łagodny niż u tej, która mu się nie poddała. Dzięki szczepieniom znacznie zmniejsza się również szansa na to, że wystąpią u nas powikłania, a w tym między innymi właśnie grypowe zapalenie płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *