Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – leczenie

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nazywane także chorobą Bechterewa i wiąże się z zapaleniem stawów, obejmującym przede wszystkim stawy kręgosłupa. Schorzenie to dotyka głównie małe stawy między kręgami i powoduje zmniejszanie ruchomości tych stawów, aż do powstania zrostu lub zesztywnienia.

W zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa zapalenie stawów, rozwija się w miejscach, gdzie więzadła i ścięgna przyczepiają się do kości, podczas gdy w większości zapalenia wpływa do wnętrza złącza. W tym samym czasie dochodzi do kostnienia więzadeł wzmacniających kręgosłup, przez co może on całkowicie stracić elastyczność.

Choroba Bechterewa jest chorobą ogólnoustrojową z grupy reumatycznego zapalenia stawów, dlatego zapalenie rozwija się nie tylko w okolicy stawów międzykręgowych, ale także w innych tkankach. Choroba może obejmować stawy takie jak: udowe, ramienne, kolanowe lub stopy, a także tkanki oka, nerek, serca i płuc.

Choroba ta zwykle występuje u osób w wieku od 13 do 35 lat (średni wiek 24 lata), ale może występować w starszej grupie wiekowej. Mężczyźni są dotknięci około trzy razy częściej niż kobiety.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przyczyny

Podobnie jak w przypadku innych postaci zapalenia stawów, przyczyna nie jest znana, ale czynnik dziedziczny nie jest zaprzeczony jeden z odpowiedzialnych genów występuje u 90% osób ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Inne przyczyny:

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy

Zwykle choroba rozwija się stopniowo, pojawiają się małe bóle w dolnej części pleców, które ostatecznie zwiększają się i rozprzestrzeniają na inne części kręgosłupa. Bóle są trwałe i tylko chwilowo zmniejszają się po przyjęciu leku. Zwykle wczesnym rankiem sztywność i ból w dolnej części pleców są silniejsze.

Stopniowo dochodzi do ograniczenia ruchliwości kręgosłupa, co niekiedy pojawia się niezauważalnie dla samego pacjenta i jest wykrywane tylko na specjalnym badaniu przez lekarza. Czasami bóle są bardzo słabe lub nawet nieobecne, a jedynym objawem choroby jest naruszenie mobilności kręgosłupa. Zmiany w kręgosłupie zwykle rozprzestrzeniają się od dołu do góry, więc trudności w poruszaniu szyją pojawiają się dość późno. W niektórych przypadkach ruchy i ból w odcinku szyjnym kręgosłupa obserwuje się od pierwszych lat choroby.

Ból nie zawsze ogranicza się do pleców. Niektórzy ludzie od czasu do czasu odczuwają ból w klatce piersiowej. Wraz ze spadkiem elastyczności kręgosłupa ograniczona jest ruchliwość stawów łączących żebra z kręgami piersiowymi. Prowadzi to do naruszenia ruchów oddechowych i osłabienia wentylacji płuc, co może przyczynić się do wystąpienia przewlekłych chorób płuc.

U niektórych pacjentów, oprócz zmian w kręgosłupie, ból i ograniczenie ruchów występuje w stawach barkowych, biodrowych, skroniowo-żuchwowych, rzadko ból i obrzęk stawów rąk i stóp oraz ból w mostku. Zjawiska te mogą być umiarkowane i krótkotrwałe, ale w niektórych przypadkach są odporne i postępują dość intensywnie. Jedna strona jest zwykle bardziej bolesna niż druga.

Ból i sztywność zwiększają się po dłuższych okresach siedzenia, a stan ten może zostać przerwany przez sen przed początkiem bólu i sztywności porannej. W przeciwieństwie do zapalenia stawów w innych chorobach, zapaleniom stawów ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa rzadko towarzyszy ich zniszczenie, ale przyczynia się do ograniczenia ruchomości w nich.

Najczęściej choroba Bekhtereva wpływa na takie obszary:

  • Lędźwiowo-krzyżowy kręgosłup.
  • Chrząstki między mostkiem a żebrami.
  • Stawy biodrowe itp.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – diagnostyka

W celu ustalenia przyczyn dyskomfortu lekarz zbada historię medyczną i przeprowadzi kompletne badanie fizykalne. Następnie, być może, przydzieli następujące procedury diagnostyczne:

  • Rentgenogramy lub inne metody diagnostyki radiologicznej. Promienie X pozwolą lekarzowi wykryć zmiany w stawach i kościach, chociaż charakterystyczne efekty zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa mogą nie być widoczne na początku choroby.
  • Inne badania, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), mogą również służyć do identyfikacji stanu zapalnego i innych zmian w stawach.
  • Lekarz może sprawdzić oznaki stanu zapalnego, przepisując jedno lub więcej badań krwi, w tym testy krwi są wykonywane na genie HLA B27.

Za pomocą testu krwi można również określić obecność niedokrwistości, choroby, w której występuje niedostateczna liczba czerwonych krwinek potrzebna do rozprowadzenia odpowiedniej ilości tlenu w tkankach. Niedokrwistość jest powikłaniem, które może wynikać z przewlekłego stanu zapalnego spowodowanego zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – leczenie

Obecnie nie ma konkretnego leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, ale istnieje wiele rodzajów terapii dla każdej osoby, które pozwalają kontrolować objawy i poprawiać, jakość życia pacjentów. Głównym celem leczenia jest zmniejszenie bólu i zachowanie ruchomości kręgosłupa, aby zapewnić prawidłowe ustawienie kręgosłupa w miarę możliwości.

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, są najczęściej stosowane w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Mogą złagodzić ból, stany zapalne i sztywność stawów.
  • Fizjoterapia zapewnia wiele użytecznych efektów w chorobie Bechterewa, od redukcji bólu po poprawę elastyczności i siły fizycznej. Wybór procedur jest bardzo indywidualny. Lekarz zaleci kompleks procedur fizjoterapeutycznych, które są odpowiednie dla tego lub tamtego pacjenta. Mogą to być ćwiczenia rozciągające i poprawiające ruchomość stawów, złożone procedury korekcji postawy, ćwiczenia oddechowe w celu utrzymania czynności płuc itp.
  • Większość pacjentów ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa nie wymaga leczenia chirurgicznego. Jednak lekarz może zalecić operację, jeśli pacjent odczuwa bardzo silny ból i jeśli wystąpią poważne obrażenia stawów, które wymagają artroplastyki (wszczepienie sztucznego stawu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *