Woda w kolanie

Woda w kolanie – przyczyny, objawy, leczenie wody w kolanie

Woda w kolanie, to powszechnie znany zwrot, jednak istnieje bardzo dużo osób, które nie zdają sobie sprawy, czym tak naprawdę jest owe schorzenie i jak się go pozbyć. Zbieranie się wody w kolanie jest najczęściej objawem uszkodzenia struktur w obrębie stawu kolanowego. Jama stawu jest wyścielana błoną maziową, która odpowiada za produkcję płynu, potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania stawu. Jednak, jeśli dojdzie do urazu, a w konsekwencji do podrażnienia błony maziowej, płyn ten zaczyna być produkowany w nadmiarze, przez co zaczyna szkodzić.

Woda w kolanie

Zbieranie się wody w kolanie nie zawsze wymaga wizyty u lekarza, jest mnóstwo domowych sposobów, które pomogą nam w walce z tym problemem. Obrzęk może pojawiać się powoli, lub nagle, w rozwiniętej już formie. Może także pojawiać się i znikać, jeśli jednak jest trwały to oznacza poważne uszkodzenia, z którymi lepiej będzie wybrać się do lekarza. Woda w kolanie bardzo utrudnia ruchomość stawu, a niezdiagnozowana może mieć nieprzyjemne konsekwencje, gdyż często pojawia się, przy występowaniu poważnych chorób w naszym organizmie.

Woda w kolanie – przyczyny

Przyczyny pojawienia się tej dolegliwości są różne, należy jednak pamiętać, że nie są one samoistne. Jest to skutek urazu, bądź choroby. Przyczyny mają wpływ na to, czy płyn będzie znajdował się w torebce stawowej, czy poza nią. Na to schorzenie najbardziej narażeni są sportowcy, którzy bardzo często przesilają swoje stawy, jak i osoby uprawiające amatorski sport, taki jak piłka nożna, tenis, czy narciarstwo.

Dużym obciążeniem dla stawów kolanowych jest także jazda na rowerze, tutaj warto pamiętać o stosowaniu stabilizatorów, które pomogą nam chronić się przed niechcianymi urazami. Kolejne grono osób narażonych na występowanie wody w kolanie, to osoby o ograniczonej aktywności fizycznej, czy osoby otyłe, bądź z nadwagą. W tym przypadku jednak zbyt duże obciążenie, z jakimi muszą radzić sobie stawy, może nieuchronnie prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego.

Przyczyną może być też zakażenie stawu kolanowego, które może wyniknąć na skutek pojawienia się urazu. Wtedy naturalną funkcją organizmu jest ochrona kolana, poprzez produkcję w nadmiernej ilości płynu. Jednak bardzo często wystarczy jedynie potknięcie, lub stłuczenie, bo staw kolanowy, choć silnie zbudowany, jest bardzo wrażliwy.

Wodę w kolanie może wywoływać także choroby stawu, lub inne schorzenie. Przy nich płyn także będzie zbierał się wewnątrz torebki stawowej. Jeśli przechodzimy zapalenie stawów, które ogranicza ruchomość kolana, można zaobserwować również silny ból. W tym przypadku warto będzie udać się do lekarza. Pozostałymi chorobami, które mogą powodować zbieranie się wody w kolanie są torbiele i guzy, dna moczanowa, czy nawet nowotwory.

Zdarza się jednak, że dolegliwość ta może pojawić się po wykonanej artroskopii kolana, czyli operacji, w trakcie, której wprowadza się do organizmu cienką rurkę, aby umożliwić dokładne obejrzenie stawu. Pozostałymi czynnikami mogącymi wywoływać wodę w kolanie są alergie, choroby zwyrodnienia stawów związane z wiekiem, lub po prostu genetyka.

Woda w kolanie – objawy

Objawy pojawiające się, przy tej niezbyt przyjemnej dolegliwości są łatwo zauważalne i pod żadnym pozorem nie powinny zostać lekceważone. Najczęściej pojawia się obrzęk w okolicy stawu kolanowego, przez co dość znacznie powiększa jego zarys. Spowodowany jest pojawieniem się płynu w torebce stawowej, lub poza nią. Oprócz widocznego obrzęku będziemy mieli do czynienia z bólem, który towarzyszyć będzie zginaniu kolana.

Pojawić może się także wrażenie niestabilnego stawu, co z kolei oznaczać może uszkodzenie tkanki chrzęstnej w kolanie, lub więzadła. Często daję się zauważyć „strzelanie” kolana, lub jego zaczerwienienie, któremu towarzyszyć będzie rozgrzanie. Wtedy to gromadzenie się wody ma funkcję ochłodzenia.

Woda w kolanie – leczenie

Leczenie wody w kolanie może odbyć się przy pomocy domowych sposobów, gdyż nie zawsze wymaga ono wizyty u lekarza. Najważniejsze jest, aby złagodzić dolegliwości poprzez ułożenie kolana powyżej linii bioder. Dobre działanie mają również zimne okłady, sporządzone przy pomocy zimnej wody, lodu, bądź octu. Tradycyjnym sposobem jest także okład z liści kapusty, które najpierw trzeba roztłuc tłuczkiem i ogrzać.

Następnie kładziemy je na kolano i najlepiej, obwiązać je bandażem, żeby mogły stabilnie przylegać do obolałego miejsca. Zamiennie do liści kapusty można użyć surowych ziemniaków, które przygotowujemy w sposób taki sam jak liście kapuściane. Dodatkowo można też założyć opaskę uciskową, która ustabilizuje kolano, dzięki czemu zapobiegniemy dalszym urazom.

Jeśli jednak domowe sposoby nie sprawdzą się, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ten do poprawnego zdiagnozowania będzie potrzebował przeprowadzić badanie RTG, lub USG. Aby pozbyć się wody w kolanie, najczęściej przeprowadzana jest punkcja miejscowa.

Polega ona na nakłuciu obrzęku i przy pomocy strzykawki odciągnięcia nadmiaru płynu. Zabieg ten nie jest bolesny, jednak może się zdarzyć, że zostanie zastosowane znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu zabiegu dalsza hospitalizacja nie jest konieczna, jednak lekarz może zalecić przesłanie próbki płynu do laboratorium, jeśli podejrzewa infekcję, lub dnę moczanową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *