Bóle kości

Bóle kości – choroby wywołujące bóle, leczenie, objawy

Bóle kości mogą być powodowane wieloma czynnikami, dlatego często tak trudno określić ich przyczynę. Dolegliwość ta spotyka zarówno osoby w młodym jak i podeszłym wieku. Oczywistym jest jednak, że ta dolegliwość może przysporzyć wielu problemów w życiu codziennym.

Choroby wywołujące bóle kości

Osteoporoza

To jedna z najczęstszych, a zarazem najbardziej uciążliwych chorób kości. Polega na stopniowej utracie mineralnej gęstości kości, która dotyka osoby po 40 rokiem życia. Następstwem choroby są częste złamania, nawet przy niewielkich urazach. Większa ilość złamań osteoporotycznych może prowadzić do garbienia się, zmniejszenia wzrostu lub problemów z poruszaniem.

Osteomalacja

Jest to choroba wywołana niedoborem witaminy D. Zwykle nie dotyka ona dzieci i młodzieży, jedynie osoby dojrzałe. Nieleczona może doprowadzić do bólu kości i obniżonej energii mięśniowej.

Fibromialgia

Co prawda jest to choroba często lekceważona przez lekarzy, jednak potrafi przysporzyć chorującemu wiele złego. Jej objawami są nie tylko bóle kości, ale również mięśni i stawów. Do tego dochodzą zaburzenia snu i stany depresyjne, które dodatkowo zniechęcają do ruchu i aktywności fizycznej. Jej przyczyny nie są niestety do końca zbadane.

Hiperostoza

To choroba odcinka kręgosłupa, która często przenosi się aż do kończyn. Powoduje silne bóle kości, drętwienie rąk i nóg, uszkadzane są także stawy.

Jałowa martwica kości

W skrócie można ją opisać jako obumieranie kości. Najczęściej atakowane są organizmy dzieci. Przez niedostateczne ukrwienie niektórych obszarów występują braki wartości odżywczych oraz tlenu, co prowadzi do martwicy.

Zapalenie szpiku kostnego

Do zapalenia dochodzi zwykle podczas jakiegoś urazu kości, w czasie kiedy najłatwiej dochodzi do zakażeń bakteryjnych. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego tkanki, która wypełnia jamy szpikowe kości. Pierwszy objaw do uciążliwe bóle kości, które ustępują po wypoczynku.

Nowotwory kości

Pierwszymi objawami nowotworów kości mogą być wyczuwalne guzy lub zgrubienia, opuchlizna i bóle kości. Nowotwór wpływa na osłabienie kanki kostnej, przez co chory może spodziewać się częstych złamań.

Ruch to zdrowie?

Często również jedną z przyczyn, z powodu których pojawiają się bóle kości jest nieodpowiedni tryb życia. Nie chodzi tu jednak o brak aktywności fizycznej, ponieważ często również jej nadmiar może powodować uporczywe bóle kości. Chodzi głównie o wyważenie i odpowiedni dobór częstotliwości i natężenia naszego ruchu. Ważnym jest, aby pobudzać organizm do działania. Ćwiczenia na siłowni, spacery czy uprawianie sportu będą miały pozytywny wpływ na układ kostny, jednak jeżeli przesadzimy z ilością ruchu, może to obciążyć nasz organizm i powodować bóle kości, mięśni czy stawów.

Jak leczyć bóle kości?

Bóle kości wynikające z występowania jednej z wymienionych jednostek chorobowych najczęściej leczy się poprzez zastosowanie odpowiednich leków wspomagających redukcję objawów. Często należy sięgnąć po antybiotyk, jednak doraźnie zwykle stosuje się tabletki, kremy lub maści, które mają zmniejszyć, lub zredukować bóle kości. Kiedy jednak przebieg choroby jest długotrwały i pozostawia nieprzyjemne, ciężkie do usunięcia skutki, koniecznym mogą okazać się ćwiczenia i zajęcia fizjoterapeutyczne.

Podczas nich pobudzane są wyznaczone wcześniej przez lekarza, obszary ciała, które doznały urazu lub zostały zaatakowane przez jednostkę chorobową. Często potrzeba wielu tygodni, by chory powrócił do stanu aktywności sprzed terapii. Jednak wytrwałość i konsekwencja w działaniu z pewnością pomogą odzyskać dawną sprawność i całkowicie wyeliminować bóle kości.

Łatwiej  jednak zapobiegać!

O ile nie jesteśmy obarczeni hormonalnymi lub genetycznymi skłonnościami do chorób prowadzących do bólów kości, po części sami możemy mieć wpływ na ich funkcjonowanie. W tym celu warto zrezygnować z palenia papierosów (które zresztą mają negatywny wpływ nie tylko na nasze kości, ale na cały organizm), starać się unikać sytuacji stresujących i przyłożyć dużą wagę do naszej diety. Istotnym jest, by dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D (wtedy na pewno nie dopuścimy do zachorowania na osteomalację opisaną wyżej).

Warto postawić także na świeże warzywa i owoce, krótko gotowane, lub najlepiej surowe. Zamiast niezdrowych przekąsek można przegryzać krojone marchewki, ogórki, seler naciowy, sałatę, pietruszkę, czy rośliny strączkowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie także picie naturalnych, świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, niż przyrządzanie z nich posiłków, dodatkowo sok możemy zabrać ze sobą wszędzie. Warto polubić się też z owocami morza, głównie skorupiakami, które zawierają glukozaminę biorącą udział w budowaniu i wzmacnianiu tkanki chrzęstnej.

Suplementy wsparciem dla kości

Leki dostępne w aptece będą również świetnym i wygodnym wsparciem w procesie dbania o kości. Należy wybierać preparaty z dużą zawartością glukozaminy i chondroityny. Te węglowodany występują naturalnie w naszym organizmie, dostarczenie ich z zewnątrz znacznie wspomoże sprawność i wytrzymałość naszych kości i stawów, co sprawi, że będziemy mogli cieszyć się aktywnościami fizycznymi i pełnym zdrowiem przez długie lata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *