Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Dna moczanowa jest złożoną chorobą, która zaburza metabolizm, wpływa na układ moczowo-płciowy, nerki i stawy. Kiedy choroba rozwija się w stawach, osadzają się na w nich sole kwasu moczowego. Sól może gromadzić się w skórze, tworząc grudki tzw. guzki dnawe. Bez leczenia dna prowadzi do rozległych uszkodzeń ciała.

Obecnie dna moczanowa uważana jest za rzadką chorobę. Mężczyźni cierpią na nią średnio 4 razy częściej niż kobiety. Choroba u kobiet rozwija się zwykle po 55 roku życia, u mężczyzn po 40. Przed menopauzą, kobiety rzadko cierpią z powodu dny moczanowej ze względu na wpływ estrogenu na wydalanie kwasu moczowego. Stwierdzono że, dna dotyka 3 osoby na 1000.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Dna moczanowa – przyczyny

Główną przyczyną tej choroby jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. W przypadku dny moczanowej kryształy kwasu moczowego osadzają się w stawach i narządach. Prowadzi to do zmiany w strukturze stawu, mechanicznego uszkodzenia tkanek, a w konsekwencji częściowego lub całkowitego zniszczenia stawu. Choroba atakuje stawy palców, stóp, dłoni, łokci i kolan.

Rozwój dny moczanowej przebiega w czterech etapach:

 • Bezobjawowy etap.
 • Ostre dnawe zapalenie stawów.
 • Okres między napadami.
 • Stan  przewlekły.

Dna występuje w dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kwasu moczowego, a nerki nie mają czasu na jego usunięcie. Druga to sytuacja, w której ilość kwasu moczowego jest normalna, ale nerki nie radzą sobie z ich funkcją.

Czynnik ryzyka rozwoju dny moczanowej:

 • Czynnik dziedziczny. Około 20% pacjentów ma genetyczną predyspozycję do rozwoju dny moczanowej. Ten powód wyjaśnia początek choroby w dzieciństwie.
 • Przyjmowanie leków. Niekontrolowane stosowanie leków moczopędnych, aspiryny, kwasu nikotynowego, wywołuje rozwój choroby.
 • Otyłość. Lekarze określili wyraźny związek między otyłością a gromadzeniem moczu w tkankach.
 • Dna moczanowa zwykle rozwija się u mężczyzn w średnim wieku cierpiących na otyłość, nadciśnienie, nadużywających alkoholu. Po 50 roku życia choroba występuje z taką samą częstością u kobiet i mężczyzn z powodu upośledzenia czynności nerek.
 • Nadużywanie alkoholu. Etanol prowadzi do zwiększenia produkcji kwasu moczowego przez organizm, zmniejsza zdolność nerek do usuwania go z organizmu. Częściej rozwija się dna u osób, które regularnie piją piwo.

Każdego roku wzrasta liczba pacjentów z dną. Eksperci przypisują ten fakt temu, że ludzie częściej spożywają tłuste mięso i tłuste ryby oraz alkohol. Według najnowszych danych, otyłość najprawdopodobniej predysponuje do dny moczanowej, spowodowanej nadmiernym spożywaniem tłustych pokarmów pochodzenia zwierzęcego. To nadmiar białek prowadzi do nadmiaru kwasu moczowego, a dodatkowy ciężar powoduje zwiększone obciążenie stawów, a tym samym przyspiesza rozwój procesu zapalnego.

Naukowcy ustalili również bezpośredni związek pomiędzy niedoborem wapnia i kwasu askorbinowego a rozwojem dny moczanowej. Wraz z wiekiem te ważne substancje posiadają zbyt niski poziom w organizmie nawet u osób prowadzącym zdrowy tryb życia i nienarzekającym na nadwagę. Dlatego po czterdziestym roku życia konieczne jest coroczne badanie i zażywanie multiwitamin przepisanych przez lekarza. Istnieje również dziedziczna predyspozycja do dny moczanowej.

Objawy dny moczanowej

Objawy ostrej dny moczanowej występują podczas ataku choroby. Zdarza się po przejedzeniu i piciu alkoholu. W napadzie dny pojawiają się następujące objawy:

 • W nocy lub wczesnym rankiem występuje ostry ból w stawie
 • W ciągu dnia ból ustępuje nieco, ale ponownie nasila się w nocy
 • Staw zajęty jest przez stan zapalny w większości przypadków jest to staw dużego palucha u nogi.
 • Temperatura wzrasta
 • Skóra wokół stawu staje się czerwona i błyszcząca
 • Inne objawy to: nudności, zgaga, podwyższone ciśnienie krwi.

Przewlekła postać choroby rozwija się kilka lat po pierwszym ataku, jeśli choroba nie jest leczona. Przewlekła dna zazwyczaj powoduje zaburzenie nerek, tworzenie się kamieni nerkowych i dnawego zapalenia nerek.

Guzki o żółtawym zabarwieniu stanowią złogi soli kwasu moczowego i powstają na stopach, łokciach, palcach dłoni, biodrach, palcach nóg, na czole i w pobliżu chrząstki przegrody nosa. Kiedy uwidaczniają się guzki, widoczne są białe kryształy kwasu moczowego, chory odczuwa silny ból w tych obszarach.

Ludzkie ciało postrzega dnę moczanową, jako obce ciało, z którym trzeba walczyć. W rezultacie zwiększa się liczba leukocytów i rozpoczyna się stan zapalny. Dna bez leczenia prowadzi do kamicy moczowej. W tym przypadku kamienie powstają ze skrystalizowanego kwasu moczowego.

Dna moczanowa – diagnostyka

Bolesność stawów jest okazją do natychmiastowej konsultacji z reumatologiem. Lekarz przeprowadza badanie pacjenta, aby określić obecność stanu zapalnego lub podskórnych guzków. Pozwoli to na wykluczenie chorób, które mają podobne objawy: toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów.

Środki diagnostyczne powinny obejmować takie badania jak:

 • Badanie krwi, które pozwala określić poziom kwasu moczowego w krwiobiegu
 • Pobieranie próbek tkanek lub płynu śródstawowego w celu określenia obecności kryształków soli kwasu moczowego. Zabieg jest bolesny, dlatego wykonuje się go jedynie w znieczuleniu miejscowym. Badanie pomaga zidentyfikować konkretne uszkodzenie stawów, charakterystyczne dla dny moczanowej, obecności guzków dnawych.
 • Reumatolog może zlecić także wykonanie: rezonansu magnetycznego, badania ultrasonograficznego, EKG.

Leczenie dny moczanowej

Diagnoza potwierdzająca dnę moczanową oznacza, że dana osoba będzie musiała znacząco zmienić swój styl życia i stale przyjmować leki, ponieważ niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby. Jednak szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala na utrzymanie dny pod kontrolą, zredukowanie do minimum bolesnych ataków i zabezpieczenie przed poważnymi komplikacjami.

Główną zasadą leczenia dny moczanowej jest kontrola poziomu kwasu moczowego w organizmie. Reumatolog zaleci leki mające na celu zmniejszenie objętości kwasu moczowego i jego szybkie usunięcie z organizmu.

Najczęściej lekarze przepisują niesteroidowe leki przeciwzapalne, które powinny być stosowane przez 1-2 tygodnie, takie jak metindol, diklofenak, butadion, indometacyna, naproksen. Aby szybko zmniejszyć stężenie kwasu moczowego w organizmie, lekarz może przepisać allopurinol, kwas orotowy, tiopurinol, hepatokatalikat, milurit. Aby powstrzymać ostre objawy dny moczanowej, lekarze zalecają przyjmowanie kolchicyny.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *