Chlamydie

Chlamydie – rodzaje, leczenie

Chlamydia to bakterie o wielkości od 0,2 do 1,5 µm o kolistym kształcie. I choć na pierwszy rzut oka niepozorne, niewielkich rozmiarów, to potrafią poczynić szkody, które mogą skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami. Konsekwencją ich długotrwałej obecności w organizmie jest zakażenie, które zwane jest od ich nazwy, chlamydiozą.

Badania wskazują na to iż 80% populacji, zarówno młodzi i starzy, bez względu na płeć nosi w sobie chlamydie.

Chlamydia zwana jest bombą z opóźnionym zapłonem, co do której nie ma nigdy pewności, kiedy wybuchnie, wychodząc z ukrycia.

Istnieje wiele odmian chlamydii w tym; Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae zwana też Chlamydophila pneumoniae i Chlamydia psittaci.

Chlamydia trachomatis

To głównie Chlamydia trachomatis odpowiada za problemy układu moczowo-płciowego. W jaki sposób dostaje się do organizmu człowieka? Otóż w drogą płciową np. w trakcie stosunku.

Uważa się iż Chlamydia Trachomatis może odgrywać znaczącą rolę w przypadkach artretyzmu – spondylo-artretyzm . Wskazuje się iż Chlamydia Trachomatis odpowiada za większość stanów zapalnych narządów płciowych u kobiet. Przykrą konsekwencją jej obecności może być niepłodność oraz liczne powikłania w czasie ciąży.

Do zarażenia może dojść poprzez stosunek pochwowy, analny (wywołuje zapalenie odbytu) i oralny (stany zapalne jamy ustnej) oraz poprzez sam kontakt z narządami zarażonej osoby. Bakterie przenikają do organizmu przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę. Do zakażenia może dojść również na basenie czy kąpielisku. Bardzo często jest tak, że zarażone są całe rodziny, szczególnie, gdy u jednej z osób następują nawroty mimo leczenia.

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae jest wyłącznym, wewnątrzkomórkowym patogenem człowieka. Jest to mała gram-ujemna bakteria, namnażająca się w komórkach nabłonka, a także w makrofagach i komórkach mięśniowych miażdżycowo zmienionej aorty. Co to oznacza? W większości przypadków Chlamydia pneumoniae powoduje bezobjawowe zakażenie, a także zapalenia płuc, oskrzeli i górnych dróg oddechowych, astmy.

Charakterystyczne dla Chlamydia pneumoniae IgG występują również u znacznego odsetka osób zdrowych, świadcząc o zakażeniu przebytym w przeszłości sięgającej kilku lat i mogą znacznie wzrastać w przypadku ponownego zakażenia. Czynnikiem który może wskazywać na to jest czterokrotny wzrost IgG w oznaczeniach wykonanych w odstępach 2 – 4 tygodniowych.

Badanie IgG wykonywane jest w próbce surowicy krwi żylnej.

Chlamydia psittaci

Chlamydia psittaci wywołuje chorobę ptasią, nie oznacza to w praktyce iż nie dotyczy innych gatunków zwierząt. W wyniku kontaktu z zakażonymi zwierzętami może dojść do zakażenia u człowieka. Możliwe jest także zarażenie na płaszczyźnie człowiek-człowiek i jest to bardziej prawdopodobne.

Przebieg choroby bywa różny. Zazwyczaj pierwszym objawem wskazującym na zakażenie jest wysoka gorączka nawet 40 st. C.

W większości przypadków towarzyszą jej dreszcze i silne bóle głowy. Wśród innych objawów wymienia się:
– charakterystyczny suchy, szczekający kaszel,
– wysięk w jamie opłucnej,
– ból opłucnowy,
– duszność,
– sinica.

Obraz radiologiczny zmian zapalnych ma charakter atypowego zapalenia płuc.

Bardzo rzadko występują objawy mózgowe. Kiedy mają miejsce? Pojawiają się, gdy do zakażenia doszło od chorego człowieka. Występują wówczas zaburzenia snu lub zaburzenia psychiczno – depresyjne.

ChlamydieWystępują także liczne dysfunkcje przewodu pokarmowego takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, epizodycznie dochodzi do żółtaczki. Wątroba i śledziona często bywają powiększone. Wśród rzadziej spotykanych powikłań działania Chlamydia psittaci są zakrzepowe zapalenie żył oraz zawał płuca o złym rokowaniu.

U części chorych choroba przebiega łagodnie – wtedy zwykle szybko dochodzi do pełnego wyzdrowienia.

Leczenie

W leczeniu chlamydii wykorzystuje się zazwyczaj antybiotykoterapie. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych antybiotyków wymienia się:
– Azytromycynę w większości przypadków stosowana najczęściej w formie jednodniowej kuracji. Lekarze zalecają przyjmowanie dwóch tabletek o łącznej dawce 1000 mg jedocześnie, obficie popijając wodą,
– Doksycyklina, którą zażywa się zazwyczaj przez okres jednego tygodnia – 1 tabletka o dawce 100 mg dwa razy dziennie.

Skuteczność w leczeniu w większości przypadków jest bardzo znaczna i zapewnia ponad 95% skuteczność. Kobietom w ciąży, karmiącym matkom lub osobom uczulonym na powyższe antybiotyki lekarz może zarekomendować inne leki, takie jak na przykład amoksycylina lub erytromycyna.

Istnieją pewne wskazania o których lekarz powinien poinformować pacjenta który choruje na chlamydię w szczególności do momentu całkowitego wyleczenia chlamydii zaleca się zachować wstrzemięźliwości seksualnej. Całkowicie zabronione jest zwłaszcza odbywanie stosunków bez użycia prezerwatywy co może doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby. Leczeniu powinni zostać poddani wszyscy partnerzy seksualni zainfekowanej osoby, nawet jeśli nie wystąpiły u nich żadne objawy. Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa komunikacja miedzy partnerami, często zainfekowani pacjenci wstydzą się przyznać do nosicielstwa chlamydii przez co trudniej ją wykryć u potencjalnych nosicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *