Agenezja nerki

Agenezja nerki – problem jednej nerki, brak nerki, profilaktyka

Agenezja nerki to nic innego jak brak jednej z nerek. Wada ta jest wadą wrodzoną i nie przeszkadza w funkcjonowaniu organizmu. Problemy zaczynają się gdy obecna nerka zaczyna doznawać przeciążenia i staje się niewydolna. Co więcej zdarza się iż obecna nerka posiada wady i nie pracuje poprawnie od samego początku.

Agenezja nerki

Brak nerki jest dość popularnym zjawiskiem, występuje w stosunku 1 do 1200 urodzeń. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Powodem agenezji są zaburzenia wczesnopłodowe organogenezy, z jakimi mamy do czynienia w pierwszym trymestrze ciąży. Objawiają się one brakiem uformowania zawiązka nerki lub pączka moczowodowego.

Ta formacja jest konieczna dla późniejszego rozwoju nerki. Wady tego typu są wykrywane już na etapie ciąży. Jeśli wada nie zostanie wykrywa w okresie płodowym dowiedzieć się o niej można poprzez rutynowe USG jamy brzusznej. W późniejszym wieku również przypadkiem można ja zdiagnozować przy okazji diagnostyki wad budowy narządów rozrodczych.

Problem jednej nerki

Posiadanie jednej nerki nie stwarza żadnych problemów zdrowotnych dopóki nerka jest wydolna i pracuje poprawnie. Jednak z racji tego, ze nerka jest jedna może rychło dojść do jej niewydolności i choroby. Również częstym zjawiskiem jest wrodzona wada nerki, która się ukształtowała.

Gdy u dziecka w drodze scyntygrafii nerek wychodzi niewydolność nerki, należy podjąć leczenie. Jeśli dziecko nie posiada nerek wcale rokowania są złe, ale jeżeli stwierdza się anomalię w postaci agenezji nerki można żyć jak wszyscy. Pośrednim stanem jest agenezja nerki przy np. torbielowatości drugiej nerki. Objawem wrodzonych wad układu moczowego może być mniejsza ilość płynu owodniowego (małowodzie) lub jego brak (bezwodzie).

Dziecko z agenezją nerki winno być pod stała kontrolą urologa i nefrologa. Pozwoli to na wykrycie stosunkowo szybko wszelkich problemów z z obecną nerką. Należy wykluczyć wady rozwojowe dróg moczowych, które mogą zagrozić drugiej nerce. W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych obecnej nerki kluczowe znaczenie ma ustalenie przyczyn czy są one wrodzone i pierwotne czy nabyte. Jeśli nabyte to należy jak najszybciej podjąć leczenie hamując proces chorobowy. Również przy pierwotnych zmianach wskazane jest leczenie dostosowane do danego przypadku.

Wskazania dla dzieci z agenezja nerki

Jako rodzic pilnuj dokładnie aby dziecko dużo piło i tym samym nie obciążało pojedynczej nerki która musi filtrować organizm za dwie. Staraj się uczyć dziecko korzystania z nocnika jak najszybciej to możliwe. Stosowanie pieluch wzmaga ryzyko infekcji dróg moczowych a co za tym idzie obciążenia nerki. Ponadto nie podawaj dziecku sztucznych witamin bez wyraźnego powodu. Wszelkie leki są obciążeniem dla nerek, również witaminy nie pochodzące z pożywienia.

Zwróć uwagę na dbałość o dietę, aktywność dziecka, które nie są obojętne dla nerki. Z racji tego iż ma ono tylko jedną musi o nią w szczególności zadbać. Dzieci z agenezja nerki są podatne na białkomocz, nadciśnienie tętnicze, dlatego też należy kontrolować ich stan zdrowia częściej niż zdrowych maluchów urodzonych z dwoma nerkami. Ze względu na ryzyko urazów odradza się dzieciom uprawianie sportów kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *