bezpieczna podróż

Bezpieczna podróż – jak dbać o zdrowie w podróży, choroba lokomocyjna

Bezpieczna podróż – wielogodzinne podróże nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Niewyspanie, braki w nawodnieniu, nieregularne posiłki i choroba lokomocyjna mogą doprowadzić organizm do stanu zmęczenie a wręcz wycieńczenia. Dodatkowo sytuacje utrudnia zmiana środowiska, klimatu. Dobrze jest umieć zminimalizować skutki podróży i stres z nią związany.

Bezpieczna podróż – przygotowanie

Aby podróż nie zaskoczyła nas chorobą lub dolegliwościami bólowymi warto jest się należycie do niej przygotować. Jeśli nie jest niespodzianką i nagłym wyjazdem należy przeanalizować co nam podczas podróży może się przydarzyć i jak tego uniknąć. Najczęściej długa podróż skutkuje bólem kręgosłupa. Ucisk na zakończenia nerwowe powoduje ból.

Ciężkie walizki, siedzenie w jednej pozycji, bezruch to wszystko wpływa na powstawanie bólu. Kiedy podróżujesz samochodem zadbaj o wygodną pozycję fotela, podparcie, miejsce na nogi. Kiedy jesteś kierowcą ustaw lusterko wsteczne nieco wyżej ku górze, wymusi to wyprostowana postawę ciała.

Możesz doposażyć się w poduszkę lędźwiową oraz tzw. rogal odciążający kręgi szyjne. Jeśli masz taka opcję zatrzymuj się możliwie często aby wyjść z samochodu i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. W przypadku autobusu lub kolei wstawaj z siedzenia i rób kilka kroków co godzinę.

Podnosząc ciężkie bagaże najpierw przykucnij, a dopiero potem je dźwignij. Walizki przenoś w dwóch rękach rozkładając ciężar. Jeśli masz możliwość wybieraj torby na kółkach.

Bezpieczna podróż – nawadniaj organizm

Organizm podczas podróży traci sporo wody. Objawem jest zasychanie w gardle jak również spierzchnięte usta i przesuszona skóra. Jednak kiedy wybierasz się do krajów tropikalnych lub podróżujesz z dala od cywilizacji, uważaj na to, co pijesz. Niepewne źródła wody mogą być skażone i wywołać zatrucie, biegunkę. Pamiętaj aby pić wodę, nie napoje słodzone które nie gaszą pragnienia a są moczopędne.

Bezpieczna podróż – zadbaj o nogi

Nogi odpowiadają najbardziej w trakcie podróży nie tylko pieszo. Zwykle puchną i bolą. Gdy długo podróżujesz w bezruchu, z opuszczonymi zgiętymi nogami przepływ krwi w żyłach jest znacznie utrudniony. Wtedy krew zalega w naczyniach, zwiększając swoje ciśnienie, co sprzyja żylakom. Podczas podróży mogą wytworzyć się też zakrzepy.

Z reguły zakrzepica nie daje objawów, czasami jednak towarzyszy jej opuchniecie i drętwienie nóg. Dbaj zatem o ruch nóg w czasie podróży. Masuj stopy, kolana, wykonuj mikroćwiczenia np. kręcąc stopą lub zginając nogę w kolanie. Bezwzględnie zadbaj o luźne, wygodne ubranie unikając ściągaczy, opiętych spodni. Również ważne jest obuwie. Nie udawaj się w daleką podróż na szpilkach.

Bezpieczna podróż – pokonaj chorobę lokomocyjną

Kinetoza może pojawić się w każdym środku transportu. Jej szczególną odmianą jest choroba morska. Symptomami kinetozy jest znużenie, nudności i wymioty oraz ból głowy. To wina błędnika który wysyła sygnał bycia w ruchu, kiedy oczy zaprzeczają ruchowi. To stwarza chaos informacyjny.

Kiedy prowadzimy pojazd mamy nad nim kontrolę przez co unikamy chaosu a sygnały w mózgu są spójne. By uniknąć choroby lokomocyjnej nie udawajmy się w podróż z pustym żołądkiem. Podczas podróży skorzystajmy z cukierków imbirowych i melisy. Unikajmy napojów gazowanych, energetycznych, czy alkoholu, kawy. Starajmy się wietrzyć kabinę samochodu, przedziału itp. w miarę możliwości róbmy przerwy w podróży na dotlenienie.

Pomóc może zamkniecie oczu lub skupienie wzroku na jednym punkcie który się nie rusza. Mając tendencję do kinetozy koniecznie zajmujmy miejsca zgodne z kierunkiem jazdy, najlepiej pozbawione wstrząsów. Na wypadek wymiotów bądźmy przygotowani mając ze sobą chusteczki i woreczki foliowe. Gdy pojawia się nudności oddychajmy głęboko dbając o spokój, napijmy się kilka łyków wody, przymnijmy oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *