Cytryniec chiński – roślina o właściwościach leczniczych

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jak sama nazwa wskazuje należy do rodziny cytryńcowatych i pochodzi z Chin. Rośnie dziko w górach oraz dolinach rzek. Nie jest odporny na suszę, chociaż jest rośliną mrozoodporną, wieloletnią a co za tym idzie jest uprawiany także w Polsce. Uchodzi za roślinę pnącą, bowiem jego łodyga jest elastyczna. Liście cytryńca są eliptyczne, duże a po ich nacięciu wydają wspaniałą woń.

Kwiat cytryńca

Cytryniec chiński uprawiany jest w ogrodach z uwagi na piękne kwiaty, które osiągają wielkość dwóch centymetrów i białą, kremową barwę. Gdy przekwitają barwią się na różowy. Kwiaty cytryńca zwisają na szypułkach, prezentują się ciekawie oraz wydzielą przyjemny zapach. Owoce cytryńca chińskiego zebrane są w kiście szkarłatwoczerwonych jagód, które zawierają od 1 do 2 nasion. Charakteryzuje je kwaśny smak wynikający z zawartości kwasu cytrynowego i jabłkowego.

Właściwości lecznicze

Cytryniec chiński jest rośliną wykorzystywaną w fitoterapii. Surowcem zielarskim są jego owoce, które zawierają lignanę, ta zaś odpowiada za ochronę wątroby i wsparcie jej funkcjonowania. Lignana działa profilaktycznie przeciw uszkodzeniom narządu, ale również wzmaga proces regeneracji wątroby. Te właściwości przydatne są zwłaszcza w leczeniu zapalenia wirusowego wątroby oraz stanów zapalnych, najczęściej pochodzenia chemicznego. Lignany wzmagają produkcje enzymów w wątrobie produkując glutation (substancja antyoksydacyjna o silnym działaniu). Tym samym wątroba staje się skłonna do samooczyszczenia i detoksykacji. Ponadto owoce cytryńca charakteryzuje wysokie stężenie witaminy E, będącej przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed wolnymi rodnikami. Cytryniec obfituje również w witaminę C, schizandrynę oraz liczne minerały jak żelazo, miedź, nikiel. Owoce wykazują śladowe ilości cyku, magnezu, potasu oraz fosforu.

Użycie cytryńca

Poza leczeniem wątroby cytryńca chińskiego używa się w terapii wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. Jagody cytryńca przyspieszają regenerację organizmu i wzmagają jego odporność, poprawiają koncentrację. Cytryniec wykazuje właściwości obniżające cholesterol oraz przeciwkrwotoczne i przeciwalergiczne. Dzięki tak szerokiemu zestawowi cech pożądanych jest chętnie wykorzystywany w homeopatii. Coraz więcej badań wskazuje iż cytryniec chiński działa przeciwnowotworowo, pomaga również w problemach z sercem. W Chinach cytryńcem leczy się chorobę wieńcową. Poza medycyna naturalną cytryńca chińskiego używa siew przemyśle perfumeryjnym doceniając jego wyjątkowy zapach.

Terapia cytryńcem chińskim

Chińczycy serwowali od lat pacjentom herbaty z cytryńca, stad też również Europejczycy preferują wywar z owoców cytryńca. By przygotować herbatę z jagód, uprzednio należy je dokładnie wysuszyć. Na dwie szklanki wody wystarcza około 4-5 łyżeczek suszonego cytryńca. Herbatę należy parzyć przez kilkanaście minut aż osiągnie niepowtarzalny aromat. Co ciekawe jagody do parzenia można wykorzystywać wielokrotnie. Owoce cytryńca nadają się także do wykonania przetworów, konfitur. Owoce cytryńca są powszechnie dostępne w sprzedaży. Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie uprawiać cytryńca na pierwsze owoce przyjdzie nam poczekać kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *