Zespół poboreliozowy

Zespół poboreliozowy – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół poboreliozowy – uważa się za niego splot licznych objawów które mogą wystąpić u określonej grupy pacjentów w konsekwencji leczenia boreliozy. Do najczęściej wymienianych zaobserwowanych objawów poboreliozowych wymienia się w głównej mierze uczucie nieustannego zmęczenia, dokuczliwe bóle stawów i mięśni, czy zapalenia nerwów wywołujące nerwobóle.

Zespół poboreliozowy to zespól których długość występowania objawów może trwać nawet do 6 miesięcy. Powszechnie uważa się, że zespół poboreliozowy jest wynikiem osłabienia układu immunologicznego przez przebytą chorobę. Uszkodzenie może występować po źle wyleczonej boreliozie i zwykle trwale uszkadza nasz układ nerwowy. 22

Zespół poboreliozowy – przyczyny

Główną przyczyną zespołu poboreliozowego jest występowanie i leczenie samej boreliozy. W konsekwencji leczenia mogą występować takie objawy jak zmęczenie, utrata pamięci, czasem bóle stawów, ogólne uczucie rozbicia. W niektórych przypadków możemy wówczas mówić o niedoleczonej chorobie.

Borelioza leczona jest antybiotykiem, nie zawsze w wyniku jednego antybiotyku możliwe jest wyleczenie. Niekiedy następuje albo całkowite wyzdrowienie, albo bardzo silna poprawa i ewentualnie potem konieczność dalszego. Czasem antybiotykoterapia nie jest trafiona i wówczas trzeba wziąć inny lek, ale od reguły poprawy zdrowia nie ma wyjątków.

W większości przypadków zaraz po antybiotykach pacjenci odczuwają bardzo silną poprawę. Dzieje się tak, gdyż bakterie – aby wywołać jakikolwiek objaw – muszą być obecne w dużej ilości, zaś antybiotyk bardzo szybko zabija większość z nich. Jest fizycznie niemożliwe, aby było inaczej – jeśli nie ma dużej ilości patogenów, nie będzie objawów, jeśli bakterie są w miejscach, gdzie jest bardzo niski metabolizm i nie dociera tam antybiotyk – tym samym bakterie te nie byłyby w stanie powodować symptomów choroby.

Zespół poboreliozowy – objawy

Zespół poboreliozowy – to szereg objawów utrzymujących się u pacjentów z boreliozą po leczeniu. Według głównego nurtu medycyny krótkie leczenie antybiotykiem zabija wszystkie bakterie, a zespół poboreliozowy spowodowany jest mechanizmami autoimmunologicznymi. Grupa lekarzy zrzeszonych w ILADS (USA) uważa zespół poboreliozowy za kontynuację boreliozy. Według nich bakterie w tej fazie przebywają wewnątrzkomórkowo i nie stymulują układu odpornościowego do produkcji przeciwciał. W związku z tym testy na boreliozę mogą wychodzić ujemnie.

Zespół poboreliozowy – leczenie

Lekarze głównego nurtu medycyny leczą zespół poboreliozowy aspiryną i innymi lekami przeciwzapalnymi, podczas gdy lekarze ILADS leczą zespół poboreliozowy antybiotykami.

Metoda leczenia wg ILADS uwzględnia istnienie różnych form bakterii Borrelia (krętki, blebs, cysty i forma L bez ściany komórkowej). Zgodnie z tym założeniem i możliwością transpormacji poszczególnych form lekarze ILADS uznają, że żaden pojedynczy antybiotyk nie jest w stanie unicestwić ich wszystkich. W związku z tym skuteczne leczenie boreliozy jest możliwe tylko z zastosowaniem jednocześnie kilku antybiotyków, działających na różne formy bakterii w odpowiednio długim okresie czasu.

Powszechnie uważa się że aby odtruć organizm z resztek bakterii i oczyścić z toksyn, przez kolejne miesiące należy wspierać swój system immunologiczny do walki z chorobą, stosuj bezpieczne preparaty. Rynek farmaceutycnzy prześciga się w poddawaniu coraz nowszych rozwiązań takich jak;
Garlic Caps oraz Paraprotex, Oregano Olil i Pure Yucca.

Zespół poboreliozowyJak długo powinna trwać kuracja zespołu poboreliozowego? Otóż długość leczenia jest zależna od poziomu infekcji i od organizmu pacjenta. Im szybciej nastąpi rozpoznanie boreliozy i podjęcie leczenia, tym będzie ono krótsze. Zakłada się, że zakażenie trwające do 12 miesięcy jest zakażeniem w miarę świeżym i leczy się łatwiej (w zależności od nasilenia objawów i reakcji organizmu od kilku do kilkunastu miesięcy). Pacjenci z kilkuletnią Boreliozą muszą być jednak przygotowani nawet na 2-3 letnie leczenie. Chorzy ze zdiagnozowanymi koinfekcjami mogą leczyć się jeszcze dłużej, gdyż ich obecność znacznie utrudnia wyleczenie boreliozy.

Podczas kuracji warto wypłukiwać toksyny z organizmu podając Ocean 21 lub Polinesian Noni liofilizowany owoc noni – bogactwo enzymów. Wzmacniać system immunologiczny – Immunaid – stosować pół roku. Ponadto C 1000, Omega 3, Chelated Zinc lub Mega Zinc.

Nie bez znaczenie w leczeniu jest także odpowiednia dieta. Przy leczeniu wg ILADS pacjent musi być bardzo świadomy i przygotowany na ciężką walkę. Po pierwsze, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może negatywnie odbić się na organizmie pacjenta, po drugie musi on być bardzo zdyscyplinowany i przestrzegać odpowiedniej diety, przyjmować ogromne ilości probiotyków i witamin oraz zmienić styl życia.

Warto pamiętać że to co jest w naszym życiu najcenniejsze to nasze zdrowie dlatego tak bardzo ważne jest by o nie dbać. Nie należy w żaden sposób bagatelizować żadnych sygnałów które wysyła nasz organizm które mogą wskazywać na to że coś niepokojącego się z nami dzieje. Należy niezwłocznie udać się do lekarza i pozwolić sobie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *