Atrofia pochwy

Atrofia pochwy – ćwiczenia, leczenie, objawy

Atrofia – oznacza zanik. W odniesieniu do pochwy atrofia oznacza zanik nabłonka śluzówki pochwy. W większości przypadków dzieje się tak w skutek niedoboru lub zaburzenia w produkcji hormonów – estrogenów. Atrofia pochwy to sytuacja w której ma miejsce dysfunkcje w funkcjonowaniu nabłonka który w wyniku tego działanie traci swoje naturalne właściwości nawilżania i utrzymania prawidłowego poziomu Ph.

Z atrofią pochwy mogą też zetknąć się kobiety długo karmiące piersią, stosujące antykoncepcje hormonalną, leczone z powodu endometriozy , po leczeniu chirurgicznym, onkologicznym.

Czynniki zwiększające wystąpienie atrofii pochwy

Zmiana dotychczasowo prowadzonego stylu życia może mieć wpływ na spadek poziomu estrogenów co w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia ryzyka zmian zanikowych pochwy. Jednym z takich czynników jest palenie papierosów które nasila katabolizm estrogenów, wpływając negatywnie na stan pochwy.

Udowodniono także iż utrzymywanie regularnych stosunków płciowych wpływa korzystnie na stan śluzówki pochwy. Dzieje się tak w wyniku zwiększonego przepływu krwi przez narządy miednicy mniejszej.

Wśród kobiet które pragną rozpocząć na nowo współżycie, zaleca się niekiedy zastosowanie rozszerzaczy pochwowych, pokrytych preparatami zawierającym estrogeny.

Atrofia pochwyInnym czynnikiem mającym wpływ na atrofie pochwy jest stosowanie odpowiedniej diety. Badania potwierdziły iż przyjmowanie z dietą fitoestrogenów stymuluje dojrzewanie komórek nabłonka pochwy. Potwierdzono, że przy stosowaniu estrogenów roślinnych następuje zmniejszenie proliferacji komórek przypodstawnych i podstawnych na korzyść zwiększonej proliferacji komórek warstwy pośredniej i powierzchownej nabłonka pochwy. Zapobiega to zmianom błony śluzowej pochwy w okresie menopauzy.

Atrofia pochwy – objawy

Objawy atrofii pochwy nie są powszechnie znane i łatwe do interpretacji. Samo zagadnienie danej choroby nie należy do szczególnie popularnych dlatego u większość pacjentek ma trudności w odczytaniu znaków jakie wysyła im organizm.

Według statystyk do typowych objawów atrofii należą między innymi:
– uczucie dyskomfortu w trakcie stosunku,
– suchości pochwy,
– swędzenie i pieczenie okolic intymnych,
– bolesne stosunki,
– zwiększona podatność nabłonka pochwy na uszkodzenia mechaniczne,
– wzrost pH pochwy do bardziej zasadowego.

W takiej sytuacji warto skorzystać z porady lekarza i sięgnąć po preparaty, które będą wspomagać właściwe funkcjonowanie narządów rodnych oraz zniwelują dyskomfort intymny podczas współżycia.

Odczuwana w wyniku wspomnianych zmian suchość pochwy jest szczególnie dojmującym objawem. Dzieje się tak ponieważ oddziałuje ono wydatnie na inne aspekty życia. Stąd też brak wystarczającego nawilżenia jest częstym powodem unikania współżycia, na czym cierpi związek. Zawsze w takich przypadkach skorzystać z porady lekarza i sięgnąć po preparaty, które wspomagają właściwe funkcjonowanie narządów rodnych i nabłonka pochwy.

Leczenie – Atrofia pochwy

W przypadku atrofii pochwy najlepiej stosować się zasadą ‘’zamiast leczyć – zapobiegaj’’. Dlatego o tym delikatnym kobiecym narządzie dobrze jest pomyśleć zawczasu. Wielu kobietom udaje się uniknąć poważnego stanu dzięki odpowiedniemu podejściu, przestrzeganiu określonych zasad oraz szczęśliwemu współżyciu seksualnemu.

Najbardziej w zapobieganiu w rozwinięciu atrofii pochwy zaleca się:

– stosowanie ćwiczeń wspomagających działanie mięśni Kegla, dzięki czemu pochwa zachowuje elastyczność, ale też pomagają uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu,
– odpowiednie nawilżanie oraz stosowanie różnego rodzaju lubrykantów które podnoszą zarówno satysfakcję z seksu, a dodatkowo chronią zdrowie pochwy,
– szczera rozmowa ze specjalistą bez względu na wiek.

Leczenie atrofii pochwy jest możliwe konieczne jest jednak ustalenie przyczyn które ja wywołały i na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednią metodę leczenia. Przyczyn zanikowego zapalenia pochwy jest wiele, poczynając od naturalnego niedoboru estrogenów w okresie menopauzy, po czynniki patologiczne, jak usunięcie jajników.

W praktyce lekarskiej najczęściej stosowane jest leczenie hormonalne z wykorzystaniem zastosowania estrogenów. Mogą być one podawane i przepisywane w różnych formach takich jak tabletki, maści, globulki i tym podobne. Oczywiście w szczególności leczenie obejmuje terapię hormonalną to jest terapia miejscowa z użyciem naturalnych i syntetycznych estrogenów w formie kremów, globulek, tabletek, ale zaleca się także modyfikację stylu życia i stosowanie preparatów nawilżających. Nawilżają one śluzówkę ścian pochwy i na bieżąco regenerują postępujące wysuszanie nabłonka. Ważne, aby preparat i sposób jego podania był dostosowany do potrzeb pacjentki. Bardzo istotnym elementem terapii jest również leczenie przeciwzapalne w przypadku rozpoznania infekcji.

Dodatkowo w przypadku występowania atrofii pochwy wymaga się stosowania profilaktycznych działań takich jak na co dzień stosowania niepodrażniających, neutralnych środków higienicznych, noszenia bielizny z delikatnych materiałów, zmiany diety (wyeliminowania z niej nadmiaru alkoholu, czekolady), zaprzestanie palenia. Korzystny wpływ na stan pochwy w tym schorzeniu ma również regularne pożycie seksualne zwiększa ono bowiem przepływ krwi.

Warto także zaopatrzyć się w preparaty o działaniu nawilżającym i wspomagającym procesy gojenia śluzówki pochwy. Są one dostępne bez recepty w aptekach ale zawsze przed ich zastosowaniem zasięgnij porady specjalisty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *