Jak skutecznie walczyć z przeziębieniem i grypą?

Za rozwój przeziębienia i grypy odpowiadają infekcje wirusowe. Największe nasilenie występowania tych chorób przypada na okres jesienno-zimowy i wczesnowiosenny. Chociaż na pierwszy rzut oka obydwie dolegliwości wyglądają podobnie, istnieją między nimi pewne różnice. Leczenie przeziębienia i grypy powinno być wycelowane w konkretne objawy – na wspomniane choroby nie stosuje się antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy. To, w jaki sposób najlepiej postępować przy objawach przeziębienia lub grypy, zależy więc od konkretnego przypadku.

Przeziębienie czy grypa? Jak je odróżnić?

Bardzo często pojęcia „przeziębienie” i „grypa” są używane zamiennie, jednak należy mieć na uwadze to, że są to dwie różne dolegliwości. Do rozwoju przeziębienia przyczyniają się zwykle rinowirusy lub koronawirusy, a grypę wywołują wirusy grypy. Przeziębienie najczęściej rozwija się powoli i postępuje stopniowo – grypa ma gwałtowny przebieg, a jej objawy pojawiają i nasilają się ekspresowo.

W odróżnieniu od przeziębienia grypa sprawia, że choremu bardzo szybko pogarsza się samopoczucie. Typowym objawem grypy są też silne bóle mięśniowo-krzyżowe. Bóle te mogą występować również przy przeziębieniu, jednak ich nasilenie jest wówczas zwykle znacznie mniejsze. Charakterystycznym objawem grypy jest również wysoka gorączka. Przy przeziębieniu gorączka nie zawsze musi wystąpić, a jeśli już się pojawi, jest zwykle niewielka. Zarówno przy przeziębieniu, jak i przy grypie mogą się dodatkowo pojawiać bóle głowy. Typowym objawem przeziębienia jest ból gardła i uporczywy katar, natomiast w przypadku grypy pojawia się często męczący, napadowy kaszel.

Jak wybrać skuteczne leki na przeziębienie i grypę?

Przeziębienie i grypa to stany chorobowe, których nie należy bagatelizować, ponieważ osłabiają odporność organizmu, a nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań. Zarówno walka z przeziębieniem, jak i grypą, wymaga indywidualnego podejścia. Obie te choroby leczymy nie przyczynowo, lecz objawowo. Skuteczne leki na przeziębienie i grypę bez recepty najlepiej jest wybierać z uwzględnieniem obserwowanych u siebie dolegliwości. Mogą tu pomóc między innymi leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Można też stosować preparaty na katar czy ból gardła, jeśli takie dolegliwości nam towarzyszą. Jeśli z infekcją wiąże się kaszel suchy, warto postawić na leki zawierające substancje przeciwkaszlowe, a przy mokrym kaszlu pomocne mogą się okazać leki ułatwiające odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. W przypadku wielu nasilonych dolegliwości warto postawić na leki wieloskładnikowe, które celują jednocześnie w różne objawy przeziębienia i grypy.

Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

W przypadku pojawienia się przeziębienia czy grypy warto sięgnąć nie tylko po skuteczne leki na przeziębienie i grypę bez recepty, lecz także różne domowe sposoby. Do najczęściej stosowanych domowych metod walki z przeziębieniem i grypą zaliczamy:

  • picie dużej ilości płynów – w tym soku z malin lub czarnego bzu,
  • dbanie o odpoczynek i odpowiednią ilość snu, 
  • zdrową, bogatą w witaminy dietę,
  • ziołowe płukanki na ból gardła,
  • dbanie o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory,
  • „parówki” z dodatkiem olejków eterycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *