łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie – po co się je wykonuje?

Łyżeczkowanie macicy po porodzie polega na oczyszczeniu macicy. Łyżeczkowanie macicy to zabieg przeprowadzany poprzez specjalistę w warunkach szpitalnych. Polega na wyczyszczeniu macicy po porodzie (kiedy są niepewności, czy kobieta urodziła całe łożysko). Potrzebne staje się również po poronieniu, gdy specjalista ma wątpliwości co do stopnia oczyszczenia macicy. Czasami stosowane jest także jako urządzenie badawcze, u pań mających kłopot z zajściem w ciążę.

Oczyszczanie macicy po porodzie

Po wydostaniu się dziecka na świat poprzez kanał rozrodczy w drugiej fazie porodu występuje czas wydalenia łożyska. Łożysko sukcesywnie oddziela się od ścian macicy oraz jest wyrzucone na zewnątrz. Po wydaleniu położna określa, czy ma ono gładkie przestrzenie, lub zostało wyrzucone w pełni. Gdy jest przypuszczenie, iż nie zostało ono wyrzucone w pełni, potrzebne jest zrobienie oczyszczania macicy. Przeważnie jednakże łożysko podlega całkowitemu oderwaniu, natomiast kobieta nie wymaga zabiegu łyżeczkowania. Po porodzie występuje jednakże wciąż samoistne oczyszczanie macicy, jakie jest mechanizmem prawidłowym. Jest to czas połogu, więc obkurczania się macicy oraz złuszczania się wewnętrznej powierzchni błony śluzowej wyścielającej macicę. Takie fizjologiczne oczyszczanie ma także miejsce w okresie menstruacji. Endometrium podlega złuszczeniu, natomiast złuszczone komórki są usunięte na zewnątrz.

Co to jest łyżeczkowanie oraz jak się je robi?

Łyżeczkowanie (wyłyżeczkowanie, abrazja) to pozbycie się wszystkich pozostałości z macicy, jakie potrafią być niebezpieczeństwem dla zdrowia kobiety. Zabieg jest zwłaszcza przeprowadzany w celu czyszczenia macicy. Może być wykorzystywany w znieczuleniu całkowitym (zazwyczaj w ciężkich wypadkach), chociaż nie ma co do owego danych zasad oraz niejednokrotnie kobieta musi się domagać znieczulenia, kiedy odczuwa dyskomfort podczas zabiegu bądź obawia się bólu. Sam zabieg łyżeczkowania trwa zazwyczaj blisko paru minut, w pozycji analogicznej jak w wypadku badania ginekologicznego, specjalista za pomocą specjalistycznych urządzeń przypominających długą łyżeczkę eliminuje resztki z wnętrza macicy.

Kobiety, jakie miały „przyjemność” skorzystania z zabiegu łyżeczkowania bez znieczulenia mają różnorodne opinie, co do bólu, jaki mu towarzyszy. Czasem próg bólu po porodzie jest tak wysoki, iż nie czuje się już bólu połączonego z łyżeczkowaniem natomiast czasem kobieta jest na tyle delikatna oraz wykończona iż czuje każdy, chociażby najdrobniejszy dyskomfort. Jednakże zgodnie wszelkie panie uważają, iż zabieg nie jest przyjemny, szczególnie, kiedy odczuwa się poruszające, i chociażby drapiące obce ciało (łyżka) wewnątrz macicy.

Łyżeczkowanie – przebieg

Łyżeczkowanie macicy jest odmiennie określane abrazją bądź także popularnie skrobanką. Zabieg łyżeczkowania jest zabiegiem niejednokrotnie stosowanym w celach medycznych i badawczych. Zdarza się jednakże, iż łyżeczkowanie ma na celu także przerwanie ciąży, więc aborcję. Zabieg łyżeczkowania jest przeprowadzany na oddziałach ginekologicznych. W okresie łyżeczkowania wprowadza się do macicy poprzez przewód rodny specjalistyczną „łyżkę”, jaka przypomina pętelkę na wysięgniku.

Przy jej pomocy w okresie łyżeczkowania złuszcza się endometrium oraz pozostałe formy, jakie potem poddaje się badaniom histopatologicznym. Łyżeczkowanie jest robione w znieczuleniu ogólnym. Samo łyżeczkowanie nie trwa długo, natomiast pacjentka pozostaje w szpitalu od 1 do paru dni. Po łyżeczkowaniu może pojawić się krwawienie. Jest to wywołane tymże, iż po łyżeczkowaniu odnowa endometrium trwa do ok. pięciu dni oraz to właśnie w tymże okresie zdarzają się plamienia. Pacjentka po łyżeczkowaniu może także czuć dyskomfort w okolicy macicy.

Abrazja jamy macicy – powikłania

Sam zabieg, chociaż jest popularny w ginekologii, jest obciążony komplikacjami. Może np. dojść do przebicia bądź poważnego naruszenia jamy macicy bądź doprowadzenia na jego skutek do stanu zapalnego. Po zabiegu mogą nastąpić duże krwawienia z dróg rozrodczych. Wtedy kobieta musi być dłużej hospitalizowana. Mogą pojawić się także infekcje intymne. Niezwykle sporadycznie, chociaż nie można wykluczyć takiego zagrożenia, po łyżeczkowaniu dochodzi do zachorowania kobiety na tzw. Zespół Ashermana. Dzieje się tak na skutek ran oraz zrostów wewnątrz jamy macicy powstałych po łyżeczkowaniu. Podstawowymi symptomami owej dolegliwości są małe oraz nieprzyjemne menstruacje, co w dalszej kolejności może powodować niepłodność wtórną lub poronienia nawykowe.

Nie należy się obawiać łyżeczkowania

Łyżeczkowanie po porodzie powoduje niejednokrotnie, iż pacjentki mają bardzo kiepskie myśli, kojarząc tenże zabieg z czymś złym. Niewątpliwie, nie ma się co oszukiwać – operacja ta nie jest właściwie najprzyjemniejsza. Jednakże dzięki znieczuleniu kobieta ma ograniczony dyskomfort oraz ból. Ponadto należy zaznaczyć, iż łyżeczkowanie po porodzie w wielu przypadkach ratuje pacjentce jej zdrowie, i niejednokrotnie chociażby życie. Gdy kawałki łożyska zostaną w jej narządach wewnętrznych, wtedy w niedługim okresie dojdzie do niezwykle niebezpiecznych komplikacji, jak np. zakażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *