łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy i leczenie łuszczycy paznokci

Łuszczyca paznokci towarzyszy co drugiej osobie chorej na łuszczycę zwyczajną oraz dotyczy 80% pacjentów łuszczycy stawowej. Zmiany w obrębie paznokci bywają rozmaite. Najpowszechniej występuje tzw. naparstkowanie. Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca jasne i znane.

Łuszczyca paznokci – przyczyny choroby

Przyczyny łuszczycy są wciąż badane. Część naukowców uważa, ze łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której organizm atakuje własne tkanki i je niszczy. Jednak udało się wyłonić nie krótką listę czynników zwiększających objawy i ryzyko wystąpienia łuszczycy, co przeczy charakterowi choroby autoimmunologicznej. Do tej listy między innymi zalicza się ostre i przewlekłe infekcje jak odra, ospa, różyczka, zapalenie zatok czy zapalenia pęcherza, przydatków, przerost migdałków itp.

Ponadto jako zapalnik choroby wymienia się choroby przewlekłe takie jak cukrzyca oraz dna moczanowa. Łuszczyca pojawia się i nasila, wraca również w wyniku terapii określonymi lekami (antybiotyki, sole litu, sterydy i betablokery, leki hormonalne). Co ciekawe powodem zmian łuszczycowych jest stres. Taki zestaw czynników wpływających na łuszczycę, jej przebieg i rozwój wpływa również na zaszeregowanie łuszczycy z medycznego punktu widzenia.

Objawy łuszczycy paznokci

Łuszczyca paznokci jest mniej znana od postaci zwykłej. Dotyczy określonej lokalizacji jaką są paznokcie. W jej wyniku powstaje naparstkowanie polegające na zmianie w płytce paznokciowej. Powstają wówczas w płytce drobne wgłębienia, nieregularne i bezkształtne. Najczęściej dotyczy to zjawisko paznokci rąk, rzadko stóp. Bardzo często zmiany na paznokciach są jedynymi zmianami łuszczycowymi, mimo iż łuszczyca paznokci jest chorobą współwystępującą, nie diagnozuje się jej jako samodzielnej jednostki chorobowej.

Ten rodzaj łuszczycy nie oszczędza ani dzieci ani dorosłych. Jest zarazem sygnałem aktywności choroby. U dzieci naparstkowanie poprzedza zazwyczaj wysyp zmian skórnych. Prócz naparstkowania objawami łuszczycy paznokci są linie Beau czyli poprzeczne wgłębienia płytki oraz trachyonychia (nierówność płytki). Towarzyszącymi objawami jest kruchość paznokci, odbarwienia płytki paznokciowej i podłużne bruzdowanie.

Estetyka a psychika

Zmiany skórne w przebiegu łuszczycy nie należą do estetycznych i co za tym idzie pacjenci często mają problemy z ich akceptacją. Co za tym idzie pogrążają się w problemach natury psychicznej. U 93 proc. pacjentów objawy łuszczycy stanowią problem kosmetyczny. Objawy mogą również być bolesne, jednak to dotyczy zaledwie połowy chorych. Łącząc nieestetyczny wygląd z bólem aż 58% chorych na łuszczycę paznokci przyznaje iż zmiany chorobowe utrudniają im czynności życia codziennego. Nasilone objawy generują niską samoocenę i depresje oraz wycofanie z życia społecznego.

Postępująca łuszczyca

W zaawansowanym stadium, gdy choroba obejmuje łożysko paznokcia dochodzi do plam olejowych, które następują po naparstkowaniu. Są to widoczne plamy o kształcie jajowatym i kolorze żółtym, zwykle pojedyncze ale niekoniecznie. Wraz z plamami pojawia się tkliwość i bolesność paznokci. U wielu osób te objawy pojawiają się na wiele lat przed ujawnieniem się typowej łuszczycy.

Wraz z oddzieleniem się płytki paznokciowej od łożyska mogą powstawać infekcje bakteryjne oraz rogowacenie podpaznokciowe. Jako, ze objawy te nie są typowe tylko dla łuszczycy mogą stanowić przeszkodę w trafnej diagnozie lekarskiej. W praktyce najczęstsza pomyłka jest stwierdzenie grzybicy paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *