światowy dzień fizjoterapii

Światowy Dzień Fizjoterapii – 9 września dniem fizjoterapii

Światowy Dzień Fizjoterapii to nie święto fizjoterapeutów, ale termin stworzony na potrzeby pacjentów, stwarza on okazje do konsultacji, darmowych wizyt dla pacjentów zaniepokojonych swoim stanem zdrowia. Akcja darmowych wizyt obejmuje setki gabinetów fizjoterapeutów w całej Polsce.

Tylko jeden taki dzień – Światowy Dzień Fizjoterapii

9 września to znamienna data. To właśnie w ten dzień w wielu gabinetach fizjoterapeutów odbywają się darmowe konsultacje w ramach Światowego Dnia Fizjoterapii. Lista uczestniczących gabinetów z całego kraju jest bardzo długa i z roku na rok się poszerza, jednak aby wiedzieć gdzie można skorzystać z pomocy nieodpłatnie w ten dzień warto sprawdzić na dobrapraktykafizjo.pl.

Kim jest fizjoterapeuta?

Zanim wybierzesz się an konsultację u fizjoterapeuty, obojętne czy w ramach Dnia Fizjoterapii czy w jakikolwiek inny dzień, dobrze wiedzieć z jakim problemem się zgłosić, a z jakim udać się bezpośrednio do lekarza. Fizjoterapia to przede wszystkim zabiegi prądem, wodą, masaże oraz ćwiczenia ruchowe usprawniające. Zadaniem fizjoterapeuty jest utrzymywanie i przywracanie pacjenta do pierwotnych zdolności ruchowych. Fizjoterapia polecana jest w przebiegu wielu chorób, po urazach, operacjach i licznych zabiegach.

Czasem wskazana jest fizjoterapia zapobiegawcza. Pomocą objęci są pacjenci w każdym wieku od pierwszych dni życia. Najczęściej z zabiegów korzystają osoby po kontuzjach, sportowcy. Zabiegi fizjoterapii od 31 maja 2018 mogą być wykonywane tylko przez fizjoterapeutę posiadającego Prawo Wykonywania Zwodu Fizjoterapeuty i należącego do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, a fizjoterapeuci jednym z młodszych zawodów medycznych.

Niedoceniana fizjoterapia

Coraz częściej zdarza się iż jedyną metoda leczenia i najskuteczniejsza jest właśnie fizjoterapia. Nie da się pozbyć bólów napięciowych inaczej jak poprzez ćwiczenia i masaże rozluźniające, kąpiele itp. Również w kwestii krzywizn kręgosłupa, zwyrodnień stawów to zabiegi u fizjoterapeuty są kluczowe. Ponadto modna stała się terapia integracji sensorycznej prowadzona przez fizjoterapeutów. Pomaga ona na wiele dolegliwości i z każdym dniem przybywa osób wymagających tej formy terapii, zwłaszcza wśród dzieci.

Samodzielna decyzja czy zalecenie lekarskie

Niegdyś do fizjoterapeuty trafiali wyłącznie pacjenci z polecenia lekarskiego. Dziś sytuacja się zmienia, aczkolwiek konsultacja medyczna u lekarza specjalisty zawsze jest wskazana. Fizjoterapeuci zajmują się pacjentami z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Najczęściej samodzielnie do fizjoterapeuty trafiają osoby z bólem kręgosłupa, po złamaniu kości lub uszkodzeniu stawu.

Ponadto częstymi pacjentami są niemowlęta z opóźnionym rozwojem motorycznym, obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym. Czasami wystarczy kilka zabiegów aby odczuć poprawę lub zwyczajnie zażegnać problem. Często zabiegi z fizjoterapeutą maja za zadanie nauczyć się ćwiczeń zalecanych do wykonywania w domu na stałe. Niestety zdarzają się tez przypadki wymagające stałej rehabilitacji fizjoterapeutycznej z uwagi na wady wrodzone, postęp choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *