dysuria

Dysuria – bolesne oddawanie moczu – leczenie i przyczyny dysurii

Dysuria – jedną z najczęstszych dolegliwości zmuszających pacjenta do wizyty w gabinecie urologicznym jest dysuria. Dysuria jest to objaw choroby, która polega na bolesnym oddawaniu moczu, któremu bardzo często towarzyszy uczucie pieczenie cewki moczowej. Może pojawić się także stałe uczucie parcia na mocz, częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Mocz często w takich przypadkach oddawany jest kropelkami bądź też przerywanym strumieniem. Często występuje ból w dole brzucha przy wypełnionym pęcherzu.

Przyczyny dysurii

Dysuria może mieć różne przyczyny. Zwykle jest to podrażnienie pęcherza moczowego lub cewki moczowej, spowodowane zakażeniem lub inną chorobą.

Choroby cewki moczowej

Najczęściej występującą przyczyną dysurii są choroby zapalne cewki moczowej, wywołane zarazkami, które są przyczyną chorób wenerycznych. Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane przez Chlamydie, mycoplasmę, rzęsistka pochwowego, grzyby candida.

Do przyczyn dysurii mogą należeć też wady wrodzone cewki moczowej oraz urazy np. u kobiet podczas porodu.

Choroby pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to dość częsta przypadłość, która częściej towarzyszy kobietą niż mężczyzną.  Pierwsze objawy to uczucie lekkiego pieczenia podczas oddawania moczu i ma ona charakter bakteryjny.

Kamica pęcherza moczowego, kamień nerkowy przesuwa się z nerki do moczowodu powodując przy tym nieznośny ból to tak zwany atak kolki nerkowej.

Rak pęcherza moczowego, najczęstszy objaw to krwiomocz przy częstym oddawaniu moczu.

Choroby gruczołu krokowego, łagodny przerost prostaty

Choroby ginekologiczne

Zapalenie sromu, towarzyszą temu objawy takie jak pieczenie, ból, zaczerwienienie skóry z białym nalotem

Zapalenie pochwy, świąd i pieczenie pochwy, bolesność podczas oddawania moczu

Zapalenie szyjki macicy, ropne i śluzowe upławy, krwawienia z pochwy.

Obniżenie narządów płciowych, uczucie parcia i ból. Trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu.

Dysuria – leczenie

Leczenie dysurii zależne jest od przyczyn. W zależności od objawów należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Jeżeli ból wywołują problemy z układem moczowym należy zgłosić się do urologa. Leczenie zazwyczaj związane jest z podaniem leków przeciw bakteryjnych i przeciw zapalnych. Objawowe leczenie polega na podaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Zalecana jest częsta higiena osobista, mycie pod bieżącą wodą w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Istotne jest też, aby spożywać przynajmniej dwa litry wody dziennie, aby przepłukiwać układ moczowy, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii. Jeżeli ból związany jest z problemami ginekologicznymi należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Lekarz zbierze wywiad i może zalecić odpowiednie badania zanim zastosuje leczenie. Najprawdopodobniej będzie potrzebne badanie moczu lub posiew moczu, badania z krwi a także może zostać pobrany wymaz z cewki moczowej lub narządów rodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *