Działanie leków na słońcu

Działanie leków na słońcu – wpływ na organizm, uczulenia, witamina d

Działanie leków na słońcu – promienie UV pozwalają nam na osiągnięcie upragnionej, złotej opalenizny. Każdego dnia jesteśmy narażeni na ich działanie, nawet zimą i podczas pochmurnych dni. Gdy jednak słońce grzeje nadmiernie, działanie leków na słońcu może wpłynąć negatywnie na nasz organizm.

Działanie leków na słońcu – wpływ promieni UV na człowieka

Promieniowanie UV może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Przede wszystkim, zwiększa produkcje witaminy D w skórze. Jest ona odpowiedzialna za odpowiednią strukturę kości. Poza tym, witamina D ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy w jesienne dni brakuje nam słońca, czujemy się gorzej. Jesteśmy ospali, pozbawieni energii i humoru. Chcąc temu zapobiec możemy wyjechać na urlop do ciepłych krajów lub zażywać suplementy z wit. D.

Nadmiar promieni UV w skórze może być jednak szkodliwy. Powoduje ciemnienie skóry, które bywa pożądane. W nadmiarze jednak może prowadzić do rozwoju nowotworów skóry. Opalanie się podczas zażywania niektórych leków może powodować interakcję leków z promieniami UV. Każdorazowo interakcja ta jest szkodliwa dla zdrowia.

Działanie leków na słońcu

Niektóre leki zawierają składniki bardzo wrażliwe na słońce. Konkretnie, chodzi o reakcje biochemiczne, które pod wpływem słońca wywołują u człowieka. Promienie UVA wywołują w interakcji z niektórymi lekami poważne alergie. Podczas opalania należy więc nie stosować żadnych leków. Jeśli jesteśmy zmuszeni przyjmować leki wrażliwe na słońce – zrezygnujmy z ekspozycji na słońce. W najlepszym przypadku działanie leku zostanie osłabione.

Jeśli zażyjemy któryś z leków z „czarnej listy”, reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast. Zwykle występuje ona w postaci silnego rumienia na skórze. Jest to swędząca, bardzo nieprzyjemna zmiana skórna. Ustępuje po kilku dniach od zaprzestania stosowania leku lub zaprzestania opalania. Niestety, może wymagać interwencji szpitalnej. Bywa, że silna reakcja alergiczna pozostawia na skórze ślady w postaci blizn.

Jakie leki uczulają

Aby uniknąć niebezpieczeństwa jakim jest interakcja leków ze słońcem, powinniśmy uważnie czytać ulotki. Nawet pozornie znany nam, często zażywany lek, może spowodować alergię. Szczególnie niebezpieczne są regularnie stosowane przez niektórych antydepresanty. Nie tylko reagują one ze słońcem, ale również z alkoholem lub innymi lekami. Zapisujący je lekarz powinien uwrażliwić pacjenta na skutki uboczne.

Wśród leków fotouczulających znajdują się też popularne środki przeciwbólowe. Są dostępne bez recepty, co nie oznacza, że nie mogą wywołać reakcji alergicznej. Również osoby zażywające leki na serce i nadciśnienie powinny unikać ekspozycji na słońce. Mówi się, że dopuszczalna dawka to 10 minut ekspozycji bez zastosowania kremu z filtrem. To niewiele – jednak dość, by nie zakłócać swojego normalnego rytmu życia w słoneczne dni.

Ekspozycja na słońce nie jest wskazana, kiedy cierpimy na cukrzycę lub zażywamy antybiotyki. Co jednak ciekawe, również niektóre leki ziołowe mogą powodować odczyn alergiczny. Jeśli więc mimo wszystko zamierzamy się opalać, stosujmy kremy z silnym filtrem UV.

Pozwolą one nieznacznie zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Należy jednak unikać nadmiernej ekspozycji na słońce w każdym przypadku. Ani krem, ani nie stosowanie leków nie uchroni przed negatywnym wpływem promieni UVA i UVB. Jedynie rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych może nas przed tym ustrzec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *