zażywanie leków

Zażywanie leków – jak przyjmować leki poprawnie? Czym popić leki?

Zażywanie leków powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Każdy lek może mieć skutki uboczne wynikające z nieodpowiedniego zażywania. Ponadto należy pamiętać, iż skuteczność leku w dużej emirze zależy od tego czy zażywamy go poprawnie. Nie ma znaczenia czy chodzi o pigułkę, syrop czy zastrzyk, czy są to leki na alergie, cukrzycę, czy ból głowy.

Zażywanie leków w czasie

Nie ma określonej reguły o jakiej porze mamy zażywać leki, ponieważ każdy lek ma ściśle określone wymogi względem tego kiedy i jak należy go przyjmować. Ulotka podpowiada jeśli lekarz sam nas nie poinformował jak przyjąć lek. niektóre zyskują skuteczność wieczorem, inne rano, jeszcze inne przed posiłkiem, a inne na czczo.

Nie decydujmy zatem samodzielnie kiedy przyjąć lek tylko trzymajmy się wskazań producenta, bowiem to nie my jesteśmy chemikami i farmaceutami. Istnieje grupa leków, które należy zażywać na czczo. W taki sposób zażywa się substancje lecznicze, które bardzo trudno wchłaniają się z przewodu pokarmowego.

Przyjęcie tych leków po jedzeniu uniemożliwia ich wchłanianie się. Na czczo oznacza minimum pół godziny przed jedzeniem, zapite szklanka wody, o czym większość z nas zapomina. Ważne też aby zachować 12 godzin przerwy między posiłkami. Nie wystarczy rano nie jeść przed przyjęciem leku ale i wieczorem poprzedniego dnia spożyć posiłek nie dalej jak o 18tej.

Zażywanie leków – czym popić lek?

Na to pytanie najlepsza odpowiedź udzieli nam ulotka. Zwykle najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest popicie leku wodą. Unikać należy gorącej kawy i herbaty. Bezwzględnie nie należy popijać leków alkoholem. Nie zaleca się popijać naparem ziołowym gdyż składniki płynu jakim popijamy lek mogą wchodzić w reakcje z lekiem wzmagając lub obniżając działanie lecznicze i skutki uboczne.

Co do zasady nie należy popijać leków ciepłymi płynami gdyż przyspieszają rozkład otoczki i substancja aktywna może nie zdążyć dotrzeć we właściwe miejsce w układzie pokarmowym. Również niewskazane jest mleko gdyż obniża kwasowość żołądka.

Gryzienie leków

Błędem w trakcie przyjmowania leku jest pogryzienie tabletki, jej kruszenie. Bardzo często leki są powlekane otoczką, która ma ułatwiać połykanie, maskować smak substancji leczniczej, zwiększać odporność tabletki na czynniki atmosferyczne.

Jednak to nie jest kluczowe jej zadanie. Jej zasadniczym zadaniem jest hamowanie rozpuszczania się substancji aktywnej zanim nie trafi do jelit. Niektóre leki o przedłużonym działaniu również posiadają specjalną otoczkę wydłużającą działanie leku. Jedynie tabletki z kreską lub krzyżykiem nadają się do kruszenia i dzielenia.

Zażywanie leków – dawkowanie

Bezwzględnie kuracje zaleconą należy zakończyć nie przerywając leczenia w wyniku poprawy stanu zdrowia. Również nie można zmniejszać lub zwiększać dawek leków samodzielnie a co gorsza przekraczać dopuszczanej dawki z ulotki. Dlatego antybiotyki zawsze należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza do samego końca (na ogół 7 dni) dbając o zalecane odstępy czasowe między tabletkami.

Jeżeli zapomnimy o jednej dawce, powinniśmy ją zażyć jak najszybciej i od tego momentu od nowa liczyć czas do wzięcia kolejnej dawki. Nie zażywajmy leków przeterminowanych, jak również które leżały na słońcu, w upale, bądź zostały zamoczone.

Interakcje lekowe

Pamiętajmy iż różne leki wchodzą ze sobą w różne akcje i nie można ich łączyć. Tak bywa z antybiotykami i preparatami żelaza, wapnia. Również pigułki antykoncepcyjne i ich działanie zostaje narażone na osłabienie w wyniku przyjmowania leków, zwłaszcza antybiotyków. Należy tez wiedzieć, iż przyjmując witaminy dobrze jest łączyć je w grupy, wchłaniają się wtedy lepiej, podobnie jest z minerałami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *