wapno

Wapno na alergię – właściwości wapna, wapno na uczulenie

Wapno na alergię – bardzo często w leczeniu najróżniejszych dolegliwości sięgamy po sprawdzone, babcine sposoby. Jednym z nich jest picie wapna na różne dolegliwości skórne na tle alergicznym. W jaki sposób wapno miałoby pomagać w takich sytuacjach?

Czym jest wapno i jak działa

Wapno jest to po prostu wapń (Ca) znany inaczej pod nazwą Calcium. Najczęściej występuje w formie rozpuszczalnych tabletek musujących do picia. Jest to produkt, który praktycznie każdy z nas ma w domu. Jest tanie, przyjemne w smaku i czasami może się przydać. Najczęściej używamy wapna podczas wystąpienia reakcji alergicznych. Na przykład, gdy po użyciu jakiegoś kosmetyku wystąpią czerwone krostki. Wapno pije się również przy trudnościach z oddychaniem na skutek kontaktu z alergenem.

Wapno ma działanie uszczelniające na komórki śródbłonka naczyń krwionośnych. Może więc rzeczywiście łagodzić występowanie rumienia skórnego. Może też łagodzić objawy świądu skóry. Jedną z teorii powstawania alergii jest niedobór jonów wapnia w organizmie. Ich uzupełnienie może więc pomóc zwalczać objawy alergiczne.

Czy wapno na alergię to dobry sposób

Wykonywano wiele badań sprawdzający zależność pomiędzy piciem wapna a występowaniem objawów alergii. Dawne badania mówiły o rzeczywistym łagodzącym objawy wpływie tego produktu. Jednak niewłaściwe jest z pewnością stosowanie wapna jako jedynego leku na alergię. Warto pamiętać, że można zastosować Calcium na objawy alergii, jednak nie wolno zaprzestawać wówczas kuracji przeciwalergicznej. Jest to uwaga dotycząca szczególnie osób, które mają stwierdzoną alergię i zalecone specjalne leki. W ich przypadku leczenie się wapnem może się okazać nieskuteczne. A nawet może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Najnowsze badania pokazują, że wapno nie tylko nie pomaga na alergię. Ale może nawet zaszkodzić. Chodzi tu głównie o alergie stwierdzone przez lekarza, które wymagają leczenia specjalnymi lekami przeciwhistaminowymi. Calcium może skutecznie blokować ich działanie i osłabiać je. W rezultacie, branie leków przeciwalergicznych na równo z Calcium może się mijać z celem jeśli chodzi o leczenie objawów alergii.

Jak sobie radzić w przypadku reakcji alergicznych

Alergie mogą mieć bardzo różny charakter i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak postępować w przypadku wystąpienia objawów. Nie każda alergia wymaga natychmiastowej, panicznej reakcji. W przypadku, gdy uczulenie ma charakter jednorazowy i miejscowy, można zastosować wapno na alergię. Na przykład wtedy, gdy doznamy podrażnienia skóry po nowym kosmetyku.

Jeśli objawy alergii skórnej są silne, lepiej zaopatrzyć się w maść histaminową, która niweluje swędzenie i łagodzi objawy. Wówczas nie należy już przyjmować wapna. W przypadku innych, ostrych reakcji alergicznych, należy bezzwłocznie udać się dom lekarza bez podejmowania prób leczenia na własną rękę. Nawet, gdyby miało to być z pozoru niewinne leczenie wapnem. Wapno warto jednak mieć w domu. Na przykład po to, by suplementować dziecko w okresie jego intensywnego wzrostu kości. Lub w czasie menopauzy, gdy dochodzi do niedoborów wapnia i fosforu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *