Alergia i jej przyczyny. Jak łagodzić swędzenie skóry?

Swędzenie skóry to częsty problem. Przeważnie bywa spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada, ale może być też reakcją alergiczną lub wynikiem choroby. Poznaj przyczyny świądu i sprawdź, jak radzić sobie ze swędzącą skórą!

Powody swędzącej skóry

Przyczyn świądu skóry może być wiele. Nie zawsze oznaczają chorobę. Dlaczego skóra swędzi? Częstymi przyczynami są:

+ czynniki atmosferyczne, zmiany temperatury, mróz i wiatr,

+ przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach, np. zimą,

+ zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie lub mycie rąk bez nawilżana ich kremem,

+ noszenie ubrań ze sztucznych tkanin (szybsze pocenie się),

+ używanie mydeł i żeli zawierających drażniące składniki (potencjalne alergeny),

+ podrażnienie zawartym w wodzie chlorem.

Pamiętaj! Swędzenie skóry, które trwa  przez dłuższy czas (np. ponad miesiąc), może wskazywać na jedną z chorób skóry. Wtedy wymagana jest konsultacja dermatologiczna.

Świąd skóry, a choroby

Swędzenie skóry może tez być wynikiem różnych chorób, do których zaliczamy: różnorodne alergie, AZS, (atopowe zapalenie skóry), zakażenia pasożytnicze, łupież, pokrzywkę, cukrzycę, grzybicę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, białaczkę, zapalenie wątroby, ziarnicę złośliwą, zakażenie enterowirusami, a nawet nerwicę.

Sprawdzone sposoby na swędzenie skóry

Czy wiesz, że czynnikiem nasilającym swędzenie skóry jest stres? Warto minimalizować jego objawy, ponieważ wpływa on niekorzystnie na wiele aspektów naszego zdrowia i życia.  Joga, pilates, medytacja, spacery i ogólnie pojęta aktywność fizyczna, a także medytacja i ćwiczenia oddechowe pomagają zminimalizować jego skutki. Ważne jest też nawadnianie organizmu: wówczas komórki skóry są nawilżone i odporne na wysuszanie spowodowane przez TEWL (przeznaskórkową utratę wody). Warto też zmienić proszek do prania na hipoalergiczny oraz przyjrzeć się swoim kosmetykom do ciała: jeśli mają substancje drażniące i wysuszające, odstaw je i sięgnij po dobry balsam do ciała, z emolientami i ceramidami, który wspiera naturalny mikrobiom skóry i pomaga odbudować jej barierę ochronną.

Swędzenie – sposoby na reakcję alergiczną skóry

Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii? W wielu przypadkach najlepszym sposobem zapobiegania reakcji alergicznej jest po prostu zaniechanie kontaktu z drażniącą substancją lub alergenem. Jednak czasami nie jest to możliwe. Wówczas pomocny może okazać się lek przeciwhistaminowy. Stosuje sie go przeważnie miejscowo by zmniejszyć objawy alergii. Lek sprawnie ukoi swędzenie, wysypkę i podrażnienia. Należy go wcierać w swędzący obszar skóry.

Pielęgnacja. Kosmetyki do swędzącej skóry

Jak juz wspomnieliśmy, pielęgnacja swędzącej skóry wymaga odpowiednich kosmetyków z dobrym i składem, które przyniosą ciału dawkę nawilżenia. W codziennej pielęgnacji stosuj dobrej jakości balsamy i maści lub masła do ciał, które są hipoalergiczne i zawierają nawilżające i natłuszczające emolienty. To właśnie one tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka. Oprócz działania okluzyjnego dobry balsam do swędzącej skóry będzie ją też chronił przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed promieniowaniem UV.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *