Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu?

Jeszcze przed około 10-cioma laty klimatyzacja w domu była postrzegana jako coś luksusowego i dostępnego dla nielicznych. Obecnie coraz częściej jest podstawowym elementem wyposażenia domów lub mieszkań, szczególnie w nowym budownictwie. Czy montaż klimatyzacji to słuszna decyzja? Jakie są zalety jej posiadania i jak wpływa ona na nasz komfort?

Największe zalety domowej klimatyzacji

Główną zaletą montażu klimatyzacji w domu jest możliwość uzyskania optymalnej temperatury – zarówno zimą, jak i latem. Ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort życia. Należy mieć świadomość, że skrajne temperatury, np. letnie fale gorąca nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach będzie szczególnie szkodliwe dla osób zmagających się problemami zdrowotnymi (np. chorobami serca czy układu oddechowego). Optymalna temperatura w pomieszczeniach zapewnia nam lepszy wypoczynek i wydajniejszą pracę. Właśnie takie warunki są w stanie zagwarantować nam domowe klimatyzatory.

W nowoczesnych klimatyzatorach powietrza w zależności od modelu możemy znaleźć następujące funkcje:

  • obniżanie temperatury powietrza — podstawowa funkcja klimatyzatorów, dzięki której możemy uzyskać komfort cieplny w pomieszczeniach nawet podczas uciążliwych upałów;
  • nawilżanie powietrza — funkcja przydatna szczególnie zimą, w sezonie grzewczym, kiedy to zmagamy się z suchym powietrzem w pomieszczeniach;
  • oczyszczanie powietrza — niektóre modele klimatyzatorów wyposażone są w system filtrów, który oczyszcza powietrze z różnych zanieczyszczeń, jak kurz czy sierść;
  • funkcja ogrzewania — klimatyzator ścienny można też wykorzystać do ogrzewania powietrza w chłodniejsze dni;
  • osuszanie powietrza — funkcja przydatna w sytuacji nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu.

Warto także dodać, że dysponując instalacją fotowoltaiczną w domu, korzystanie z klimatyzatorów jest jeszcze bardziej opłacalne i to przez cały rok.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Na rynku dostępne są klimatyzatory różniące się wieloma parametrami. Bardzo częstym wyborem do domów są klimatyzatory ścienne (split lub multisplit w zależności od ilości pomieszczeń, które mają być chłodzone), ale można spotkać się także z modelami przenośnymi. To pierwszy ze wspomnianych rodzajów wyróżnia się większą skutecznością chłodzenia i obecnością dodatkowych, komfortowych funkcji. Klimatyzatory przenośnie często stosowane są tam, gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzatorów ściennych lub założony budżet nie pozwala na zakup i montaż modelu ściennego.

Najlepiej, by przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora pomógł specjalista. Jednak warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie. Należą do nich m.in. klasa energetyczna klimatyzatora, jego wydajność, pobór mocy, głośność pracy urządzenia czy zakres temperatury pracy. Warto zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe, takie jak m.in. możliwość zdalnego sterowania, tryb nocny, czujnik ruchu.

Komu zlecić montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja w domu powinna być bezpieczna i niezawodna. Aby to uzyskać, jej montaż powinien być wykonany przez certyfikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić, jakie konkretnie usługi obejmuje oferta montażu danej firmy. Warto również upewnić się, czy wybrani przez nas specjaliści mają na koncie realizacje instalacji interesującego nas rodzaju klimatyzacji. Należy także sprawdzić, czy dana firma zapewnia darmowy audyt. Podczas niego specjaliści sprawdzają warunki techniczne, obecne instalacje i na tej podstawie dopasowują optymalne urządzenie. Nie mniej ważne są takie informacje jak czas trwania gwarancji, a także ceny oraz zakres przeglądów gwarancyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *