Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie – jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja krocza po porodzie jest niezwykle istotna. Jeśli młoda matka odpowiednio nie zadba o swoje krocze po porodzie, to może nabawić się różnych infekcji. Właściwie każda kobieta, jaka urodziła dziecko czuje dyskomfort połączony z bólem krocza. Przez rozciągnięcie tkanek występują właściwie zawsze niewielkie uszkodzenia bądź starcia wewnątrz oraz dookoła warg sromowych. Bez względu na to czy jest to uszkodzenie krocza lub nacięcie, potrzebuje ono wyjątkowej dbałości.

Parę dni po porodzie mogą być dla Ciebie wielkim wyzwaniem – ból krocza może rzeczywiście dawać się we znaki. Zdarzają się jednakże sytuacje wyjątkowe, jakie potrzebują błyskawicznej pomocy medycznej. Trzymaj dłoń na pulsie oraz chodź do specjalisty zawsze, jeśli: ból staje się nie do wytrzymania, pojawi się bolesny obrzęk bądź zaczerwienienie czy poczujesz przykry zapach. To może informować o powikłaniach, co z kolei potrzebuje błyskawicznej interwencji medycznej. To, jak goi się krocze po porodzie, zależy od typu uszkodzeń. Rany krocza po porodzie to rana cięta po nacięciu krocza bądź pęknięcie krocza. Pielęgnacja krocza obejmuje przede wszystkim mycie oraz oczyszczanie, aby uniknąć zakażenia oraz rozejścia się rany.

Ból krocza po porodzie: przyczyny

Krocze, więc teren pomiędzy wejściem do pochwy i odbytem, podczas porodu musi wytrzymać duży nacisk rodzącej się głowy dziecka, nic zatem nic nadzwyczajnego, iż jest następnie obolałe oraz napięte, być może spuchnięte, posiniaczone. Napór głowy jest naprawdę ogromny, tak iż krocze czasami pęka bądź jest nacięte. I to jest podstawowa przyczyna bolesności, ponieważ wówczas występuje rana, na jaką należy założyć szwy. A z tymże ciężko chodzić, siedzenie jest niewykonalne, podczas wizyt w łazience czuje się palenie, natomiast do czasu zdjęcia szwów (ok. 5. dnia po porodzie) – przykre ciągnięcie skóry oraz szczypanie, niejednokrotnie także odrętwienie. Chociaż nacinanie krocza niejednokrotnie jest nadużywane, to jednakże nie należy także owego demonizować – wielu paniom gojenie się rany nie sprawia jakichkolwiek wyjątkowych problemów oraz bólu, szczególnie kiedy zastosują się do wypróbowanych wskazówek.

Krocze – gojenie się nacięcia krocza

Podstawową regułą w gojeniu się naciętego krocza jest utrzymywanie go w czystości. Należy unikać sytuacji, w jakiej mogłoby dojść do rozwoju bakterii beztlenowych, więc poleca się robienie czynności, które zagwarantują stały dostęp świeżego powietrza w okolice krocza. Dodatkowo, żeby uniknąć zarażenia, które może spowodować nacięcie krocza, poleca się stosowanie leków o oddziaływaniu znieczulającym, przeciwzapalnym oraz oczyszczającym, np. na podstawie ekstraktu z rumianku bądź nagietka. Należy być jednakże niezwykle ostrożnym w stosowaniu wszystkich leków, zwłaszcza iż jest to czas karmienia piersią.

Jak zminimalizować ból krocza po porodzie?

Jeśli niezwykle dokucza ci ból oraz opuchlizna możesz robić sobie 10-20 minutowe kompresy z kostek lodu, zamrożonej butelki owiniętych w kawałek materiału. Przy siedzeniu korzystaj z dmuchanego kółka do pływania – dzięki temu nie będziesz naciskać na ranę. Gdyż mocz także może podrażniać ranę, warto żebyś od razu się podmywała ciepłą wodą (pamiętaj o oczyszczaniu). Spytaj specjalisty, czy w razie ciężkiego do pokonania bólu możesz sięgnąć po paracetamol.

Jak pielęgnować krocze po porodzie?

Najistotniejsza po porodzie jest pielęgnacja krocza. Podpaski bądź jednorazowe majtki muszą być zmieniane systematycznie. Do czyszczenia krocza najlepiej wykorzystywać hipoalergicznego, subtelnego mydła. Należy starannie myć dłonie przed oraz po skorzystaniu z łazienki. Po oddaniu moczu bądź stolca niezwykle subtelnie oraz dokładnie (aż skóra będzie zupełnie sucha) podcieramy się od przodu do tyłu. Najlepiej nieco poklepując.

Żeby zminimalizować palenie przy oddawaniu moczu (spowodowane podrażnieniem rany substancjami zawartymi w moczu) można wziąć ze sobą szklankę letniej wody oraz zalać nią krocze po oddaniu moczu. Nie spłukujemy łazienki, kiedy jeszcze na niej siedzimy, żeby woda nie dostała się w okolice krocza. Zaparcia oraz pozostałe trudności w wypróżnianiu mogą okazać się nieprzyjemne, i również obciążające naruszone rejony krocza. Starajmy się owego uniknąć, wykorzystując dietę bogatą w błonnik oraz pijąc co najmniej dwa litry wody dziennie, co odpowiada ośmiu szklankom. Gdy doszło do uszkodzenia trzeciego bądź czwartego stopnia, specjalista może dać preparaty przeczyszczające.

Czystość

W pierwszych dniach po porodzie świeżo upieczonej matce na pewno przydadzą się zapasy podpasek. Podpasek, najlepiej o dosyć dużym rozmiarze (paniom w połogu nie poleca się stosowania tamponów). Krwawienie jest wówczas niezwykle intensywne oraz typowe podpaski mogą się wykazać niewystarczające. Na początku krwawienie będzie miało ciemny odcień czerwony. Później przejdzie w odcień jeszcze bardziej brązowy, brązowy, aż do subtelnie zabarwionych krwią upławów, tak jak w wypadku zwykłej menstruacji. Cały mechanizm może trwać sześć tygodni, jeśli jednakże damy własnemu organizmowi szansę na wypoczynek. Nie będziemy się przemęczać, nosić ciężarów (np. fotelika samochodowego z dzieckiem, napełnionej wanienki, wózka, zakupów, starszego dziecka) oraz zwolnimy trochę tempo życia. Krwawienie może skończyć się wcześniej, chociażby po ok. trzech tygodniach.

Komentarze

  1. Odpowiednia higiena jak i środki z jakich tutaj skorzystamy są bardzo ważne. Ja np. kupowałam sobie podpaski poporodowe z bawełny organicznej – takie są najlepsze i najzdrowsze dla naszych stref intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *