Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – rozciągające, wzmacniające, na ból

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – bolący odcinek kręgosłupa szyjnego to problem z jakim boryka się coraz więcej osób. Winę za ten ból ponosi siedzący tryb życia, duża ilość czasu przed komputerem lub w samochodzie. Wykonując ćwiczenia na kręgosłup szyjny należy zwrócić uwagę na ich podział na rozluźniające, rozciągające, mobilizujące i wzmacniające.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Ćwiczenia tego rodzaju możesz wykonywać wszędzie, również w pracy, w podróży. Liczy się częstość, systematyka, by pozbyć się uporczywego bólu. Pomogą one tez na ból karku i mięśnie grzbietu, ramion. Jeśli po ich wykonaniu kręgosłup nadal boli lub w trakcie ćwiczeń ból staje się bardziej intensywny udaj się do lekarza po konsultację, bowiem możesz cierpieć na uraz kręgosłupa i wymagać profesjonalnej rehabilitacji, masaży czy pomocy kręgarza.

Ćwiczenia wzmacniające

Aby wzmocnić kręgosłup i mięśnie go otaczające wyprostuj się i rozstaw stopy, popatrz przed siebie, oprzyj jedną dłoń o czoło i napieraj siłą na dłoń stawiając opór ręką. Ćwiczenie powinno trwać kilkanaście sekund i wykonywane być seriami po 3-4. Innym ćwiczeniem jest splot rak z tyłu głowy i naciskanie głową na ręce nie powalając się jej odchylić. Pomocne są ćwiczenia z przyłożeniem prawej dłoni do prawego ucha i napieraniem głową na rękę opierając ręką. Te ćwiczenia warto wykonywać naprzemiennie.

Ćwiczenie rozciągające

Siedząc prosto rozstaw stopy i prawą dłonią chwyć się krzesła na którym siedzisz. Jednocześnie opuść prawy bark, lewą ręką obejmij głowę i pochyl ją w lewo. W takiej pozycji rozciągaj mięśnie po czym je rozluźnij i zmień stronę.

Ćwiczenia mobilizujące

Ustaw się w rozkroku i lekko ugnij nogi w kolanach, dłonie oprzyj na udach. Kolejno opuść głowę oraz skieruj ją w prawo potem w lewo. Zadbaj o powolne ale płynne ruchy głową potem odchyl głowę w tył i również kieruj ją w prawo, w lewo. Na koniec połóż palce obu dłoni na karku, patrz prosto przed siebie. Skieruj głowę w prawo, potem w lewo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *