paznokcie

Paznokcie – zmiany chorobowe, kształt paznokci, zdrowie, kolor

Paznokcie – zdrowe paznokcie mają gładką strukturę bez bruzd i nierówności, są twarde i lekko różowe. Jednak niewiele osób może się pochwalić takimi idealnymi, dość często występują na nich różnego rodzaju zmiany. Mogą być one skutkiem niewłaściwego odżywiania czy złej pielęgnacji, ale niejednokrotnie też sygnalizują poważne choroby.

Dlatego przy pojawieniu się jakiś niepokojących zmian należy skonsultować się z dermatologiem – być może będzie konieczne leczenie u innego specjalisty. Na pewno nie należy ich lekceważyć, lub dla zachowania ładnego wyglądu zakrywać lakierem, bo może się to bardzo poważnie zakończyć.

Paznokcie – kształt paznokci

Zmiany w wyglądzie paznokci często są związane z nieprawidłowym odżywianiem i brakiem niektórych składników odżywczych. Niedobory żelaza i anemia, ale też zaburzenia hormonalne mogą spowodować, że ich powierzchnia zaczyna przypominać łyżeczkę, z wywiniętymi brzegami i zapadniętym środkiem.

Z kolei paznokcie zegarkowe, z uwypukloną powierzchnią, przypominającą szkiełko od zegarka, mogą być skutkiem poważnych chorób, takich jak marskość wątroby, przewlekłe choroby płuc, wady serca czy zaburzenia układu pokarmowego. Często występującą zmianą chorobową paznokci jest też szponowatość. Przy niej płytka jest pogrubiona i wydłużona, a dodatkowo często zmienia kolor na szary lub żółty. Takie objawy mogą świadczyć o urazach lub przewlekłym ucisku, ale także o zaburzeniach w funkcjonowaniu krążenia obwodowego.

Paznokcie i ich kolor

Paznokcie zawdzięczają swój lekko różowy kolor naczyniom krwionośnym, znajdującymi się pod nimi w skórze. Jeśli ta skóra będzie blada, to przyczyną tego najczęściej jest niedobór żelaza lub anemia. Natomiast blada płytka z wyjątkiem brzegów może występować przy cukrzycy, niewydolności krążenia czy chorobach tarczycy.

Barwa biała to z kolei objaw niewydolności serca, chorób nowotworowych, łuszczycy lub niedoborów wapnia i białka. Kolejnym kolorem, który powinien wzbudzić niepokój, jest żółty. Kojarzy się on przede wszystkim z żółtaczką, i faktycznie ta choroba daje powyższy efekt. Ale nie tylko ona, bowiem żółte paznokcie powodują także łuszczyca, grzybica czy palenie papierosów. Na pewno konieczna będzie konsultacja lekarska przy pojawieniu się czarnych, nieprzesuwających się plamek, które mogą pochodzić od bardzo niebezpiecznego czerniaka.

Paznokcie – zmiany w strukturze

Jednymi z najczęściej występujących chorób paznokci są łuszczyca i grzybica. Schorzenia te, a także liszaj płaski czy wyprysk kontaktowy, powodują zgrubienie płytki, a jednocześnie jej większą kruchość. Przy łuszczycy oraz łysieniu plackowatym często też pojawia się struktura przypominająca naparstek, z licznymi drobnymi wgłębieniami.

Łamliwość i kruchość często świadczy o niedoborze wapnia w organizmie, ale też może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, urazów lub nawet obgryzania. Na pewno należy się niepokoić, jeśli na powierzchni płytki pojawią się poprzeczne bruzdy, zwane też liniami Beau. Często towarzyszą one schorzeniom wątroby, nerek, nowotworom lub niedożywieniu. Z kolei bruzdy wzdłużne mogą być związane z wiekiem, ale też z zaburzeniami hormonalnymi lub chorobami układu krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *