Pielęgnowanie patelni krok po kroku

Czy istnieje kuchnia, w której przynajmniej kilka razy w tygodniu nie będzie smażone jakieś danie? Szczerze w to wątpimy, dlatego istotne jest regularne i właściwe pielęgnowanie patelni, aby można było w pełni z niej korzystać bez obaw o ewentualne zniszczenia naczynia.

Jak pozbyć się przepaleń?

Przypalenie patelni nie jest niczym przyjemnym, dlatego w tej kwestii najlepiej reagować możliwe szybko. Po przygotowaniu dania zalewamy naczynie ciepłą wodą, do której dodajemy płyn do naczyń w celu wywołania efektu emulgacji rozpuszczającego tłuszcz do zera. Patelnia w takim stanie powinna zostać przez minimum dziesięć minut. Kiedy brud będziemy w stanie zebrać palcem, to będzie to czas na mycie gąbką.

Po tym należy obmyć całość zimną wodą, następnie wyczyścić do sucha ręcznikiem kuchennym. Nie pozostawiajmy mokrej powierzchni, ponieważ istnieje ryzyko, że pojawi się na niej kamień.

Komplet 3 patelni TOPFANN Prestiż. Źródło: prymusagd.pl

Problemy z zatwardzonym brudem

Jeśli brud na patelni nie daje za wygraną, to nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z klasycznej metody, czyli sody oczyszczonej i octu. Tą pierwszą sypiemy na powierzchnię, a drugą dodajemy po zalaniu jej gorącą wodą. Kilka minut i voila, wystarczy kilka ruchów gąbką i gotowe! Gdy akurat nie mamy tych składników w kuchni, to alternatywą jest sól i surowy ziemniak.

Ewentualne błędy

Powszechnym błędem jest oblewanie zimną wodą patelni, na której jeszcze kilka chwil temu intensywnie smażono posiłek. Wszystko z powodu ewentualnego powstania szoku termicznego, czyli procesu powodującego niszczenie naczyń wykonanych z ceramiki, żeliwa, czy teflonu. Wówczas w najgorszym razie trzeba będzie po prostu wyrzucić patelnię do śmietnika, bo do niczego innego nie będzie się nadawać.

Nagrzewanie poszczególnych jej elementów powoduje rozszerzanie się powłoki, a dynamiczna zmiana temperatury powoduje efekt odwrotny, czyli jej kurczenie. Zdeformowany materiał staje się bezużyteczny, dlatego najlepiej cierpliwie poczekać kilka minut po smażeniu, aż wszystko się ostudzi.

Podsumowanie

Zadbana patelnia to gwarancja posiadania produktu będącego w stanie długo funkcjonować w kuchni. Innymi słowy, po co kupować nową co jakiś czas, kiedy można mieć jedną, ale wysokiej jakości i na dodatek zadbaną? Wybór wydaje się oczywisty, szczególnie w perspektywie korzyści, również ekonomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *