Przepuklina po porodzie

Przepuklina po porodzie – diagnoza i leczenie przepukliny

Przepuklina po porodzie zdarza się dość często. Przepuklina brzuszna występuje, kiedy organy znajdujące się w jamie brzusznej przemieszczają się poza jej granice. Zaburzenie to niezwykle niejednokrotnie dotyka m.in. osoby otyłe, panów mających kłopoty z oddawaniem moczu (np. z powodu przerostu prostaty), kobiety w ciąży, śpiewaków operowych lub osoby wykonujące ciężką aktywność ruchową. Zagrożenie pojawienia się przepukliny brzusznej rośnie także u osób starszych, u pań, jakie przeszły parę porodów, i również u astmatyków oraz chorych, jacy zmagają się z innymi dolegliwościami związanymi z intensywnymi napadami kaszlu.

Co to jest przepuklina?

Przepuklina to uwydatnienie partii narządu bądź całej tkanki poza jej anatomiczne, właściwe ustawienie. Taki stan występuje przeważnie na skutek obniżenia odporności powłok, zwykle brzusznych. W rezultacie występuje uwydatnienie, jakie się przemieszcza. To dosyć uciążliwa oraz nieprzyjemna przypadłość, jaka czasem może pojawić się u pań w ciąży bądź po porodzie. Narażone są na nią bardziej wieloródki, kobiety z ogromną otyłością bądź, jakie miały w przeszłości operację. Każda spośród nas ma w ścianie brzucha pewne słabsze miejsce, na przykład tam gdzie łączą się mięśnie bądź w okolicy pępka, jakie mogą w przyszłości, w danych sytuacjach stanowić ewentualny punkt rozwoju przepukliny.

Przepuklina – typy

Każdy spośród typów przepuklin występuje w rezultacie ucisku i uszkodzenia tkanki mięśniowej. We współzależności od miejsca pojawienia się przepukliny rozróżniamy kilkanaście typów przepuklin. Wszelkie przepukliny należy rozłożyć na wewnętrzne oraz zewnętrzne. W wypadku przepuklin wewnętrznych dochodzi do przemieszczenia się organów do pobliskiej jamy ciała. Tymczasem przepuklina zewnętrza znaczy, iż skierowany narząd postawił się pod skórą. Ponadto przepukliny można rozłożyć na genetyczne i uzyskane.

Kiedy po ciąży może pojawić się przepuklina?

W czasie ciąży oraz porodu w organizmie kobiety występuje szereg zmian, z jakich część kwalifikuje do rozwoju przepuklin. Zwiększająca się wraz z upływem czasu macica z płodem oddziałują na m.in. na nadmiernego stopnia napięcie mięśni brzucha w okolicy pępka. Ponadto mające miejsce zmiany hormonalne zwykle prowadzą do kłopotów z oddawaniem stolca, co kwalifikuje do zaparć oraz przesadnych zwyżek ciśnienia wewnątrzbrzusznego w trakcie defekacji. Nie bez znaczenie jest także sam akt porodu, podczas to którego dochodzi do ekstremalnego wysiłku. Należy pamiętać, iż gdy jest taka możliwość, przepuklinę stwierdzoną podczas ciąży najlepiej jest zaopatrzyć po porodzie oraz czasie rekonwalescencji kobiety.

Zwykle operację usunięcia przepukliny przeprowadza się blisko 3-6 miesięcy po porodzie. Pojawienie się przepukliny w czasie ciąży przeważnie nie oddziałuje na mechanizm rozwoju oraz rozwijania się dziecka. Kobieta winna unikać sytuacji, jakie doprowadzą do uwypuklenia się przepukliny, czy pojawienia się połączonych z nią symptomów bólowych. W miarę możliwości pacjentka winna unikać wysiłku fizycznego, natomiast podczas kaszlu lub kichania należy starać się chronić miejsce wrót przepukliny choćby za pomocą rąk.

Jakie są symptomy przepukliny po porodzie?

Główny symptom przepukliny po porodzie to wrażenie bólu w miejscu występowania przepukliny – nie musi nic boleć. Trochę później można pod palcami czuć uwydatnienie. Pamiętaj, iż nie będzie ono zauważalne zawsze, natomiast tylko w chwilach, kiedy naprężasz mięśnie brzucha – podczas śmiechu lub na przykład kaszlu. Z czasem mogą się pojawić bóle brzucha (np. po wysiłku), natomiast uwydatnienie zwiększa się oraz pojawia się dłużej. Przeważnie można je wcisnąć, lecz może się zdarzyć, iż nie można już go odprowadzić. Gdy podejrzewasz u siebie przepuklinę, obowiązkowo zgłoś się do specjalisty. Jej widoczność powoduje, iż jest łatwa do wykrycia oraz nie należy robić specjalnych badań, aby postawić diagnozę (chociaż zdarza się, iż robi się badania USB aby zobaczyć, czy np. nie doszło do uwięźnięcia).

Diagnoza oraz leczenie przepukliny

Na przepuklinę szczególnie narażone są osoby, jakie po operacji brzucha zdecydowanie przybrały na wadze, zaszły w ciążę bądź robiły czynności podnoszące nacisk na brzuch, na przykład podnoszenie ciężarów. Miejsce nacięcia zrobionego w okresie operacji jest najsłabsze oraz wrażliwe na wystąpienie przepukliny podczas gojenia. Przepuklina pooperacyjna może pojawić się po paru miesiącach bądź latach od operacji, lecz zazwyczaj występuje 3-6 miesięcy po zabiegu. Nieraz przepuklina pooperacyjna zdaje się pojawiać oraz przechodzić. Czasami jest widoczna jedynie wówczas, kiedy chory kaszle, kicha, napina mięśnie podczas wypróżniania bądź podnoszenia ciężarów.

Widoczność przepukliny powoduje, iż jest ona prosta do wykrycia. Z owego powodu niejednokrotnie nie ma potrzeby wykonania specjalnych badań, aby postawić diagnozę. Specjalista może poprosić chorego, aby tenże zakasłał bądź naprężył mięśnie. Nieraz zaleca się tradycyjne badania, aby ustalić, w jakim miejscu znajduje się przepuklina. Przepuklina może być tak niewielka, iż leczenie jest opcjonalne. Gdy jednakże jest duża, wywołuje ból bądź nieustannie rośnie, należałoby skorzystać z operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *