Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

Czym jest kapsaicyna i jak może wpłynąć na nasze zdrowie?

Kapsaicyna to składnik aktywny, który zawarty jest w największym stężeniu w papryczkach chili. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej licznych właściwości zdrowotnych. Potrafi łagodzić przewlekłe dolegliwości bólowe lepiej niż komercyjne środki lecznicze.

Podstawową właściwością kapsaicyny jest jej oddziaływanie na bóle stawowe

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Badania przeprowadzone przez specjalistów jednoznacznie dowiodły, że substancja ta może łagodzić ból nerwowy wywołujący ból stawów. Dzięki kapsaicynie można leczyć między innymi reumatoidalne zapalenie stawów. Warto zauważyć, że substancja ta zawarta jest nie tylko w samych papryczkach chili czy pieprzu, ale również w komercyjnych suplementach i lekach przeciwbólowych, które eliminują bóle kostne, mięśniowe i stawowe.

kapsaicyna

A czy wiesz skąd w ogóle wzięła się kapsaicyna?

Została odkryta w 1919 roki przez Johna Clougha Thresha. To właśnie on odizolował kapsaicynę w czystej postaci dając możliwość dalszego prowadzenia badań nad nią. Do chwili obecnej na jej temat wiemy już prawie wszystko. A oto dziewięć podstawowych i najważniejszych korzyści zdrowotnych, jakie możemy dzięki niej osiągnąć:

  • W badaniu z 1986 r. Stwierdzono, że u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą, którzy stosowali kapsaicynę miejscowo doświadczali znacznego zmniejszenia pieczenia, świądu, świądu i zaczerwienienia skóry w okresie sześciu tygodni od rozpoczęcia kuracji.
  • Kapsaicyna może pomóc w atopowym zapaleniu skóry.
  • W badaniu z 1991 roku stwierdzono, że kapsaicyna może być skutecznym lekarstwem na zapalenie stawów. Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów i chorzy na choroby zwyrodnieniowej stawów, którzy otrzymywali krem ​​kapsaicyny w bolesnych kolanach, wykazali średnie zmniejszenie bólu odpowiednio o 57% i 33% po 4 tygodniach.
  • Kapsaicyna pomaga z przewlekłym bólem pleców.
  • Kapsaicyna może złagodzić przewlekły ból tkanek miękkich.
  • Kapsaicyna może powodować ulgę w bólach neuropatycznych.
  • Kapsaicyna może odgrywać rolę w hamowaniu komórek raka prostaty.
  • Doustna kapsaicyna może powodować ból w jamie ustnej u pacjentów poddawanych chemioterapii
  • Capsaicin może pomóc w walce z otyłością, zwiększając uczucie pełności w celu zmniejszenia spożycia kalorii i tłuszczu.
  • Miejscowe produkty kapsaicyny są powszechne i stosowane w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów.

Jak stosować kapsaicynę?

Niestety, doustne zalecanie tej substancji w czystej formie jest niezalecane. A wszystko to za sprawą jej ostrego i niebywale intensywnego smaku. Niewiele osób ma świadomość tego, że poddanie kubków smakowych na oddziaływanie silnie pikantnych przypraw może powodować liczne dolegliwości zdrowotnych. Kapsaicynę możemy stosować miejscowo w formie żelu, kremu, toniku czy płynie. Znajdziemy ją w składzie plastrów przeciwbólowych, sprayów do nosa i maściach. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć również o tym, że można ją dostarczać do swojego organizmu zwiększając spożycie papryczek chili i czarnego pieprzu – najlepiej świeżo mielonego przed podaniem.

Czym jest kapsaicyna i jak może wpłynąć na nasze zdrowie?
5 (100%) 195 votes
loading...
loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *