wiśnie

Wiśnie – przepisy na wiśnie, do czego wykorzystać wiśnie

Wiśnie to w polskich warunkach owoce sezonowe, ale także znane od wielu wieków i związane z tradycją kulinarną, obecne na polskich stołach w różnych postaciach. Nie tylko świąteczna zupa owocowa na bazie wiśni czy babcine kompoty do niedzielnego obiadu. Wiśnie to także rozliczne przetwory oraz sosy, które idealnie komplementują chociażby obecne na naszych stołach mięso z dzikich zwierząt.

Ta słodko-kwaśna mała okrągła wiśnia, znajduje wiele kuchennych zastosowań. Oprócz sosów i zup, idealnie sprawdza się do przetworów. A odpowiednio zakonserwowana i zabezpieczona w piwnicy czy garażu nada się do spożycia nawet kilka lat później. Także z typowo leczniczego, medycznego i dietetycznego punktu widzenia, dodawanie wiśni do swojego jadłospisu jest doskonałym pomysłem. Najważniejsze zalety wiśni, które zostały już udowodnione naukowo, to m.in.:

Bardzo wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Zawarte w wiśniach antyoksydanty skutecznie niwelują negatywne działanie wolnych rodników i odwracają wręcz procesy starzeniowe w ludzkich komórkach.

Wydajne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3, które pomagają chociażby utrzymać kondycję naczyń krwionośnych w najwyższym stanie.

Dostarcza aż 173 miligramów potasu w każdy 100 gramach produktu. Dlatego idealnie nadaje się do usuwania nadmiaru soli z organizmu oraz ochrania serce.

Pektyny obniżają zawartość złego cholesterolu.

Wiśnie obecne w polskiej kuchni

Po wiśnie warto sięgać jednak nie tylko z uwagi na wyjątkowe walory zdrowotne tych owoców. Dzięki swojemu słodko-kwaśnemu smakowi, wiśnie doskonale sprawdzają się jako dodatek do wielu różnych posiłków i dań. Niestety w Polsce występują sezonowo i krótko, ale w sklepach dostępne są także ich odpowiednio zmrożone wersje całoroczne. Dzięki nim przygotować można o każdej porze roku wiśniowe przekąski i desery.

Nietypową kulinarną propozycją, idealną na lato, ze świeżymi wiśniami w centrum, są wiśniowe bruschetty:

Składniki:

1 duża ciabatta

oliwa z oliwek extra virgin

100 gramów sera ricotta

12 wiśni

80 gramów prosciutto

Sposób przygotowania:

Podgrzej grill do maksymalnego stopnia. Potnij ciabattę w 12 kawałków, każdy z nich następnie nasmaruj odorbiną oliwy z oliwek. Grilluj chleb przez 2 minut z każdej strony.

Posmaruj chlebki ricottą. Przetnij na pół i wydryluj wiśnię z pestki, a następnie ułóż na górze tosta razem z kawałkami szynki prosciutto. Na koniec polej jeszcze delikatnie oliwą od góry i podawaj.

Naturalnie z wiśni idealnie przygotowuje się różnego rodzaju kompoty oraz syropy. Używanie białego cukru przy takich syropach czasami jest konieczne – zwłaszcza przy owocach, które z uwagi na konkretne warunki pogodowe, w Polsce często zbierane są twarde, nie do końca dojrzałe lub po prostu – niedostatecznie słodkie. Używanie samej pektyny jest na pewno zdrowsze, ale nie zawsze pozwala na uzyskanie takiego poziomu zagęszczenia czy wytrącenia najważniejszych składników wiśni do kompotu, przecieru, syropu czy soku albo sosu.