Przepis na ryż

Przepis na ryż – jak prawidłowo gotować ryż, jak przygotować ryż

Przepis na ryż – zboża w diecie bezglutenowej mogą występować pod kilkoma postaciami i faktycznie stają się one coraz popularniejsze. Osoby, które nie muszą na siłę unikać glutenu, ale również chcą ograniczyć ilość niekorzystnych substancji przyjmowanych razem z chociażby powszechnie spotykaną pszenicą, powinny przede wszystkim poznać prozdrowotne właściwości ryżu.

Ryż na świecie spotykany jest praktycznie wszędzie i występuje w ponad dwudziestu różnych gatunkach. Wszystkie są jadalne i jak najbardziej do wykorzystania w codziennym gotowaniu. Ich nietypowe kształty czy kolory sprawiają, że dania z ryżem mogą być przede wszystkim urozmaiceniem i swojego rodzaju innowacją kulinarną. To doskonały sposób na to, aby przemycić do posiłku prawdziwą bombę witaminową i ogromny zastrzyk innych mikroelementów, w które niezmiennie bogaty jest ryż.

Do najbardziej interesujących z punktu widzenia zbilansowanej diety składników odżywczych znajdujących się w ryżach, zaliczyć należy przede wszystkim:

węglowodany – m.in. dlatego dania z ryżu są tak chętnie i masowo wykorzystywane w dietach sportowców

błonnik pokarmowy

tłuszcze wielonasycone

pierwiastki takie jak żelazo, cynk, fosfor i oczywiście magnez

witaminy – przede wszystkim z grupy B (B1, B2, B5, B6).

Przepis na ryż – prosta i szybka sałatka z ryżem i soczewicą

Sałatki z ryżem to doskonały sposób na to, aby warzywne dodatki zyskały spójną strukturę i stały się jeszcze bardziej treściwe. Ryż oczywiście należy gotować i podawać al’dente – wtedy zawiera najwięcej swoich właściwości.

Warto też wybierać ryże brązowe czy odmiany niełuskane, w których tych wartości odżywczych jest najwięcej. Każdy ryż gotuje się także inną ilość czasu, więc zawsze warto upewnić się co do wskazówek od producenta. Poniższy przepis to doskonały mariaż ryżu i soczewicy, co gwarantuje bardzo sycący i odżywczy posiłek dla każdego.

Składniki:

1 kg kalafiora

2 łyżki stołowe oliwy z oliwek

1 łyżka stołowa zmielonej papryki

300 gramów dzikiego ryżu basmati

300 gramów soczewic

300 gramów rodzynek

garść grubo posiekanego świeżej natki pietruszki

Sposób przygotowania:

Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Podziel kalafior na różyczki, pokrop oliwą I wymieszaj delikatnie z mieloną papryką. Rozrzuć równomiernie po blaszce do pieczenia i piecz przez około 40 minut aż do zmięknięcia. Pozwól na swobodne wystudzenie.

W międzyczasie przepłucz ryż oraz soczewicę, a następnie wrzuć je wszystkie do głębokiego rondla z podwójną objętością wody. Zagotuj pod przykryciem, a następnie zmniejsz ogień minimalnie i gotuj dalej pod przykryciem około 25 minut, aż do uzyskania struktury al’dente. Odsącz z wody i przepłucz zimną wodą.

Połącz wszystkie składniki w dużej misce, na tyle delikatnie, aby nie połamać kompletnie wszystkich różyczek. Warto podawać razem z dresingiem – najlepiej na bazie oliwy, mięty i soku z cytryny. W niektórych wersjach winegretu do tej sałatki spotkać można również sugestię, aby dodać odrobinę octu, dla lepszego zbilansowania słodkości rodzynek.