Pomarańcza

Pomarańcza – przepis na zupę pomarańczową, dania z pomarańczą

Pomarańcza to owoc wyjątkowo popularny i lubiany na całym świecie – jego miąższ jest niesamowicie soczysty, a najlepsze odmiany mają idealne proporcje słodkości do kwasowości. Spotkać można je w wielu orzeźwiających letnich sałatkach, czasami w deserach i obowiązkowo w zdrowych sokach. Coraz częściej jednak z pomarańczy kucharze przygotowują dużo odważniejsze propozycje i posiłki oryginalne, a jednocześnie zdrowe.

Pomarańcza to oczywiste idealne źródło witaminy C – ale nie tylko z tego względu warto po nią sięgać przez cały rok. Witaminy B, B1, B3, B6 i B12 także jest w pomarańczy całe multum, a tę wyliczankę mikroelementów uzupełniają jeszcze witaminy A i P oraz beta-karoten. Co ważne i istotne w kuchni, gotowaniu, a później trawieniu dań z pomarańczą – zawiera błonnik, kwas foliowy i peptyny, dzięki czemu idealnie się wchłania, ułatwia wypróżnianie i ściąga.

Zupa pomarańczowo-marchewkowa z miętą

Pomarańcza nadaje się idealnie do sałatek, ale również na sosy i najróżniejsze dressingi czy przeciery. Można z nich także zrobić idealną zupę, ponieważ po wyciśnięciu dobrej pomarańczy uzyskuje się mnóstwo esencjonalnego soku. Ten przepis umożliwia osiągnięcie bardzo delikatnej i aksamitnej w strukturze marchewkowej zupy dzięki dodaniu dużej ilości pomarańczy. Sprawdza się zarówno jako danie samo w sobie jak i idealny starter na wieloosobową imprezę.

Przygotowanie: 45 minut

Sugerowana ilość porcji: 4 osoby

Składniki:

duże masło

700g marchewki, obranej i pokrojonej w cienkie plasterki

1 duża cebula, drobno posiekana

1 ząbek czosnku, zgnieciony

1 litr delikatnego warzywnego bulionu

125 mililitrów świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

2 łyżki stołowe

Pomarańcza – sposób przygotowania:

Bez pośpiechu, na małym ogniu, roztop masło w średniej wielkości rondlu, a następnie dodaj do niego marchewkę, cebulę i czosnek. Nakryj przykrywką i pozostaw na najmniejszym ogniu, okazjonalnie mieszając, aż do momentu, gdy warzywa będą bardziej miękkie, ale jeszcze się nie zarumienią (powinno to zająć około 12 minut).

Wlej bulion warzywny i dodaj szczyptę soli. Podgrzej i trzymaj na minimalnym ogniu, częściowo zakryty, przez 20-30 minut lub do momentu, gdy wszystkie warzywa staną się bardzo miękkie. Zdejmij z ognia i pozostaw do ochłodzenia na kilkanaście minut.

Przetrzyj warzywa przez rękaw lub durszlak trzymany nad miską. Pozostały płyn zostaw na później. Przenieś warzywa do robota kuchennego albo blendera i zmiksuj aż uzyska gładką konsystencję, dodając czasem pozostawiony wcześniej płyn, jeśli wymaga tego konsystencja całości. Opcjonalnie, dla uzyskania jeszcze bardziej kremowej struktury, wykonać jeszcze raz przecedzenie całości przez sitko prosto na nową, czystą patelnię lub rondel. Na końcu dodaje się pozostawiony wcześniej płyn i miesza całość aż do całkowitego połączenia.

Ostatnim krokiem jest dodanie soku pomarańczowego i stopniowe podgrzanie zupy po raz kolejny. Po kilku minutach sprawdzić, czy zupa na pewno nie potrzebuje dodatkowej szczypty soli, a następnie wlać do delikatnie podgrzanych miseczek lub talerzy.