Odżywcze jajko w sałatce

Odżywcze jajko w sałatce – jak mądrze odżywiać się jajkami?

Odżywcze jajko w sałatce – temat jaj, głównie kurzych, w diecie współczesnego człowieka, jest już bardzo dobrze opracowany i omówiony, ale w powszechnej opinii wciąż ścierają się dwa poglądy. Z pewnością jedzenie zbyt dużej ilości jajek, głównie ze względu na niekorzystny ich wpływ na cholesterol u człowieka, jest niewskazane. Natomiast zrównoważone wprowadzenie jaj do swojej diety jest jak najbardziej wskazane także z punktu widzenia medycyny, zdrowia i zbilansowanego odżywiania.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, że wyłączając grupę osób uczulonych na alergeny kurzego jajka, większość populacji może z powodzeniem spożywać i bez problemu toleruje ten produkt. Jest on także powszechnie stosowany i spotykany – nie tylko sam w sobie jako surowiec kulinarny, ale także w większości produktów piekarniczych czy cukierniczych oraz licznych produktach przetworzonych oferowanych przez sklepy spożywcze. Unikanie posiłków z jajkiem w składzie jest wyzwaniem, natomiast gotowanie z jajkiem w roli głównej jest bardzo proste, wręcz intuicyjne.

Praktycznie każdy człowiek potrafi przygotować z jajka przynajmniej kilka potraw, których kaloryczność i pożywność sprawią, że bez problemu przetrwa nawet w najtrudniejszych warunkach. Natomiast samo żółtko kurzego jaja, zwłaszcza jakościowego czy ekologicznie hodowanego, to prawdziwe złoto jeśli chodzi o substancje odżywcze i dlatego warto wiedzieć, jak w niecodzienny sposób sięgnąć po jajko przy codziennym gotowaniu.

Odżywcze jajko w sałatce

Białko jajka zawiera naturalnie mnóstwo przydatnych człowiekowi i łatwo przyswajalnych przez nasz organizm protein. Z kolei żółtko to prawdziwa bomba witaminowa, w szczególności dostarczająca witamin z grup A, B, E, D i K. Są to mikroelementy przydatne na każdym etapie rozwoju – od płodu, przez wiek dziecięcy i młodzieńczy aż po starość. W jajku znajdują się także fosfor, potas, sód, magnez, miedź i cynk w dużych stężeniach.

Ożywcza sałatka z zielonych warzyw z dodatkiem jajka sprawia, że typowo warzywne i lekkostrawne rozwiązanie staje się także jednocześnie bardziej sycące. Delikatne i ożywcze, cytrusowe aromaty i smaki, dodatkowo podkręcają wartości kulinarne i estetyczne sałatki.

Składniki:

 • gotowane młode ziemniaki
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • sok z ½ cytryny
 • garść siekanej pietruszki
 • jajko ugotowane na twardo
 • opakowanie świeżej rukoli
 • świeży, pokrojony ogórek pozbawiony pestek – do serwowania

Sposób przygotowania:

 1. Wrzuć ugotowane na świeżo młode ziemniaki razem z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny oraz pietruszką. Odstaw na bok do wystudzenia.
 2. Po wystudzeniu wrzuć do środka pokrojone w ćwiartki, ugotowane na twardo jajko.
 3. Dorzuć rukolę w liściach i posiekany, pozbawiony pestek ogórek na sam koniec, tuż przed podaniem.
 4. Możesz przygotować dodatkowo dressing według uznania, chociaż przygotowany w pierwszym kroku ziemniaczany coating z oliwą oraz sokiem z cytryny i pietruszką powinien być wyjątkowo aromatyczny i doprawiony.