Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe, naturalne środki na pozbycie się kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe – za produkcję żółci odpowiada wątroba. Niewiele osób ma jednak świadomość tego, że żółć odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie trawienia i uwalnia się w miarę potrzeby organizmu.

Kamienie żółciowe – co powinieneś wiedzieć na temat żółci?

Wiesz już,  że produkuje ją żółć. Ta z kolei przechowywana jest w pęcherzu żółciowym i składa się z różnych substancji chemicznych. Mają one zdolność do łączenia się w twarde grudki, które nazywane są kamieniami żółciowymi. Co ciekawsze, bardzo często zdarza się, że osoby mające kamienie żółciowe przez kilka lat nie zdają sobie z tego sprawy.

Wszystko dlatego, że nie dają one żadnych objawów. Pierwsze symptomy świadczące o obecności kamieni żółciowych pojawiają się w momencie zablokowania kanału wyprowadzającego żółć z pęcherzyka. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów zaradczych, dzięki którym być może uda się szybko pozbyć tego problemu.

Jabłko

W jabłkach zawarty jest kwas, w którego składzie znajdują się substancje chemiczne wspomagające rozkład kamieni żółciowych. Okazuje się, że jabłka mogą również zapobiegać pojawianiu się kamieni żółciowych. Mają bowiem zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, który jest głównym składnikiem kamieni. Zamiast surowego jabłka możesz użyć octu jabłkowego.

Składniki:

Zmieszaj podane składniki i pij powstałą miksturę raz dziennie, najlepiej w godzinach porannych na pusty żołądek. Wówczas efekt działania jest najlepszy!

Ostropest plamisty

Jest to roślina, która naturalnie rozwija się w regionach śródziemnomorskich. W Polsce można jednak dostać ją w wersji sproszkowanej bądź suszonej. Warto wiedzieć, że nie powinny stosować jej osoby z aktywnymi procesami nowotworowymi oraz alergicy.

Ostropest stymuluje produkcję większej ilości żółci, co znacznie ułatwia jej przejście przez zablokowany kanał. Wraz z nią z kanału usuwane są również powstałe kamienie.

Kurkuma

Według tradycyjnej medycyny ajruwedyjskiej kurkuma to  przyprawa o nieograniczonym spektrum zastosowań. Potrafi stymulować wątrobę i przepływ żółci. U osób z kamieniami żółciowymi wykonane z niej środki zaradcze pomagają w ich rozpadzie i szybszym usunięciu z kanału. Poznaj przepis na wykorzystanie kurkumy w walce z kamieniami żółciowymi.

Składniki:

  • pół łyżeczki kurkumy
  • szklanka ciepłej wody
  • naturalny miód pszczeli.

Wymieszaj wszystkie składniki  i pij powstałą miksturę raz dziennie, najlepiej na czczo w godzinach porannych.

Zielona herbata

Uważa się, że ma ona korzystny wpływ na niwelowanie kamieni żółciowych. Wszystko za sprawą obecności kofeiny, która powoduje skurcze ścianek pęcherza żółciowego zapobiegając tym samym tworzeniu się kamieni.

Wśród innych, równie skutecznych metod leczenia kamieni żółciowych znajdą się karczoch oraz olejek rycynowy. Jeśli mimo zastosowania którejkolwiek z powyższych metod objawy świadczące o obecności kamieni żółciowych nie ustępują skontaktuj się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi szerszą diagnostykę niezbędną do podjęcia dalszych kroków leczenia.