grzyby

Grzyby – czy grzyby są zdrowe, jak przyrządzić grzyby aby były smaczne

Grzyby – teoretycznie grzyby nie kojarzą się na pierwszy rzut oka ze szczególnie pożywnym ani odżywczym czy prozdrowotnym jedzeniem. Dania na bazie grzybów uważa się za ciężkostrawne, dochodzi do tego naturalnie kwestia samego odróżnienia grzybów jadalnych od tych potencjalnie trujących. Wśród dietetyków i lekarzy powszechna jest jednak wiedza, że grzyby to przede wszystkim doskonałe źródło białka.

Naturalnie każdy gatunek grzyba jest nieco inny pod względem wartości odżywczych, ale każdy w przeważającej części składa się z wody, a następnie białka. Co ciekawe, kolejne powszechne przekonanie, że hodowlane pieczarki są najbardziej bezwartościowe ze wszystkich dostępnych grzybów, jest całkiem nieprawdziwy. To właśnie ten grzyb, tak chętnie i masowo wykorzystywany w różnych przepisach kulinarnych, zawiera nawet do 44 procent białka. Dlatego po grzyby warto sięgać, ale tylko te sprawdzone.

Grzybowy strogonoff

Chociaż mają dużą ilość witamin, witaminy te rozpadają się pod wpływem obróbki termicznej i nie zostaną wchłonięte przez człowieka. Razem z grzybnymi posiłkami najwięcej do metabolizmu człowieka przenika białka oraz soli mineralnych. Grzyby przede wszystkim mają jednak daniom dodać struktury, aromatu i niesamowitego, ziemnego czy leśnego posmaku natury. Bardzo innowacyjnym sposobem na grzybowe danie dla każdego jest strogonoff.

Składniki:

2 łyżki stołowe oliwy

1 cebula

1 łyżka stołowa papryki

2 ząbki czosnku, zgniecione

300 gramów ulubionych grzybów, posiekanych

150 mililitrów bulionu warzywnego

1 łyżka stołowa sosu worcestershire

3 łyżki stołowe kwaśnej śmietany

mały pęczek pietruszki, grubo posiekany

250 gramów dzikiego ryżu

Grzyby – sposób przygotowania:

Rozgrzej olej na dużej, nie przywierającej patelni do smażenia i wrzuć na niego pokrojoną cebulę. Przez około 5 minut doprowadź ją do zarumienienie i miękkości, a następnie dodaj na kolejną minutę czosnek i paprykę. Po chwili dorzuć jeszcze grzyby i gotuj na wysokiej temperaturze przez następne 5 minut, pamiętając o regularnym i intensywnym mieszaniu.

Dolej bulion warzywny i sos worcestershire. Doprowadź do zagotowania, a następnie pozwól delikatnie gotować się całości przez kolejne 5 minut do czasu, gdy sos zacznie gęstnieć. W tym momencie wyłącz ogień pod patelnią i po chwili dodaj kwaśną śmietanę oraz pietruszkę, mieszając do dokładnego rozprowadzenia. Ważne jest, aby sos na etapie dodawania śmietany nie był już podgrzewany, gdyż może to doprowadzić do zważenia śmietany w sosie.

Przygotuj ryż zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Dorzuć resztę pietruszki do ugotowanego ryżu i podaj razem ze strogonoffem.

Sięgając po grzyby można mieć stuprocentową pewność, jeśli wybierze się pieczarki hodowlane. Dostępne w sklepach mieszanki grzybów także należy uznać za całkowicie sprawdzone i bezpieczne. Największe zagrożenie niosą tylko i wyłącznie grzyby zebrane samodzielnie przez amatorów lub grzyby zakupione przydrożnie, od osób sezonowo trudniących się handlem zebranymi darami lasu. W tych wypadkach należy przed konsumpcją dań grzybowych wykazać się nadzwyczajną ostrożnością.