marchewka

Marchewka – właściwości odżywcze i lecznicze. Beta-karoten w marchwi

Marchewka to jedno z popularniejszych warzyw w polskiej diecie. Poza swa popularnością warzywo obfituje w składniki odżywcze, głównie beta-karoten, jak też inne przeciwutleniacze i minerały. Marchew poprawia koloryt skóry, funkcje wzroku jak również chroni przed rozwojem choroby nowotworowej.

Marchewka – właściwości

Marchew obecnie jest niedocenianym warzywem. Znana od czasów starożytnych Chin. Warto jednak zauważyć iż dopiero Holendrzy w XVII wieku wyhodowali marchewkę, jaką znamy i dziś jadamy – pomarańczową. Wcześniej jadano odmianę białą marchwi. Wiele osób sięga po marchew chcąc uskutecznić piękną opaleniznę. Niemniej marchew ma wiele więcej właściwości zarówno cennych dla skóry jak i serca, wzroku.

Beta-karoten w marchwi

Marchew to źródło karetonoidów, które są barwnikami nadającymi marchwi pomarańczowy kolor oraz przeciwutleniaczami. To właśnie w marchwi dostępne są liczne pokłady alfa-karotenu, luteiny oraz zeaksantyny i lipokenu. Największa wartość jednak wykazuje beta-karoten, z którego organizm ludzki produkuje witaminę A.

Beta-karoten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, a także wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek. Jego najbardziej znaną właściwością jest przyspieszenie opalania. Dietetycy zalecają aby pić dwie szklanki soku z marchwi każdego dnia aby zyskać piękną karnację muśnięta opalenizną.

Niestety marchew można przedawkować i dostać karotenozy objawiającej się marchewkowym kolorytem skory. Zbyt duży zasób witaminy A w organizmie staje się toksyczny i uszkadza wątrobę.

Marchewka – stop nowotworom

Marchew znana jest jako element diety przeciwdziałający nowotworom. Badania dowiodły iż obniża ryzyko raka jamy ustnej, krtani oraz przełyku a także nowotworu pęcherza moczowego. Niektórzy naukowcy wskazują też że marchew ogranicza rozwój raka prostaty dzięki zawartości kwasu retinowego, będącego metabolitem witaminy A. Drugim związkiem przeciwrakowym jest falkarinol.

Marchewka i miażdżyca

Pektyny dostępne w marchwi wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, co za tym idzie zapobiegają postępowi miażdżycy. Wyciągi z owoców marchwi podaje się doustnie w lekkich, przewlekłych stanach choroby wieńcowej. Marchew działa przeciwskurczowo zwiększając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Marchewka na trawienie

Marchewka jest jednym z podstawowych składników diety niemowląt, pierwszym warzywem podawanym zazwyczaj w towarzystwie jabłka. Sok ze świeżej marchwi zawiera specyficzne związki siarkowe, nazywane czynnikami bifidus. To one stymulują rozwój bakterii Bifidobacterium bifidum (syn. Lactobacillus bifidus) i pomagają na trawienie, zapobiegają biegunkom.

Jako środek witaminowy sok z marchwi winien być obecny w diecie dzieci codziennie. Niemniej pmiętaj aby wybierać marchew uprawianą ekologicznie, bez nawozów i aby warzywa były świeżę, nieprzetwarzane i nie mrożone. Również seniorom podawana jest marchew na poprawę trawienia, perystaltyki jelit.

Marchewka na anemie i niedożywienie

Marchew doskonale sprawdza się w uzupełnianiu niedoborów witamin i minerałów. Dlatego powszechnie poleca się ją dla osób cierpiących z powodu niedożywienia, niedokrwistości oraz w trakcie i po terapii przeciw pasożytom. Prócz suplementacji diety marchew wykazuje właściwości przeciw robacze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *