Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia – skutki długotrwałego palenia

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia to proces długotrwały, zależny od ilości toksyn nagromadzonych w płucach. Dym tytoniowy zatruwa płuca oraz cały organizm. Na szczęście możliwe jest ich oczyszczenie, w tym celu należy podjąć odpowiednie kroki.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia – skutki długotrwałego palenia

Płuca po roku regularnego palenia zupełnie nie przypominają już płuc osoby niepalącej. Stają się tak na prawdę czarne, w wyniku wdychania tysięcy szkodliwych substancji. W dymie papierosowym znajduje się około 5000 różnych rodzajów toksyn. Wygląd to jednak najmniejsze ze zmartwień palacza. Regularne palenie całkowicie upośledza ich poprawne funkcjonowanie, jest przyczyną wielu poważnych chorób.

Do najniebezpieczniejszych należą nowotwory np. nowotwór płuc, nerek, pęcherza moczowego. Około 90% zachorowań na raka płuc jest tak na prawdę efektem palenia papierosów. Inną poważną chorobą jest rozedma płuc, powodująca nieodwracalne zmiany strukturalne w płucach. Choroby te nie muszą być efektem palenia, ale jest to najczęstsza przyczyna.

Aby płuca funkcjonowały nieprawidłowo, nie potrzeba jednak choroby. Samo palenie powoduje płytkość oddechu, spadek kondycji, a także często towarzyszący kaszel. Kaszel palacza występuje najczęściej rano, ponieważ przez noc rzęski odzyskują swoją funkcję i rozpoczynają oczyszczanie płuc. Powoduje to odruch kaszlowy.

Paląc po raz kolejny i kolejny nasze płuca zmagają się tak na prawdę z nieustanną infekcją. To, jak bardzo uszkodzone są płuca jest zależne od ilości wypalonych papierosów. Im ich więcej tym bardziej prawdopodobne wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń płuc i organizmu. Infekcje w płucach powodują, że tracą one swoją elastyczność i wymiana tlenu przestaje być skuteczna. Przykładowo zmiany prowadzące do rozedmy rozpoczynają się po kilku latach palenia, ale skutki możemy odczuć po 20-30 latach.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia – ile trwa oczyszczanie płuc?

Całkowite oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest długotrwałe, ale możliwe o ile nie wystąpiły już zmiany nieodwracalne czy np. jeśli nie doszło do rozedmy płuc, czyli zmian strukturalnych. Niezbędnym warunkiem oczyszczania płuc jest oczywiście całkowite zaprzestanie palenia. Wypalanie jednego papierosa dziennie nadal będzie bardzo szkodliwe. Warto również zadbać o odpowiednią dietę oraz rozpocząć ćwiczenia.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia to proces długotrwały, można go podzielić na etapy:

  • po 8 godzinach poziom tlenu w krwi wraca do normy, następuje poziomu tlenku węgla,
  • po 1 dniu następuje kilkuprocentowy spadek ryzyka zawału serca,
  • 3 miesiące później następuje pierwsza poprawa funkcjonowania płuc, z kolei ryzyko zawału spada o około 30%,
  • po 9 miesiącach rzęski oczyszczające płuca zostają zregenerowane, zatem proces oczyszczania płuc po rzuceniu palenia staje się efektywniejszy,
  • po roku ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca spada o 50%,
  • 5 lat później spada ryzyko wystąpienia udaru mózgu (kilkadziesiąt procent),
  • po 10 latach zmniejszone zostaje ryzyko zachorowania na raka płuc, przełyku, gardła, nerek czy trzustki (nawet o połowę),
  • po 15-20 latach płuca są finalnie oczyszczone, a ryzyko wystąpienia raka płuc wynosi 1%.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia – ćwiczenia i dieta

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia jest o wiele bardziej skuteczne w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dużą rolę grają tutaj treningi wydolnościowe, zwiększające pojemność płuc. Na początku zalecane są ćwiczenia oddechowe, polegające głównie na wykonaniu wdechu, wciągając jak największą ilość powietrza, a następnie naprzemiennym wydychaniu małej ilości powietrza i wstrzymaniu oddechu. Następnie, gdy uda nam się poprawić wydolność oddechową zalecane są ćwiczenia fizyczne. Najlepiej stopniowo zwiększać stopień ich zaawansowania.

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia warto wspomóc także dietą. Zdrowe nawyki żywieniowe są podstawą by zdrowo żyć. Najistotniejszym elementem diety byłego palacza są składniki zawierające antyoksydanty, czyli przede wszystkim witaminy C, E, A, karotenoidy i flawonoidy. Znajdziemy je w owocach i warzywach. Nasze zdrowie poprawią również zioła oraz przyprawy takie jak: rozmaryn, tymianek, pieprz cayenne, jak też imbir, chrzan, ananas czy awokado.

Ich właściwości umożliwiają bardziej efektywne usuwanie toksyn z organizmu. Przykładowo właściwości rozgrzewające rozmarynu pomagają oczyścić płuca z toksycznych substancji, zwiększa cyrkulację powietrza, poprawiając kondycję dróg oddechowych. Tymianek wspiera odkrztuszanie szkodliwych substancji. Pieprz z kolei je neutralizuje. Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia wspierają również imbir oraz chrzan. Skutecznie zwalczają one infekcje bakteryjne. Podobnie działają ananas oraz awokado. Niezwykle istotne jest również spożywanie minimów 2 litrów wody dziennie.

Szacunkowo całkowite oczyszczanie płuc po rzuceniu wieloletniego palenia następuje po 15-20 latach od zaprzestania palenia oraz wprowadzeniu odpowiednich nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Warto więc jak najszybciej skończyć z nałogiem póki można jeszcze uratować zdrowie swoich płuc oraz całego organizmu.

Komentarze

  1. no , oczywiscie … a ci co nie palą są nieśmiertelni .. ludzie ogarnijcie sie .. to szkodliwa propaganda … wszystko tylko z umiarem :) wypij 10l wody .. i zobaczymy jaka jest dla ciebie zdrowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *