sportowe postanowienia

Sportowe postanowienia na nowy rok – jak ich dotrzymywać?

Sportowe postanowienia nie zawsze się nam udają. Często zbyt szybko się poddajemy, a często postanowienia pozostają jedynie w sferze postanowień. Bardzo wiele osób z początkiem roku podejmuje decyzję o rozpoczęciu ćwiczeń, odchudzaniu, modelowaniu sylwetki.

Sportowe postanowienie – jak wytrwać?

Przede wszystkim aby dotrzymać postanowienia wybieraj realne cele. Zamiast postanawiać ze schudniesz 20kg postanów ćwiczyć aż schudniesz 2kg. Bardziej realny cel jest bliższy w czasie i motywujący, kiedy zauważasz postępy w jego osiąganiu. Jeśli nie wiesz, co dokładnie chcesz osiągnąć, będzie ci trudno dostrzec efekty swoich wysiłków i szybko się zniechęcisz.

By nie zarzucić postanowienia na starcie znajdź osoby również postanawiające ćwiczyć, znajdź towarzystwo do wspólnych ćwiczeń, rywalizacji czy porównywania postępów, rozmowy o swoich ćwiczeniach. O swoim celu powiedz powiedz publicznie, będzie ci trudniej wytłumaczyć się dlaczego zaprzestałeś ćwiczeń. By zapał nie okazała się słomiany przygotuj się do aktywności. Kup sobie odzież sportową, być może rower, czy hantle, karnet na siłownię.

Sportowe postanowienia – odpowiedni plan

Większość z nas poddaje się, gdyż zaczyna od najtrudniejszych ćwiczeń, ćwiczy poprzez mordercze treningi, dopadają nas wówczas kontuzje i zakwasy. Tymczasem najpierw się roztrenuj, oswój z postanowieniem, opracuj sobie plan stopniowego poszerzania repertuaru ćwiczeń i wydłużania treningu. Uwierz w swoje możliwości. Ale pamiętaj!

Postawienie sobie poprzeczki zbyt wysoko nie sprawi, że szybciej zbliżysz się do upragnionego celu – wprost przeciwnie, łatwo się zniechęcisz. Czasem winniśmy dokonać korekty, jeśli okazuje się iże basen to jednak nie ta dyscyplina sportu jaka nam pasuje. Sport powinniśmy dostosować do naszego temperamentu. Jeżeli lubimy aktywność na zewnątrz nie zamykamy się w siłowni.

Sportowe postanowienia – metoda małych kroczków

Metoda niewielkich kroków pozwala na zauważenie efektów sportu. Stawiaj przed sobą małe cele treningowe, które złożą się na jeden główny, duży cel. Nie odwlekaj ćwiczeń w czasie. Nie czekaj, aż poprawi się pogoda lub zaopatrzysz się w odpowiedni strój. Bądź konsekwentny. Ćwicz regularnie, nie odpuszczaj treningu mimo iż czujesz się zmęczony danego dnia. Zawsze możesz zmienić aktywność np. z biegania na pływanie.

Przetrwaj kryzysowej

Każdego dopada kryzys w pewnym momencie. Powodowany czy to brakiem efektów, czy zmęczeniem. Nie daj się i ćwicz dalej. To trudne do przepracowania, ale to tylko twoja psychika mówi poddaj się, pokonaj ją, a będziesz z siebie dumny. Możesz też poszukać w takiej sytuacji wsparcia w drugiej osobie. Doda ci otuchy i zmobilizuje.

Kary i nagrody

Karami się nie katuj, ale czasem możesz sobie przyznać karę w postaci wzmożonego treningu. Za to dbaj o to by się nagradzać za kolejno osiągane cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *