Strach przed dentystą – jak sobie z nim radzić?

Strach przed dentystą – jak sobie z nim radzić?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to jeden z kluczowych elementów profilaktyki dbania o zdrowie jamy ustnej. Niestety, lecz okazuje się, że całkiem spory procent ludzi zmaga się z dość dużym lękiem przed tym, by zasiąść na fotelu stomatologicznym. Brak odpowiedniego leczenia oraz profilaktyki może mieć jednak przykre konsekwencje. Sprawdźmy więc, jak skutecznie pokonać strach przed dentystą. 

Strach przed dentystą – skąd się bierze?

Strach przed dentystą to bardzo powszechne zjawisko. Na tyle powszechne, że dołączył do listy lęków, mających nawet własną nazwę. W tym przypadku jest to dentofobia. Mówiąc w skrócie, jest to paraliżujący strach przed wizytą u stomatologa. Dla osób zmagających się z takim lękiem, nawet ostry ból zęba nie jest wystarczającą przesłanką do tego, by odwiedzić specjalistę. Z powodu panicznego strachu, osoba taka, unika dentystów i odwleka wizytę, tak długo, jak to tylko jest możliwe.

Dentofobia to strach nie tylko przed samą wizytą u dentysty, ale i przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów obejmujących jamę ustną. Strach ten wzbudzają i potęgują czynniki takie jak choćby dźwięki sprzętów dentystycznych, zapach kliniki, czy też sam stomatolog.

A co właściwie powoduje, że u niektórych osób pojawia się taki paniczny strach przed stomatologiem? Przyczyn może być naprawdę wiele. Jednak jedną z najczęstszych, są przykre doświadczenia w gabinecie dentystycznym z przeszłości. W przypadku, gdy dawniej doświadczyliśmy traumatycznej sytuacji u stomatologa, bardzo możliwe, że teraz po prostu boimy się, że coś podobnego może się powtórzyć. Nie mamy już pełnego zaufania do specjalistów tej dziedziny. A czasem, tak jak w przypadku dentofobii, czujemy obezwładniający lęk przed samą myślą o wizycie u dentysty. Bardzo często taki lęk bierze się jeszcze z dzieciństwa. Znacznie rzadziej zmagają się z nim osoby, które jako dzieci lubiły odwiedzać gabinet stomatologa. Podobnie zresztą, jak nieczęsto zdarza się, aby taki strach był spowodowany czynnikami zewnętrznymi, jak choćby opowieści innych osób, czy też motyw zobaczony w filmie.

Strach przed dentystą – jak się objawia?

Strach przed dentystą może objawiać się na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jak mocno zaawansowany jest ten lęk oraz jakie jest jego źródło. Najbardziej powszechnym i dostrzegalnym objawem jest oczywiście samo to przerażenie. Jednak prócz tego, mogą pojawić się również oznaki typowo fizyczne, jak choćby wymioty, biegunka, ból głowy, nudności, czy gorączka. W bardzo skrajnych przypadkach mogą zdarzyć się nawet omdlenia. Typowe jest z kolei drżenie rąk oraz kłopoty z zasypianiem na kilka dni przed planowaną wizytą. Co więcej, niektóre z tych objawów mogą pojawić się nawet na samą myśl o konieczności udania się do stomatologa. Jest to więc naprawdę bardzo uporczywe.

 

Jak pokonać strach przed dentystą – 2 skuteczne sposoby

Uciekanie przed leczeniem stomatologicznym może mieć bardzo przykre konsekwencje. Może skończyć się między innymi poważnymi infekcjami jamy ustnej, czy też skrajnym pogorszeniem się stanu uzębienia. A to spowoduje jedynie, że trzeba będzie wdrożyć leczenie nie tylko bardziej zaawansowane i inwazyjne, ale i znacznie droższe. Na szczęście strach przed dentystą można skutecznie pokonać!

Wizyty tylko u sprawdzonych stomatologów

Każdy, kto był na wizycie u naprawdę dobrego stomatologa, doskonale wie, że nie ma się czego bać! Jednak łatwo powiedzieć, gdy nie ma się za sobą przykrych doświadczeń. Po mocnej traumie niezwykle trudno jest odbudować zaufanie i otworzyć się na poszukiwanie innego dentysty. Jednak jest to właśnie najważniejszy krok do tego, by pozbyć się strachu. Tylko jeśli skutecznie ”odczarujemy” sobie wizję strasznego dentysty, będziemy w stanie się przełamać i w końcu uwolnić od lęku.

Dlatego właśnie najskuteczniejszym sposobem na pokonanie strachu przed stomatologiem, jest wizyta u naprawdę dobrego specjalisty. Poszukiwania wcale nie muszą być łatwe i szybkie. Powinny być przede wszystkim bardzo drobiazgowe. Jedno polecenie, czy też dobra opinia nie wystarczy. Warto stawiać na dentystów, którzy rzeczywiście cieszą się całkowitym uznaniem swoich pacjentów. Możemy z łatwością sprawdzić to w komentarzach dostępnych w internecie. Wybierajmy nowoczesne kliniki, które wykorzystują przy leczeniu najnowocześniejsze technologie i zaawansowane sprzęty. Te bowiem sprawiają, że zabiegi są niemal bezbolesne. Jedną z ze stomatolożek często polecanych z tego właśnie powodu jest dr Hercka.

Przyjemna atmosfera u stomatologa

Kolejnym skutecznym sposobem, na pozbycie się strachu, jest wybieranie wyjątkowo przyjemnych i sympatycznych stomatologów. To naprawdę działa! Nic nie wpływa lepiej na poczucie spokoju u pacjenta, niż to, gdy lekarz jest otwarty na pytania, uśmiechnięty i bije od niego dobra energia. Przy takim dentyście naprawdę trudno odczuwać strach, ponieważ tworzy maksymalnie bezpieczną przestrzeń i wspaniałą atmosferę. Warto też oczywiście uprzedzić stomatologa, z jakim lękiem się zmagamy. Dzięki temu z pewnością wykaże się jeszcze większą delikatnością – zarówno podczas wizyt kontrolnych, jak i leczenia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *