Upławy

Upławy – przyczyny, objawy, leczenie

Upławy to z patologicznie zmieniona wydzielina z pochwy. Charakterystyczny dla niej jest nieprzyjemny i ostry zapach oraz postać chorobowa konsystencji przejawiająca się między innymi w barwie śluzu. Najczęściej jednak za przyczyny upławów uznaje się zmiany chorobowe pochwy i sromu. Bardzo ważną rolę odgrywa wczesne reagowanie na pojawienie się upławów gdyż nie leczenie ich może doprowadzić do poważnych i groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Przyczyny upławów

W większości przypadków przyczyny występowania upławów upatruje się w zmianach chorobowych pochwy oraz sromu. Skutkiem nie podjęcia odpowiednich kroków eliminujących upławy może być silny świąt okolic intymnych oraz ich stan zapalny. Dużym dyskomfortem u kobiet z problemem upławów jest realna wilgotność sfery intymnej.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą gdyż upławy stanowią poważny problem który niekiedy dyskwalifikuje kobiety w takich dziedzinach jak korzystanie z basenu, sauny, powoduje także dyskomfort w życiu seksualnym.

Długotrwałe upławy mogą skutkować stanami podgorączkowymi, bólami w okolicy krzyżowej i dyskomfortem w czasie stosunków płciowych, np. pieczeniem pochwy lub bólem. Upławy u kobiet świadczą o zmianach chorobowych pochwy i sromu. Taka dolegliwość jest uciążliwa dla kobiety, ponieważ upławy wypływają w nadmiernych ilościach. Niekiedy przyczyną pojawienia się upławów może być stosowanie niewłaściwych kosmetyków, np. do kąpieli czy też środków higienicznych, jakimi są tampony oraz niedostateczna higiena intymna.

Choroby kobiece objawiające się upławami, swędzeniem sromu, białym nalotem na wargach sromowych wywołane są zakażeniem drożdżakami lub innym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. Długotrwałe upławy mogą powodować nadmierne pieczenie i świąd pochwy, a nawet ból podczas stosunku. Zaniedbana dolegliwość, oprócz ogromnego dyskomfortu, może wywołać poważne choroby intymne, do których należy stan zapalny macicy, pochwy, jajników, a w przyszłości może przyczynić się do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Serowe upławy z pochwy może wzmagać używanie tamponów w czasie menstruacji, ponieważ ograniczony jest dostęp tlenu do pochwy, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Objawy upławów

Bardzo ważne jest aby kobiety świadome zmian jakie zachodzą w ich organizmie nauczyły się odpowiednio wcześnie na nie reagować. Niezwłocznie po zaobserwowaniu wydzieliny, upławów o charakterystycznym ostrym zapachu i gęstej konsystencji należy udać się do lekarza ginekologa. Dlaczego? Otóż najczęściej właśnie w ten sposób nasz organizm informuje nas o np. infekcji pochwy.

Podział upławów w zależności od koloru oraz konsystencji upławów charakteryzuje infekcje takie jak:

– zakażenie pierwotniakiem pochwowym, jednym z objawów są zielonkawe upławy o pienistej konsystencji i bardzo silnej, nieprzyjemnej woni,
– zakażenie grzybiczne, najczęstszym objawem jest występowanie białych upławów o gęstej konsystencji oraz świąt okolic intymnych,
– zakażenie bakteryjne, cechuje występowanie szarawych upławów o intensywnym zapachu.

Bardzo ważne jest aby każdy z powyższych objawów skonsultować z lekarzem. Nieleczone, przedłużające się infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych chorób narządów rodnych, w tym nowotworów.

Leczenie upławów

Należy pamiętać, że długo utrzymujące się upławy, często nawracające się mogą być objawem ale również przyczyna ciężkich chorób m.in. zapalenia pochwy, zapalenia jajników oraz zapalenia macicy. Z tego względu nie należy ich lekceważyć. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty który w skutek przeprowadzonych badań zadecyduje o odpowiednim leczeniu.

UpławyNiezwykle ważna jest kontrola poziomu hormonów płciowych pacjentki, sprawdzenie stanu gospodarki węglowodanowej organizmu i innych możliwych czynników predysponujących do nawrotów.

Prawidłowo prowadzone leczenie zakażenia pochwy ma na celu zabicie nieprawidłowych bakterii, powrót fizjologicznej flory bakteryjnej, wyleczenie stanu zapalnego. Lekarze specjaliści w leczeniu infekcji intymnych zalecają w szczególności leki miejscowo działające w postaci kremu, maści, którymi smaruje się błonę śluzową sromu, a także globulki używane dopochwowo.

Najczęściej w leczeniu stosuje się w odniesieniu do zakażeń drożdżakami takie leki jak nystatyna, natamycyna, klotrimazol, w stosunku do zakażenia wirusem Herpes stosuje się acyklowir doustnie oraz w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym – metronidazol .

Wskazana jest szczególna higiena sfery intymnej, w zależności od zaleceń lekarza mogą być to irygacje, nasiadówki lub przemywanie częste okolic pochwy.

W ostatnich latach szczególną role przypisuje się odbudowie prawidłowej flory pochwy probiotykom ginekologicznym, suplementom diety zawierającym kwas mlekowy, produktom spożywczym zawierające dużą ilość bakterii pałeczek kwasu mlekowego a także preparatów do stosowanie miejscowego, które zawierają właśnie te bakterie.

Zioła a leczenie upławów

W leczeniu upławów można zastosować pewną gamę ziół, należy jednak pamiętać iż nie powinna ona być stosowana bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Do ziół najczęściej stosowanych w leczeniu upławów zaliczamy:

-kwiat białej koniczyny – napar można pić dwa razy dziennie, można go również zastosować do irygacji.
-mieszanka z krwawnika, majeranku, liści rozmarynu, kwiatu jasnoty i kłącza pięciornika , zalać wrzącą wodą i pić trzy razy dziennie po jedzeniu.
-pokrzywa, np. w postaci herbatki, nalewki spirytusowej z świeżymi liśćmi.
-mieszanka ziołowa liści pokrzywy, sproszkowanego korzenia kobylaku, pić dwa razy dziennie z mlekiem lub w postaci syropu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *