Ból jajnika w ciąży

Ból jajnika w ciąży – przyczyny, objawy, czy jest to naturalne?

Ból jajnika w ciąży nie zawsze stanowi niebezpieczny objaw. We wczesnym okresie ciąży należy do symptomów o charakterze fizjologicznym. Jednakże kłucie jajników, a ponadto dolegliwości bólowe podbrzusza mogą informować o ciąży pozamacicznej, bądź też zapaleniu przydatków. Bóle w dolnej części brzucha w okresie ciąży należy zgłosić specjaliście.

Ból jajnika w ciąży – czy jest to sytuacja naturalna?

Ból jajników u ciężarnych to bardzo często zgłaszany problem. Nie zawsze jednak jest to powód do niepokoju. W prawidłowym cyklu miesiączkowym w jajniku dochodzi do dojrzewania jednego pęcherzyka, który pęka podczas owulacji, przyczyniając się do uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. Zaraz po pęknięciu ulega przebudowaniu w ciało żółte, a więc element ponoszący odpowiedzialność za produkcję hormonów podtrzymujących ciąże.

W sytuacji, w której nie dojdzie do zapłodnienia, pęcherzyk stopniowo zanika. Gdy powstanie zarodek stanowi informację do rozwoju ciała żółtego. Tak powstaje ciało żółte ciążowe, które rozwija się do obszaru nawet 5 cm średnicy oraz funkcjonuje do 14-18 tygodnia ciąży. Nowy twór w obrębie miednicy, a także powiększająca się macica mogą doprowadzać do rozciągnięcia wiązadeł mocujących żeńskie narządy płciowe oraz otrzewną trzewną przyczyniając się do delikatnego pociągania i kłucia w podbrzuszu. Uczucie to jest podobne do kłującego bólu jajników.

Ból jajnika w ciąży – przyczyny

Odczucia, które określane są jako ból prawego bądź lewego jajnika w ciąży, mogą stanowić informację o obecności ciąży pozamacicznej (ektopowej). Określony stan jest nieprawidłowy. Polega na zagnieżdżeniu zarodka poza jamą macicy (w 95% w jajowodzie). W lokalizacji tej jest zbyt mało miejsca, by płód mógł dobrze się rozwijać.

Każda kobieta, która podejrzewa u siebie ciąże, musi być poddana badaniu ginekologicznemu, żeby wykluczyć ciążę pozamaciczną. Symptomy świadczące o jej obecności to silny ból w podbrzuszu w bocznej części, w którego towarzystwie występuje krwawienie z dróg rodnych i układu pokarmowego.

Odczuwanie kłucia w jajniku najczęściej występuje w okolicy 8 tygodnia od ostatniej menstruacji. Działania lecznicze polegają na przerwaniu ciąży. W sytuacji bardziej zaawansowanej ciąży pozamacicznej jest zagrożeniem dla życia ciężarnej. Może przyczyniać się do dolegliwości bólowych w dole brzucha, powodując utratę przytomności oraz silne krwawienia wewnętrzne.
Ból jajnika w ciąży – zapalenie przydatków

Ból jajników w ciąży może stanowić informację o zapaleniu przydatków. Źródłem stanu zapalnego może być krew, styczność z jelit bądź ta samą drogą co plemniki. Ostatni z przedstawionych schematów jest niezwykle niebezpieczny dla malucha, dlatego że czynnik zakaźny zlokalizowany jest w macicy. Taka sytuacja grozi przedwczesnym porodem, bądź poronieniem.

Najczęściej występujący powód zapalenia przydatków w ciąży to bakterie: rzeżączka, Chalydia, a ponadto bakterie ropotwórcze. Odpowiadają one za ból jajnika bądź rozlany ból brzucha, który może występować w towarzystwie gorączki oraz cuchnącej ropnej treści z pochwy, bardzo często z domieszką krwi. Występują także symptomy zapalenia cewki moczowej. Wówczas koniecznie trzeba udać się do specjalisty oraz rozpocząć antybiotykoterapię.

Ból jajnika w ciąży a niebezpieczeństwo poronienia

Zasadniczy symptom informujący o poronieniu to skurczowe bóle w dolnym obszarze brzucha z obecnością krwawień. Niejednokrotnie samo plamienie w ciąży w towarzystwie silnych skurczy objaw mogący świadczyć o utracie ciąży. Do przedwczesnych skurczów macicy może przyczynić się wiele czynników, na przykład o charakterze genetycznym, modyfikacje anatomiczne macicy, infekcje, endometrioza, oraz wiele innych.

Dlatego też trudno jest wskazać, w jakim stopniu zmiany jajnika związane z bólem oraz kłuciem będą miały odzwierciedlenie w utrzymaniu ciąży. Oczywiste jest to, że delikatne bóle lokalizowane w rzucie jajnika bez krwawień oraz gorączki nie powinny stanowić podstaw do niepokoju.

Ból jajnika w ciąży – na co jeszcze może wskazywać?

Silne bóle brzucha zlokalizowane z prawej strony mogą informować o zapaleniu wyrostka robaczkowego, który występuje u ciężarnych podobnie często jak u reszty populacji. Zaniedbanie tego problemu może przyczynić się do groźnych konsekwencji.

W przypadku, gdy dochodzi do odczuwania delikatnego bólu z lewej strony, a ponadto trudności z wypróżnianiem można podejrzewać zaparcia. Perystaltyka przewodu pokarmowego zwalnia w okresie ciąży, aby pobierać niezbędne mikroelementy dla malucha. Dlatego też zaparcia są często spotykaną sytuacją u kobiet w ciąży. Ulgę przyniesie zmiana diety. Gdy nie nastąpi poprawa, trzeba nawiązać kontakt ze specjalistą.

Ból jajnika w ciąży – co robić?

Pewne jest, że każdego pojawiającego się symptomu nie należy bagatelizować. Najlepiej udać się na wizytę do ginekologa, który po przeprowadzeniu badania wykluczy ciążę pozamaciczną, zapalenie przydatków, bądź torbiel jajnika. Diagnoza pozwoli na wdrożenie skutecznej metody leczenia.

Łagodny ból jajników we wczesnej ciąży pojawia się przed okresem, który do tej chwili związany był z krwawieniem menstruacyjnym. Bóle jajników najczęściej przechodzą w sposób samoistny po wypoczynku. Ewentualnie można prosić specjalistę o bezpieczne dla płodu preparaty przeciwbólowe lub rozkurczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *